Aasta kultuurisõbra tiitli saajad

Aasta kultuurisõber on organisatsioon või eraisik, kes on tunnustuse väljakuulutamisele eelnenud aasta jooksul kultuurivaldkonna toetamisse enim panustanud.

Premia Tallinna Külmhoone AS

Toetuse eest Viljandi pärimusmuusika festivalile suurtoetajana 

Inchcape Motors Estonia OÜ

Pikaajalise toetuse eest festivalile Jazzkaar 

Heldur Meerits

Pikaajalise kultuurimetseenluse eest, määrava toe eest 2020. aastal esile MTÜ Collegium Miraculorum lavastuse „Metsik kaart“ valmimise juures 

Pressiteade: Kultuuriministeerium nimetas aasta kultuurisõpradeks Premia, Inchcape Motorsi ja Heldur Meeritsa

Tänuürituse fotosid näeb siit

Feliks Mägus

Toetuse eest nii Pimedate Ööde Filmifestivalile kui ka Põhjamaade Sümfooniaorkestri tegevusele. 

Olerex AS

Olerex AS on alates möödunud aastast Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri (ERSO) kuldsponsor, lisaks ollakse endiselt Eesti suuremate kultuuritoetajate seas. Näiteks oli ettevõte mulluse laulu- ja tantsupeo „Minu arm“ suurtoetaja ning Saaremaa ooperipäevade peatoetaja.

Pressiteade: Kultuurisõber 2019: aasta kultuurisõbrad on Feliks Mägus ja Olerex

Tänuürituse fotosid näeb siit

Narva Gate OÜ

Abi eest Tartu Uuele Teatrile suurlavastuse „Kremli ööbikud“ väljatoomisel ja Narva kunstiresidentuuri loomisel ning toetuse eest esimese Station Narva festivali ellutoomisel.

Maarja Oviir-Neivelt

Aastatepikkuse toetuse eest kunstivaldkonnale ning abi eest kunsti rahvusvahelistumisel.

Meelis Kubits

Aastatepikkuse töö eest kultuurisündmuste ja kollektiivide jaoks raha kogumisel ning ka omaenda vahendite panustamise eest.

Sylvia Kistler-Thompson ja Andrew Thompson

Okupatsioonide ja vabaduse muuseumi Vabamu ning Eesti ajaloo uurimise pikaaegse rahastamise eest.

Heiti Hääl ja Alexela Group OÜ

Maailma tippmuusikutest koosneva Põhjamaade Sümfooniaorkestri tegevuse toetamise ning võimaluste loomise eest orkestri tegevuse jätkamiseks, ka eriprogrammide toetamise eest.

Pressiteade: Selgusid 2018. aasta kultuurisõbrad

Artikkel: Heiti Hääl: Exceli-põhises maailmas on tähtis säilitada inimlikkus

Tänuürituse fotosid näeb siit

Utilitas ja Kristjan Rahu

Tallinna Linnateatri, teatrifestivali Talveöö Unenägu toetamise ning lavakooli tudengite keelereisi korraldamise eest, samuti on Kristjan Rahu paljude muude tegevuste seas olnud silmapaistev spordivaldkonna toetaja.

Rain Lõhmus

Sihtasutusele Eesti Rahvuskultuuri Fond LHV Groupi aktsiate annetamise eest. Aktsiate turuväärtus on praeguse seisuga üle miljoni euro. Aktsiate dividendidest hakatakse maksma stipendiume Rain Lõhmuse fondist, mille eesmärk on toetada noori andeid.

Armin Karu

Järjepideva toetuse eest filmindusele. Ta on toetanud filme, mis on eelkõige kantud soovist tutvustada, tõlgendada ning levitada Eesti ajalooga seotud teemasid. Armin Karu on Eesti filmikriitikute aasta parima filmi preemia rahastaja ning PÖFFi toetaja.

Eva ja Bengt Heyman

Rannarootslaste kultuuripärandi hoidmise eest Rannarootsi Muuseumis. Perekond on toetanud näiteks näitusemaja ostmist, minibussi soetamist ja paadisadama arendamist.

Turid Farbregd

Kõigi aegade suurima eraisiku annetuse eest Eesti Kultuurkapitalile. Annetus on mõeldud eestikeelse väärtkirjanduse tõlkimiseks ning selle toel loodud programmile "Norra rahakott" juba laekub tõlkimise ja väljaandmise taotlusi. 

Pressiteade: Selgusid konkursi Kultuurisõber 2017 laureaadid

Tänuürituse fotosid näeb siit

Postimees

Postimees on sõlminud Eesti Kultuurkapitaliga lepingu, toetamaks aastatel 2016-2020 iga-aastaselt raamatusarja  "Avatud Eesti Raamat" raamatusarjas ilmuvate teoste tõlkimist ja toimetamist. Lisaks on ettevõte pannud õla alla Müürilehe väljaandmisele ning Tallinn Music Weekile.

Aare Kaarma

Aare Kaarma sai tiitli panuse eest Eesti Pillifondi keelpillide kollektsiooni loomisel.

AS DNB Pank ja Nordea Bank AB

DNB on Põhjamaade Sümfooniaorkestri kontserdihooaja toetaja ning kontsert-liikumise „Erilisena sündinud" ja kooliõpilaste programmi "Minu Orkester" toetaja. Nordea  on Tallinn Music Weeki peatoetaja ning Pimedate Ööde Filmifestivali pikaajaline peasponsor.

Pressiteade: Selgusid kultuurisõbrad 2016

Tänuürituse fotosid näeb siit

Maarja Oviir-Neivelt ja Indrek Neivelt

Eesti nüüdiskunsti ja SA Arvo Pärdi Keskuse toetamise eest.

Heiti Hääl ja Alexela Group OÜ

Suursündmuste Saaremaa ooperipäevad, Pimedate Ööde Filmifestival (PÖFF) jm, Põhjamaade Sümfooniaorkestri ning tippsportlaste toetamise eest.

AS E-Piim MTÜ

Koos Laste Heaks ning Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri (ERSO) toetamise eest.

Pressiteade: Selgusid 2015. aastal kultuuri enim toetanud ettevõtted

Tänuürituse fotosid näeb siit

Ahti Heinla

Ettevõtja Ahti Heinla on olnud mitmeid aastaid PÖFF-i suurim eraisikust toetaja. Tema panus Eesti kultuuri on väga tähtis, sest toetatavaid valdkondi on teisigi.

Premia Tallinna Külmhoone AS

Premia Tallinna Külmhoone AS on laulu- ja tantsupeoliikumise väga pikaajaline toetaja ja partner. Viimasel peol oli Premia taas sündmuse üks suurtoetajatest, tagades osalejatele väliköökides magustoidud. Väga hästi õnnestus ka laulu- ja tantsupeo tarbeks loodud „Koorijäätis“.

AS Tallink Grupp

AS Tallink Grupp on olnud suuremahuline kultuuri-ja spordisündmuste toetaja läbi aastakümne. Näiteks toetab Tallink Otepää MK-võistlust murdmaasuusatamises, on SEB Tallinna Maijooksu ja SEB Tallinna Maraton peasponsor ning Muhu regati toetaja. Lisaks on Tallink olnud Jazzkaarele pikaajaline partner ja on läbi aastate toetanud ka TallinnMusicWeek`i, Sõru Jazzi ja Tuletorni Kontserti.

Pressiteade: Aasta kultuurisõbrad on selgunud

Tänuürituse fotosid näeb siit

David O’Brock

Ettevõtja David O’Brock on andnud Eestis isikliku panuse kunsti edendamiseks ja tutvustamiseks. O`Brock on järjepidevalt toetanud Eesti Kunstimuuseumi (EKM). Traditsiooniks on saanud EKM muuseumide näitusekataloogide väljaandmise toetamine. Lisaks on ta panustanud 2013. aastal Kadrioru kunstimuuseumi ja Helsingi Ateneumi kunstimuuseumi koostöös valminud näituse „Repin. Vene suurmeistri elu ja looming Soomes“ kataloogi valmimisse.

Amserv Grupp AS

Amserv Grupp AS on toetanud läbi aastate mitmeid teatri- ja muusikaorganisatsioone, nende hulgas Rahvusooperit Estonia, Teatrit Vanemuine, Draamateatrit, aga ka Sõru Jazzi ja Tuletorni kontserdi ettevõtmisi.

AS EMT 

AS EMT on olnud kultuuri- ja spordivaldkonna suurtoetaja pikki aastaid ja panustanud nii suurematesse kui väiksematesse üritustesse üle Eesti. EMT toetatavate projektide hulgas on väga paljude erinevate kultuurivaldkondade projekte, tähelepanu on pööratud ka noortele.

Tänuürituse fotosid näeb siit

AS EMT

AS EMT on olnud kultuurivaldkonna suurtoetaja pikki aastaid ja panustanud nii suurematesse kui väiksematesse kultuurisündmustesse üle Eesti. EMT toetatavate projekti hulgas on väga paljude erinevate kultuurivaldkondade projekte, kusjuures tähelepanu on pööratud ka järelkasvule.

SA Heategevusfond Aitan Lapsi

SA Heategevusfond Aitan Lapsi on käivitanud koostöös Eesti Etendusasutuste Liiduga  viimaste aastate ühe innovaatilisema heategevusprojekti, mille abil on lühikese aja jooksul toetatud üle 15 000 vähekindlustatud pere laste teatrikülastusi. Projektiga on liitunud suurem osa Eesti etendusasutustest ja fondi tegevust on eeskujuks toodud nii Eestis kui ka rahvusvahelisel areenil.

Vjatšeslav Leedo

Saaremaa Laevakompanii juht Vjatšeslav Leedo pälvis kultuurimetseeni tunnustuse. Vjatšeslav Leedo on paljude aastate vältel jaganud toetust, tänu ja tunnustust nii kultuurile, spordile ja haridusele kui ka muudele elualadele ja seda ennekõike siirast missioonitundest kohaliku elu parandamise nimel.

Nordea Pank Eesti

Nordea Pank on kultuurivaldkonda toetanud pikkade aastate jooksul ja toetus on olnud märkimisväärne – Nordea on olnud  näiteks Nargen Festivali ja Pimedate Ööde Filmifestivali peasponsor, samuti on ta pannud õla alla paljudele väiksematele kultuuriüritustele.

Nordic Hotels OÜ 

Nordic Hotels OÜ on teinud koostööd muuseumide, kontsertorganisatsioonide, kunstnike ja paljude teistega. Eesti kapitalil põhineva ettevõtte puhul on muutunud lausa iseenesest mõistetavaks, et märtsis Tallinn Music Weeki või novembris PÖFFi ajal võib seada sammud nende festivalide ametlikku peakorterisse – Nordic Hotelli.

Enn Kunila

Enn Kunila metseenlus ei piirdu mitte ainult kunstiga, vaid ta on toetanud ka hulganisti kultuuritegevusi Eestimaa eri paigus. Enn Kunila kunstikogu on kogunud tänaseks palju kuulsust ning tunnustust, tema kunstikogu näitus Tallinna Kunstihoones ja Helsingis oli äärmiselt menukas.

Viimati uuendatud 15.02.2021