Selguvad laulu- ja tantsupidude liikumises osalevate juhendajate ja kollektiivide uuringu tulemused

26.09.2019 | 11:55

Kultuuriministeerium tutvustab esmaspäeval, 30. septembril värsket uuringut, mis käsitleb laulu- ja tantsupeo liikumises osalevate kooride, rahvatantsurühmade ja muusikakollektiivide ning nende juhendajate olukorda. Pressikonverents algab kell 12.00 Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumis.
    • Jaga

Kultuuriministeerium tutvustab esmaspäeval, 30. septembril värsket uuringut, mis käsitleb laulu- ja tantsupeo liikumises osalevate kooride, rahvatantsurühmade ja muusikakollektiivide ning nende juhendajate olukorda. Pressikonverents algab kell 12.00 Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumis (Müürivahe 12, Tallinn).

Uuringu tulemusi tutvustavad mõttekoja Praxis analüütikud Jane Ester ja Kaupo Koppel, Kultuuriministeeriumi edasisi plaane kollektiivide juhtide tasustamise süsteemiga avab kultuuriminister Tõnis Lukas ning vajadusi laulupeoliikumise püsimiseks kollektiivide juhtide vaatepunktist peegeldab dirigent Rasmus Puur.

Pressikonverents kestab umbes 45 minutit, järgneb lisaküsimuste ja intervjuude võimalus. Lisaks ajakirjanikele on oodatud kuulama ja kaasa arutlema valdkondlike katusorganisatsioonide esindajad.

Laulu- ja tantsupidude traditsioon on kantud UNESCO vaimse kultuuripärandi nimekirja kui unikaalne kultuurinähtus terves maailmas. Liikumise kestmise pant on elujõuline kollektiiv ja haritud motiveeritud juhendaja. Vajadus uuringu läbiviimiseks tulenes arusaamast, et laulu- ja tantsupidude traditsiooni jätkumine senisel kujul ei pruugi juba lähitulevikus olla iseenesestmõistetav. Kollektiivide juhendajad on keskealised või vanemad, pidude ettevalmistuses osalemine on juhendajale pigem kõrvaltöö ning enamik juhendajatest tunneb, et nende koormus pole vastavuses makstava töötasuga. Ka on kollektiivide endi eelarved tagasihoidlikud ja kulud ületavad tihtipeale tulusid.

Kultuuriministeerium hakkab vastavalt uuringu tulemusele välja töötama põhimõtteid, kuidas laulu- ja tantsupeo liikumises osalevatele kollektiivijuhtidele kindlustada ametipalk. 2020. aasta kultuurieelarvesse on juba senisele lisaks kavandatud 200 000 eurot, kuid läbirääkimisi on plaanis jätkata 2020. aasta kevadel riigi eelarvestrateegia aruteludel.

Uuringut rahastas Kultuuriministeerium ning selle tellis Eesti Rahvatantsu ja Rahvamuusika Selts koostöös Eesti Kooriühingu ja Eesti Laulu- ja Tantsupeo Sihtasutusega.

Palume osalemisest teada anda Kultuuriministeeriumi kommunikatsiooniosakonna juhtajale Meelis Kompusele telefonil 520 2318 või meelis.kompus@kul.ee