Rahvuskultuuri valdkonna rahastamine

Riik rahastab rahvakultuuri valdkonda tegevustoetuste ja projektitoetuste kaudu. Rahvakultuuri valdkonnas saavad riigieelarvest otse tegevustoetust Eesti Rahvakultuuri Keskus, Eesti Laulu- ja Tantsupeo Sihtasutus ning Võru Instituut.

Rahvakultuuri valdkonna partnerorganisatsioonide ehk keskseltside tegevustoetus

Toetuse andmise eesmärk on kaasata rahvakultuuri valdkonda hõlmavaid partnerorganisatsioone kultuuripoliitika kujundamisse ja tegevuste elluviimisse, arendada partnerorganisatsioonide kaudu koori- ja puhkpillimuusika, rahvatantsu ja -muusika, harrastusliku näitemängu, rahvusliku käsitöö ja folklooriliikumise alast tegevust Eestis, hoida ja väärtustada Eesti pärimuskultuuri ja pärimuskultuuril ning rahvuslikel traditsioonidel põhinevat seltsiliikumise ja harrastustegevuse järjepidevust, suurendada partnerorganisatsioonide vabatahtlike liikmete võrgustikku ja organisatsioonilist suutlikkust ning valdkonna töötajate professionaalsust. Toetusi koordineerib Eesti Rahvakultuuri Keskus .

Laulu- ja tantsupeo liikumises osalevate kollektiivide tegevustoetus

Toetuse andmise eesmärk on tagada UNESCO vaimse kultuuripärandi esindusnimekirja kantud laulu- ja tantsupidude traditsiooni kestmine ning arendada laulu- ja tantsupeo liikumises osalevate kollektiivide tegevust kvalifitseeritud juhendaja ja püsiva organisatsiooni toetamise kaudu. Toetusmeedet koordineerib Eesti Laulu- ja Tantsupeo Sihtasutus.

Laulu- ja tantsupeo liikumises osalevate kollektiivide tööjõukulu toetus (juhendajate palgatoetus)

Toetusprogrammi eesmärk on laulu- ja tantsupeo jätkusuutlikkuse tagamine, luues juhendajate tööandjatele võimaluse taotleda toetust juhendajate töötasu tõstmiseks. Toetuse andmise soovitud tulemuseks on olukord, kus võimalikult paljudele juhendajatele on tagatud senisest õiglasem ja kaasaja ootustele vastav töötasu ning töölepingust tulenevad sotsiaalsed garantiid. See omakorda võimaldab suuremal hulgal juhendajatel keskenduda juhendamisele kui põhitööle ja tagada professionaalide järelkasvu. Toetusmeedet koordineerib Eesti Rahvakultuuri Keskus.

Kultuuriruumide toetusmeetmed

Riik toetab kultuuriruumide vaimse kultuuripärandi säilimist, püsimist ja kogukonna tegevust. Kihnu, Mulgimaa, Peipsiveere, saarte, Setomaa, Vana Võromaa ja Virumaa kultuuriruumide toetusmeedet koordineerib Eesti Rahvakultuuri Keskus.

Folkloorifestivalid

Toetust saab taotleda pärimuskultuuri festivalide või -ürituste korraldamiseks. Toetuse eesmärk on toetada eesti pärimuskultuuri kandjaid ning tutvustada erinevaid folklooriliike festivalidel ja üritustel. Folkloorifestivalide toetusi koordineerib Eesti Rahvakultuuri Keskus.

Maakondlikud ning maakondade ülesed laulu- ja tantsupeod

Toetuse andmise eesmärk on väärtustada UNESCO vaimse kultuuripärandi esindusnimekirja kantud laulu- ja tantsupeoliikumise jätkusuutlikkust maakondlike või maakondade üleste laulu- ja tantsupidude võimestamise kaudu. Toetusmeedet koordineerib Eesti Rahvakultuuri Keskus.

Rahvakultuuri valdkondlikke omaalgatusi toetab Eesti Kultuurkapitali rahvakultuuri sihtkapital ja 15 maakondlikku ekspertgruppi. Valdkonna eripära ja vajadusi arvestavad ka mitmesugused Euroopa Liidu toetusmeetmed. 

Viimati uuendatud 30.10.2023