Euroopa Majanduspiirkonna ja Norra toetused 2014–2021

Kultuuriministeerium osaleb Euroopa Majanduspiirkonna (EMP) ja Norra Finantsmehhanismidest 2014–2021 rahastatava programmi „Kohalik areng ja vaesuse vähendamine“ elluviimisel.

Programmi kaudu investeeritakse sotsiaalkaitsesse ja kohalikku arengusse 21,2 miljonit eurot. Programm keskendub laste liikumisele, sotsiaalkaitsele, hariduse tugiteenustele, noortele õigusrikkujatele taastava õiguse lähenemise käivitamisele ning kultuuripärandi säilitamisele väikelinnades.

Rohkem infot leiab programmi ametlikult kodulehelt https://www.sm.ee/et/norra-toetused-2014-2021.

Kultuuriministeerium viib ellu programmiosa, mis keskendub muinsuskaitsealadele ajaloolistes linnakeskustes. Programmiosa eelarve on 3 317 647 eurot, mis jaguneb kahe tegevuse vahel:

Avatud taotlusvoor eelarvega 2 859 647 €

Taotlusvoorust rahastatakse Haapsalu, Kuressaare, Lihula, Paide, Pärnu, Rakvere, Viljandi, Valga ja Võru linna muinsuskaitsealadel asuvate hoonete restaureerimist ja neile avalikult pakutavate teenustega seotud kasutuse andmist. Toetuse andmise eesmärk on restaureerida ja võtta tühjana seisvad või alakasutatud hooned kasutusele kohaliku kogukonna vajadusteks ning elavdada seeläbi muinsuskaitseala.

Toetuse vähim summa projekti kohta on 200 000 eurot ja suurim summa 500 000 eurot. Toetuse maksimaalne määr on 80% ning see sõltub hoone kasutuse otstarbest ja prognoositava kasumi suurusest.

Projekt „Ajalooliste linnakeskuste elavdamine ja kohalik areng kultuuripärandi kaudu“, eelarve 458 000 €

2020. aasta jaanuaris alanud ning 30 kuud kestnud projekti elluviija oli Muinsuskaitseamet, projekti partner Norra Kultuuripärandiamet. Projekti eesmärk oli vahetada kogemusi ja kasvatada kogukondade ja kohalike omavalitsuste teadlikkust pärandihaldusest ja vanalinnade kasutusvõimalustest kohaliku arengu mootorina. 

Projekti südames olid ajaloolised linnasüdamed kui kaasaegsed elavad keskused, mida mõjutavad nii hoojalisus kui ka rahvaarvu kahanemine, kuid mille kestlikkusel on oluline roll aktiivsel kogukonnal. Kavandatud tegevuste hulgas olid näiteks üheksa muinsuskaitseala kui ajaloolist elukeskkonda tutvustavad raamatud, näitused, linnaretked ja fotokonkursid, koolitused omavalitsustele ning pärandiekspertidele, sh suvekool ning õppereis Norra.

12. novembril 2019 toimus Tallinnas programmi avaseminar. 

Seminaril kõlanud ettekanded:

 (Liina Jänes, Kultuuriministeerium)

 (Kaarel Truu, Muinsuskaitseamet)

Kontaktid

Reesi Sild

Kultuuriministeerium

Viimati uuendatud 10.01.2024