Eestlased hoiavad Norras rahvatantsu au sees

28.12.2016 | 08:00

Mõned aastad tagasi tulid Oslos ja linna lähiümbruses elavad Eesti naised kokku, et moodustada Eesti rahvatantsu harrastamiseks oma tantsurühm. Rühmast „Viikingite naised“ kasvas paari aastaga välja pühendunud segarühm ning sõpruskond, keda kord kuus käib Tallinnast juhendamas tantsuõpetaja Raido Bergstein. Rühma liige Madleen Orumaa kirjeldab tantsurühma sündi ning tegemisi.
    • Jaga

Mõned aastad tagasi tulid Oslos ja linna lähiümbruses elavad Eesti naised kokku, et moodustada Eesti rahvatantsu harrastamiseks oma tantsurühm. Rühmast „Viikingite naised“ kasvas paari aastaga välja pühendunud segarühm ning sõpruskond, keda kord kuus käib Tallinnast juhendamas tantsuõpetaja Raido Bergstein. Rühma liige Madleen Orumaa kirjeldab tantsurühma sündi ning tegemisi.

Viikingite sünd

Sageli saavad paljud kultuuri viljelevad huvirühmad alguse ühest aktiivsest eestvedajast, kellel on kirg ja huvi folkloori alalhoidmise vastu. Nii tulimegi, Oslo ja selle ümbruses elavad Eesti naised, vanuses 24 kuni 65 2013. aasta jaanuaris aktivisti Kadri-Liis Wisti algatusel esmakordselt naisrahvatantsurühma moodustamiseks kokku. Rühma nimeks sai „Viikingite naised“.

Kadri-Liisi pikaaegne sõber ja trennikaaslane Lee päevilt ning tantsuõpetaja Raido Bergstein arvas küll, et kas rühma Oslos ikka kokku saab, kuid võta näpust. Meie Eesti naiste tahe oli kivikindel ning Raido pidi igakuised lennureisid Tallinnast Oslosse mahutama enda tihedasse kalendrisse. Tema juhendamisel õppisime ära eesti rahvatantsu klassika nagu „Kaerajaan“ ja „Oige ja vasemba“. Grupi ühise häälteenamusega valisime rahvarõivaiks Tori kihelkonna kaunid punased seelikud.

Kuigi esimesed kokkusaamised meenutasid rohkem piknikulaadi kokkusaamist spordisaalis meeldiva muusika saatel, hakkas tõsine töö pärast seda, kui võtsime sihiks osaleda 2014. aasta tantsupeol. See oli esimene suurem katsumus meie noorele ja küllaltki haprale tantsurühmale, kuid tugev meeskonna vaim viis sihile.

Pärast tantsupeo ovatsioone ning meeskonnatunde tugevnemist hakkasime mõlgutama mõtteid segatantsurühma loomisest. 2015. aasta alguses liitusidki meie rühmaga Eesti mehed ja „Viikingite naistest“ said lihtsalt „Viikingid“.

Tegutseme Oslo ning omafinantseeringu toel ning oleme rõõmsad iga esinemisvõimaluse üle, mis välisriigis tekib. Oleme toonud lusti ja folkloorilist elementi eestlaste jõulupidudele ja Eesti Vabariigi aastapäeva tähistamistele Oslos. Kindlasti näeb meid kevaditi Eesti kooli lõpuaktustel ja Balti filmipäevadel novembris. Soovime väga näidata seda väikest tantsulist tükikest Eesti kultuurist.

Vahepeal Trondheimi kolinud grupi algataja Kadri-Liis ajab Eesti asja ka seal. Tema „Trondheimi trollid“ levitavad Eesti folkloori ja tantsulusti Norra suuruselt kolmandas linnas.

Trenn kui tantsumaraton

Meie proovid toimuvad  kord kuus ühe pika tantsupäevana nädalavahetusel, kui Raido Tallinnast kohale lendab. Kuuetunnise proovi sisse mahub soojendus, tehnika, konditsioon, vanad tantsud, uued tantsud, veel kord kõik tantsud filmimise jaoks, lõdvestus ja rammestus. Efektiivne tööpäev koos korraliku kalorikuluga! Kuna kahe trenni vahele jääb pikk vahe, siis värskendame iseseisvalt mälu veel vahepealse lisatrenniga mõnel argipäevaõhtul.

Lahutamatu osa meie trennidest on lapsed. Võib juhtuda, et ligi seitse last vanuses kolm kuni kaheksa võivad samal ajal, kui vanemad tantsivad, ringi joosta ja mängida. Oleme sellega harjunud ja teame, et polka ajal tasub silma nurgast jälgida, mis suunast kogemata mõni mängupall võib tulla ning vahel peab mõni ema keset tantsu lapsega kiirustades välja jooksma.

Laste suhtluskeel on tantsutrennide ajal eesti keel. See ei ole neile alguses sugugi nii lihtne, arvestades nende kakskeelset kultuuriruumi, kuid päeva lõpuks jutustavad nad juba soravalt ja saavad osa Eesti kultuurilisest taustast rahvatantsu abil.

Sellel sügisel tundsime, et oleme jõudnud nii tehniliselt kui ka meelestatuselt uuele tasemele. Oma kultuuri ja pärandi tutvustamine Norras ja laiemale auditooriumile saab järjest olulisemaks. Balti filmipäevade esinemise ajal võtsime ühendust Läti rahvatantsurühmaga Oslos, et teha nendega koostööd. Neile see mõte meeldis ja nüüdseks on esimene ühisesineminegi juba selja taga. Soovime väga, et rohkem eestlasi Oslost ja selle ümbrusest leiaksid tee meie lahedasse kollektiivi.

Tantsurühm ja sõpruskond

Elu on toonud meid siia erinevatel põhjustel, kuid üldiselt on need töö ja armastus. Üks osa meie grupist on eri firmades kontoritööl raamatupidamise ja auditeerimise vallas. Teine osa grupist panustab kas otseselt või kaudselt tervishoidu, hooldades inimesi, parandades haiglate kõrgetehnoloogilist aparatuuri või arendades teadust. Väga hinnatud on tutvused ehituses, veterinaarias ja tõlketeenustes. Kõik on leidnud oma koha.

Kõige toredam on see, et tantsurühmast on välja kasvanud sõpruskond. Elu välismaal võib olla sageli keeruline ja üksildane. Seda enam hindame inimesi, kellel on sama kultuuriline taust ja kellega saab vabalt emakeeles suhelda.

Me saame kokku ka trenniväliselt. Käime näiteks kinos, sõidame mägedesse matkama või suusatama, hoiame üksteise lapsi, vajadusel aitame nii kolida kui ka remonti teha.

Ilma rahvatantsuta poleks me tõenäoliselt üksteist leidnud. Tants ühendab!

Madleen Orumaa

Rahvatantsurühma "Viikingid" liige