Rahvuskaaslased ja tagasipöördujad

Rahvuskaaslased on eelkõige võõrsil elavad eestlased ehk üleilmsed eestlased, aga samuti teised Eestiga pikalt seotud olnud, kuid väljarännanud inimesed ja nende järeltulijad. Väljaspool Eestit elab umbes 15 protsenti eestlastest. Viimastel aastatel on kasvanud Eestisse naasjate arv. Tagasipöördujad, kes tulevad sageli koos laste ja perega, aitavad kõige otsesemalt kaasa Eesti rahvastiku arengule ja kestmisele.

Rahvuskaaslased

Eesti arengule aitavad kaasa võõrsil elavad rahvuskaaslased. Rahvuskaaslased on tihti Eesti vabatahtlikeks saadikuteks maailmas, kes aitavad tutvustada Eestit ning tugevdada majandus- ja kultuurisidemeid. Seetõttu on tähtis, et sidemed väliseesti kogukondadega oleksid jätkuvalt tugevad ning eesti keel ja kultuur jõuaksid võimalikult paljude rahvuskaaslaste ja Eesti sõpradeni.

Vabariigi Valitsus on perioodiks 2021–2030 heaks kiitnud Sidusa Eesti arengukava, mille üks eesmärk on toetada ka Eestist väljaspool elavaid eestlasi ning nende haridus- ja kultuuriorganisatsioone, väliseesti arhiive, ajakirjandust, ettevõtlusalaseid kontakte ja võõrsil elava eestlaskonna tagasipöördumist.

Üleilmse eestluse tegevuskava elluviimist koordineerib alates 2021. aastast välisministeerium, kuid tegevustesse panustavad ka kultuuriministeerium ning ministeeriumi haldusalas olevad Integratsiooni Sihtasutus ja Eesti Instituut, samuti Eesti suursaatkondades töötavad kultuuriesindajad

Kultuuriministeerium toetab välismaal elavate rahvuskaaslaste kultuuriprojekte ja suviseid noorte keele- ja kultuurilaagreid, et soodustada väliseesti keskuste ja ühenduste kontakte Eesti riigi, omavalitsuste, kultuuriorganisatsioonide ning vabaühendustega. Lisaks toetatakse väliseestlaste osalust Eestis toimuvatel kultuuri suurüritustel ja Eestisse tagasipöördumist. 

Väliseestlaskonnale suunatud tegevusi kajastab infoportaal globalestonian.com ja igakuiselt ilmuv portaali infokiri. Iga nädal avaldab Eesti Rahvusringhääling väliseestlaskonnale ingliskeelsete uudiste portaalis ülevaate Global Estonian Report.
 

Tagasipöördujad

Eesti Vabariigi Põhiseadus sätestab iga eestlase ja Eesti kodaniku õiguse asuda Eestisse elama.

Statistikaameti andmeil pöördub igal aastal võõrsilt tagasi märkimisväärselt suur hulk, üle seitsme tuhande Eesti inimese aastas.

Integratsiooni Sihtasutus nõustab tagasipöördujaid ja pakub tagasipöördumise kulutuste leevendamiseks sotsiaal-majanduslikku tagasipöördumistoetust. Tagasipöördumistoetus on suunatud pikka aega (kuni 7 aastat) võõrsil viibinud lastega perede tagasipöördumise soodustamiseks.

Lisainfo Integratsiooni Sihtasutuse kodulehel.

Kontakt

Anne-Ly Reimaa

kultuurilise mitmekesisuse osakonna

nõunik

Viimati uuendatud 10.01.2024