Laine Jänes: Eesti-Soome kultuurisilla otsad on järgmisel aastal Tallinnas ja Turus

16.12.2010 | 00:00

Uudis
    • Jaga

Kultuuriminister Laine Jänes esitas täna rahusõnumi Turu Toomkirikus peetud oikumeenilisel teenistusel. Piduliku sündmuse salvestust näidatakse jõululaupäeval, 24. detsembril kell 11.05 YLE1 kanalil.

Turu Toomirikus kõnet pidades märkis kultuuriminister Laine Jänes, et Soome ja Eesti tihedate suhete kirjeldamiseks sobib praegugi „Kalevipojast“ tuttav Soome silla võrdkuju. „Eesti ja Soome vaheline kultuurisild on aastate jooksul püsinud kindlalt ja selle kandevõime on olnud päris hea ka rasketel aegadel,“ lausus minister Jänes.

Kultuurisilla kaks otsa asuvad järgmisel aastal Tallinnas ja Turus, kui need kaks linna kannavad üheaegselt Euroopa kultuuripealinna tiitlit. „Tallinna kultuuripealinna aasta keskseks teemaks on mereäärsed lood. Lugude vestmise traditsioon on loomulik osa nii eestlaste kui soomlaste pärimuskultuurist, andes edasi esivanemate hingetarkust ja rahva väärikust. Meie elu teljeks on aastatuhandeid olnud Läänemeri - siinsed mereteed ja mere ääres elavad rahvad. Soomet ja Eestit ühendavad sarnane keel ja juured, osati sarnaselt kulgenud ajalugu. Nüüd on meil suurepärane võimalus olla veelgi enam maailmale avatud, rääkida kahest Läänemereäärsest naabermaast kõlavamal häälel,“ rääkis kultuuriminister Laine Jänes ja avaldas veendumust, et kultuuripealinna tiitel aitab maailmale tutvustada nii Soome kui Eesti ajalugu, inimesi ning materiaalset ja vaimset kultuuri. „Saabuv aasta loob meile uusi võimalusi ühistele huvidele ja väärtustele rajaneva koostöö süvendamiseks,“ lisas kultuuriminister.

Ministri kinnitusel oli mööduva aasta tähtsündmuseks kindlasti Eesti Maja avamine Helsingis, Suvilahtis. Arvestades Eesti ja Soome tihedaid kultuurisuhteid ja sõprussidemeid Turu ja Tartu linnade vahel, kordas minister oma ettepanekut asutada Eestisse sarnane Soome Maja, asupaigaga Tartus.

Vana kombe kohaselt teeb rahusõnumi tooja Turu linnale sümboolse kingituse. Kultuuriminister Laine Jänes andis vastuvõtjaile üle tuntuima Turu graafiku, kunstnik Anders Gunnar Holmquisti 1923. aastal valminud graafilise lehe, millel on kujutatud Stigbergsgatani tänavat Turu linnas.

Kolmapäeval, 15. detsembril kohtus kultuuriminister Laine Jänes Euroopa kultuuripealinn Turu 2011 juhi Cay Sevoni ja meeskonnaga, külastas Turu konservatooriumit ja kohtus Eesti-Soome sõprusühingute esindajatega.

2000. aastal võttis Turu toomkiriku üritusest rahusõnumitoojana osa president Lennart Meri, 2007. aastal peaminister Andrus Ansip.

Vaata lisaks:

Kultuuriminister Laine Jänese kõne täistekst Kultuuriministeeriumi kodulehel

Kajastusi Soomes:

Kultuuriministri kõne Turu Toomkirikus 16.12.2010

Kultuuriminister kinkis vastuvõtjaile tuntuima Turu graafiku, kunstnik Anders Gunnar Holmquisti 1923. aastal valminud graafilise lehe, millel on kujutatud Stigbergsgatani tänavat Turu linnas.

Kultuuriministeerium

-