Jõulueelsel nädalal antakse üle kahe valdkonna stipendiumid

13.12.2019 | 10:04

Artur Lemba nimelise stipendiumiga toetatakse heliloomingu, klaveri ja muusikateaduse erialade üliõpilasi, Eduard Wiiralti stipendiumiga toetatakse kunstitudengite õppe- ja loometegevust ning enesetäiendamist. Esimene antakse üle kolmapäeval, 18. detsembril, teine reedel, 20. detsembril.
    • Jaga

Jõulueelsel nädalal antakse üle kahe valdkonna stipendiumid. Artur Lemba stipendiumiga toetatakse heliloomingu, klaveri ja muusikateaduse erialade üliõpilasi, Eduard Wiiralti nimelise stipendiumiga toetatakse kunstitudengite õppe- ja loometegevust ning enesetäiendamist. Esimene antakse üle kolmapäeval, 18. detsembril, teine reedel, 20. detsembril.

Kultuuriministeerium on nii kui Artur Lemba kui ka Eduard Wiiralti autoritasude seadusjärgne pärija ning teoste kasutamisest kogunev raha makstakse iga-aastaselt välja stipendiumitena.

Lemba stipendium asutati 2018. aastal, esimesteks stipendiaatideks osutusid 2019. aastal muusikauurija Anna-Sophia Sevagin ning pianistid Johan Randvere ja Sven Sander Šestakov (fotol). Stipendiumit võib taotleda iga täiskoormusel õppiv üliõpilane, kelle õpingud on seotud heliloomingu, klaveri või muusikateaduse erialadega. Ühe stipendiumi suurus on 2000 eurot.

"Stipendium annab tudengile, kelle võimalused on ju sageli napid, panna alus millelegi uuele. Mõtteliselt hoiab see muidugi ka meie muusikaloos järjepidevust, sest Artur Lemba kui viljakas helilooja ja ürgandekas pianist on kindlasti eeskuju ka tulevastele muusikaelu suunajatele,“ ütles Kultuuriministeeriumi muusikanõunik Madli-Liis Parts konkursi väljakuulutamisel. 

Wiiralti loomingu kasutamise eest laekuvast rahast makstakse tudengitele stipendiume alates 2004. aastast. Sellega toetatakse kunstitudengite õppe- ja loometegevust ning enesetäiendamist. Möödunud aastal osutusid laureaatideks Amsterdami Gerrit Rietveldi nimelise akadeemia VAV moving image magistriõppekava tudeng Helena Keskküla, Eesti Kunstiakadeemia kaasaegse kunsti magistriõppekava tudeng Keiu Maasik ning vabade kunstide magistrant Mark Antonius Puhkan. Ühe stipendiumi suurus on 3000 eurot.

„Praegused kunstitudengid on loomingule sama pühendunud kui eelkäijad saja aasta eest, teiste seas Wiiralt. Stipendium on neile oluline tugi,“ teatas Kultuuriministeeriumi kunstinõunik, valikukomisjoni juht Maria-Kristiina Soomre, kui kuulutati välja Wiiralti stipendiumile kandideerimine.

Eesti Kunstimuuseum lisab Wiiralti stipendiumile traditsiooni kohaselt nimelise kuldkaardi, mis annab selle omanikule eluaegse tasuta külastusõiguse kõigis muuseumi filiaalides. Kuldkaardi annab üle muuseumi peadirektor Sirje Helme

Artur Lemba nimelised stipendiumid antakse üle Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias kolmapäeval, 18. detsembril kell 13.00, Eduard Wiiralti nimelise stipendiumi laureaadid kuulutatakse välja reedel, 20. detsembril Kultuuriministeeriumi suures saalis kell 12.00. Ajakirjanikud on oodatud tutvuma meie kunsti- ja muusikailma tulevikutegijatega, võimalus intervjuudeks!