JUHENDID JA SUUNISED. Koroonaolukord ja kultuurivaldkond

13.03.2020 | 15:07

Seoses üleilmse koroonaohuga kehtivad avalikele üritustele mitmesugused kitsendused, mis on olulised viiruse uue leviku ärahoidmiseks. Palume tutvuda reeglitega. Tulekul on uued abimeetmed. Lehekülje viimane uuendus 7. aprillil.
    • Jaga

Valitsus vaatab regulaarselt üle piirangute vajadust, tervise hoidmise ja viiruse leviku tõkestamise seisukohast olulised kitsendused jäävad endiselt kehtima.

Valitsus kinnitas eri valdkondades senisest rangemad meetmed, et piirata koroonaviiruse leviku üha kiirenevat kasvu, uued nõuded kehtivad 25. aprillini. Alates 3. märtsist peavad publikule uksed sulgema enamik kultuuriasutusi, nende hulgas nii teatrid, kinod kui ka muuseumid. 

Avalikus siseruumides on teisipäevast, 24. novembrist kohustuslik kanda maske või katta nina ja suu. Maski ei pea kandma alla 12-aastased lapsed või inimesed, kellel on meditsiiniline põhjendus.  

Tutvuge sellel lehel olevate juhenditega, kus nõuded on kirjeldatud detailselt (all). 

Riigiabi, kriisi tõttu tekkinud kahju korvamine, toetused asutustele ja organisatsioonidele 

UUS

  • 2021. aasta kevadel süvenes koroonakriis. Lisaeelarvega tuleva kultuuri- ja spordivaldkonna abipaketi suurus on 42 miljonit eurot. Kultuuriministeerium on alustanud meetmetest raha taotlemise tingimuste väljatöötamist. See on toimunud juba paralleelselt lisaeelarve kokkupanekuga. Lähemalt saab lugeda www.kul.ee/kriisiabi2021.

LÕPETATUD

  • Valitsus kinnitas 30. detsembril peetud e-istungil COVID-19 piirangute tõttu kannatada saanud valdkondade toetusmeetmete otsused. Neist mahukam osa puudutab Harjumaa ja Ida-Virumaa inimeste toetamist tööandjate kaudu. Loe lähemalt siit
  • Euroopa Komisjon kiitis 21. aprillil 2020 heaks Eesti otsetoetuse ja maksesoodustuse vormis antava riigiabi kavad, mille maht oli ühtekokku 75,5 miljonit eurot. Kokku oli otsetoetuse ja maksesoodustuse vormis antava riigiabi kavasid kaheksa. Nende hulka planeeriti otsetoetused ettevõtetele ja organisatsioonidele, kes tegutsevad koroonaviirusest mõjutatud kultuuri- ja spordisektoris. Tegemist oli Euroopa Liidu ajutise raamistikuga, mis kehtib 2020. aasta lõpuni. 
  • Kultuuri- ja spordivaldkonna kriisipaketi suurus on ühtekokku 25 miljonit eurot. Väljamaksed toimusid juunist. Mõnes valdkonnas korraldati hilissuve ja sügise jooksul lisavoore.
  • Vabakutselistele loovisikutele oli 2020. aastal toeks loovisikute ja loomeliitude seadusest tulenev vabakutseliste loovisikute loometoetus. Loometoetusi sai lisaeelarve abil välja maksta ligi 1000 vabakutselisele loovisikule. Siia alla arvatakse mistahes vormis tegutsevaid loovisikuid, kes ei pea olema ühegi loomeliidu liikmed. 
  • Vähenenud töötasu hüvitist pakkus Töötukassa summas 250 miljonit eurot.

Meelis Kompus

kommunikatsiooniosakonna juhataja