Stipendiumid ja preemiad

Kultuuriministeerium valmistab ette riiklike kultuuri- ja spordipreemiate väljaandmist ning annab välja stipendiume kultuuri ja spordi valdkonnas.

Kultuuripreemiad

Eesti Vabariigi kultuuripreemiad määratakse väljapaistvate loominguliste saavutuste eest kultuuri alal ja antakse üle Eesti Vabariigi aastapäeva tähistamise raames.

Igal aastal antakse välja kolm elutööpreemiat pikaajalise väljapaistva loomingulise tegevuse eest ning viis preemiat eelmisel kalendriaastal avalikkuseni jõudnud väljapaistvate tööde eest. 

Kultuuri elutööpreemia suurus on alates 2012. aastast 64 000 eurot ning aastapreemia suurus 9600 eurot.

Spordipreemiad

Eesti Vabariigi spordipreemiaid määratakse väljapaistvate sportlike saavutuste eest ja antakse üle Eesti Vabariigi aastapäeva tähistamise raames.

Igal aastal antakse välja kaks elutööpreemiat ning kuus aastapreemiat. Elutööpreemia suurus on alates 2022. aastast 64 000 eurot ning aastapreemia suurus 9600 eurot.

Preemia elutöö eest määratakse isikule, kelle aastatepikkune panus Eesti sporti on pälvinud avalikkuse kõrge hinnangu ja kelle kogu elutöö on olnud eeskujuks noorele põlvkonnale.

Aastapreemia määramisel arvestatakse sportlikke tulemusi, edukat treeneritööd, tulemuslikkust sporditöö korraldamisel, panust spordi propageerimisse, spordipedagoogikasse või sporditeadusse, mis on saavutatud või avalikustatud eelmise kalendriaasta jooksul.

Kultuuristipendiumid

Eesti Vabariigi kultuuristipendiumid on suunatud peamiselt õppetoetusena õpinguteks välismaa kõrgkoolides või teadusasutustes ning võimalusel ka oluliste kultuuriprojektide ja loominguliste tellimuste toetamiseks.

Kultuuristipendiumide välja andmise aluseks on riigi kultuuripreemiate ja kultuuristipendiumide seadus.

Kultuuriminister võib aastas kahe taotlusvooru peale kokku välja anda kokku 20 stipendiumi. Ühe stipendiumi suurus on 2300 eurot.

Spordistipendiumid

Riiklikke spordistipendiume määratakse sportlike tipptulemuste stimuleerimiseks. Stipendium määratakse füüsilisele isikule.

Spordistipendiumide välja andmise aluseks on riiklike spordistipendiumide ja -preemiate määramise tingimused ja kord.

Eduard Wiiralti nimeline stipendium

Eduard Wiiralti nimelise stipendiumi eesmärk on edendada kunstiüliõpilaste õppe- ja loomingulist tegevust ning toetada nende enesetäiendamist. Stipendiumi makstakse Eduard Wiiralti teoste kasutamise eest kogutud autoritasudest. 

Stipendiumi suurus on 3000 eurot. Juhul, kui autoritasusid koguneb rohkem kui ühe stipendiumi jagu, võib komisjon teha kultuuriministrile ettepaneku mitmele isikule stipendiumi määramiseks. 

Kultuuriministeerium Eduard Wiiralti autoritasude seadusjärgse pärijana asutas stipendiumi 2004. aastal.

Eesti Kunstimuuseum (EKM) lisab stipendiumile muuseumi kuldkaardi. Kaart on nimeline ning annab selle omanikule eluaegse tasuta külastusõiguse kõigis EKMi muuseumides.

Artur Lemba nimeline loominguline stipendium

Artur Lemba nimelise loomingulise stipendiumi eesmärk on toetada heliloomingu, klaveri ja muusikateaduse üliõpilaste loomingulist tegevust, samuti Artur Lemba loomingu või temaga seotud tegevuste uurimist. Stipendiumi makstakse Artur Lemba teoste kasutamise eest kogutud autoritasudest.

Stipendiumi suurus on 2000 eurot.

Kultuuriministeerium Artur Lemba autoritasude seadusjärgse pärijana asutas stipendiumi 2018. aastal.

Viimati uuendatud 02.10.2023