Aasta lõpus vaatavad raamatukogud tulevikku

30.09.2022 | 10:00

Kuigi sündmusi mahub raamatukogude aasta viimasesse nelja kuusse väga eriilmelisi, siis on fookus teema-aasta lõpus suunatud eelkõige tulevikku.

Teema-aasta septembrikuu on olnud väga kirjandusekeskne ning sai 8. septembril hoo sisse ühise lugemisele pühendatud aktsiooniga. Soome Instituudi initsiatiivil toimunud „Lugemistund“ oli raamatukogude aastal esmakordselt üle-eestiline ning sellega liitumisest andis teada üle 130 raamatukogu, kooli ja lasteaia. Neljapäevasel päeval võttis tund aega lugemiseks ka näiteks Vabariigi Presidendi Kantselei eesotsas president Alar Karisega. Suuremad avalikud aktsioonid toimusid Tallinnas Kirjanike Maja ees ning Tartu Raekoja platsil, kus astusid vastavalt üles ka kirjanikud Leelo Tungal ja Mika Keränen.

Septembri keskel läks liikvele juba traditsiooniline eesti kirjanike tuur raamatukogudes. Raamatukogude aastal külastavad sündmuse „Sõnaränd 2022“ raames raamatukogusid üle Eesti kokku 22 kirjanikku. Teema-aasta raames toimub palju esmakordseid sündmusi, kuid on väga uhke, et programmis on ka üks hästi juurdunud formaat, mis tutvustab eesti kirjandust ja kirjanikke ning on lugejate seas väga oodatud. 

24. septembril tähistasid Eesti raamatukogud rahvusvähemuste päeva. Mitmes piirkonnas toimusid sel puhul üritused koondnimetusega „Kogu Eesti loeb“, kus sai osa mitmekeelsest kultuuriprogrammist ning nautida erinevaid rahvustoite.

27. septembril pöörasid raamatukogud oma pilgu tulevikku, kui käivitati üleriigiline raamatukogude ühine laenutusplatvorm Minu Raamatukogu (MIRKO). Platvorm teeb raamatuhuvilisele kättesaadavaks 28 erineva raamatukogu kogud, kokku enam kui miljoni teosega. Raamatukogude aasta puhul loodud ühine virtuaalne raamaturiiul võimaldab koondada mitmete raamatukogude kogud ühisele virtuaalsele raamaturiiulile, kust lugeja saab tellida teose pakiautomaati või kulleriga koju. 2023. aastal plaanitakse MIRKOs avada e-väljaannete laenutus (e-raamatud, e-ajakirjad ja audioraamatud). 

Oktoobris korraldavad raamatukogud täiskasvanute koolitamisega tegeleva ANDRASe eestvedamisel üle Eesti avatud õpitundi ning kuu lõpus, 20.–30. oktoobrini toimuvad raamatukogude päevad. Sel ajal tasub raamatukogudes toimuval eriliselt silma peal hoida, sest paljud raamatukogud tulevad välja põneva programmiga.

1. novembril tasub seada sammud Tartu Ülikooli raamatukokku, kus toimub teadusraamatukogude visioonikonverents. Konverentsi eesmärk on vaadata teadusraamatukogude tulevikku, uurida võimalikke arenguid ning visioone. 

Aasta lõpus on plaanis kooliraamatukogudele suunatud raamatute annetuskampaania ja raamatukogude paremale tulevikule suunatud häkaton. Lisaks teema-aasta kesksetele sündmustele toimub tohutul hulgal suuremaid ja väiksemaid ettevõtmisi ka igapäevaselt raamatukogudes üle Eesti – septembri lõpuks ulatub see number juba 1500 sündmuseni. 

Detsembri keskel valmistub teema-aasta vaikselt otsi kokku tõmbama ja andma teatepulka üle liikumisaastale. Seni saadud positiivse tagasiside põhjal on loota, et nii mõnigi raamatukogude aastal alguse saanud ettevõtmine jätkub ka tulevikus. 

Kogu Eesti loeb!
 

Liina Valdre

raamatukogude teema-aasta projektijuht