Sa oled siin

XII ESTO toimub taas Eestis

30. aprill 2019 - 10:00
Foto: www.facebook.com/esto2019
Foto: www.facebook.com/esto2019

2019. aasta on ühe suurima väliseestlaskonna festivali – XII ülemaailmsete eesti kultuuripäevade ehk ESTO aasta. Sel suvel, vahetult enne juubelilaulu- ja -tantsupidu, saab ülemaailmse eestlaste kokkutuleku ESTO 2019 kava alguse Helsingist, palju huvitavat on kauaoodatult toimumas ka Tallinnas ja Tartus. Lähemalt selgitab Kultuuriministeeriumi lõimumisvaldkonna rahvusvaheliste suhete juht Anne-Ly Reimaa.

ESTO toidab maailma eri paigus elavate eestlaste identiteeti, mistõttu on oluline, et Eesti riik tunnustab ja toetab väliskogukondade püüdlusi hoida eesti keelt ja kultuuri. ESTO 2019 moto on  „Meie tulevik“. Seekordse festivali fookuses on lapsed ja noored, kellele on pühendatud seekord eriprogramm.

ESTOsid hakati korraldama esmalt Kanadas Torontos 1972. aastal ning seejärel nelja-aastase intervalliga juba erinevates väliseestlaskonna asukohamaades. ESTOd on olnud oma algusaegadel väliseestlaskonna poliitilise tahte avaldused, kus nõuti Eesti Vabariigi iseseisvuse tunnustamist ning nõukogude okupatsiooni lõpetamist. Väliseestlaste poliitiline aktiivsus liitis väliseestlaskonda ja innustas kodumaal teisitimõtlejaid. Eesti poliitikud, kultuuritegelased ja -kollektiivid osalesid esimest korda 1988. aastal Austraalias Melbourne’is toimunud V ESTOl. Eesti laulu- ja tantsupeoga oli ajaliselt ühitatud 1996. aastal toimunud Stockholmi ESTO. Nüüd, kakskümmend kolm aastat hiljem, toimub XII ESTO Eesti juubelilaulu- ja -tantsupeo eelsel nädalal 27. juunist kuni 3. juulini Helsingis, Tartus ja Tallinnas.

Soome on ESTO toimumiskohaks valitud seetõttu, et seal elab suurim väliseesti kogukond, hinnanguliselt kuni 70 000 eestlast. Festivali üritused algavad Helsingi Eesti Majas, kus on võimalik osa saada estofiilide loengutest ja eesti kultuurilooga seotud ekskursioonist Soome pealinnas. Reedel, 28. juunil toimub Helsingi Senati väljakul Eesti käsitöö-, disaini- ja kunstilaat, samuti noorteseminar Helsingi raamatukogus OODI. ESTO 2019 pidulik avamine toimub Helsingi Toomkirikus jumalateenistusega, millele järgneb ESTO avakontsert „Aegade sild“ Senati väljakul. Tallinnasse saabuvad estolased 28. juunil sümboolselt valgel laeval, Tallinki Silja Europal.

29. ja 30. juunil jätkub ESTO programm Tartus. Toimub tudengimess, noortekongress, korporatsioonide ja üliõpilasseltside kohtumised, eesti keele õppe alased seminarid. ERMis avatakse Torontos asuva Väliseesti Muuseumi näitus „ESTO – üleilmse eestluse hoidja” ja Toronto EstDocksi meeskond pakub vaatamiseks eesti dokumentaalfilme. Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseumis avatakse Kanada eestlaste sporditegevust kajastav näitus.

ESTO Tallinna programm hõlmab mitmeid kohtumisi ja tegevusi Telliskivi Loomelinnakus, millest võib eraldi välja tuua 1. juulil toimuva Kanada õhtu restoranis Kärbes ja 2. juulil toimub samas ka ESTO Rahvuskongress. Kolmapäeval, 3. juulil toimub Kultuuriministeeriumi eestvedamisel Tallinnas Filmimuuseumis seminar väliseestluse ja rahvadiplomaatia teemal. ESTOga samaaegselt toimub nii Tartus kui Tallinnas Eesti diasporaa kultuuripärandi kogumise ja säilitamisega tegeleva mittetulundusühingu BaltHerNeti (Baltic Heritage Network) suvekool „Eestlaste kultuuripärand võõrsil. IX Kunsti- ja kultuurikogud“, kus erinevate Eesti mäluasutuste eksperdid jagavad oma teadmisi arhiivindusest, raamatukogundusest ja museoloogiast. ESTO 2019 kulmineerub balliga Lennusadamas.

Täpsem ESTO programm ja piletiinfo on leitav festivali kodulehel ja pidevalt uueneb uudistega ka Postimehe veebilehe ESTO rubriik.

ESTO-d läbi ajaloo: I ESTO (Kanadas Torontos, 1972), II ESTO (USA-s Baltimore’is, 1976), III ESTO (Rootsis Stockholmis, 1980), IV ESTO (Kanadas Torontos, 1984), V ESTO (Austraalias Melbourne’is, 1988), VI ESTO (USA-s New Yorgis, 1992, VII ESTO (Rootsis Stockholmis ja Eestis Tallinnas, 1996), VIII ESTO (Kanadas Torontos, 2000), IX ESTO (Lätis Riias, 2004), X ESTO (Saksamaal Münsteris, 2009), XI ESTO (USA-s San Franciscos, 2013), XII ESTO (Soomes Helsingis ja Eestis Tallinnas, 2019).

 

 

 

Veel uudiseid samal teemal

Tartu 2024. Foto: Kultuuriministeerium
12.11.2019|Kultuuriministeerium

Kõik kolm 2024. aasta Euroopa kultuuripealinna on selgunud

Teisipäeval, 12. novembril selgus kolmas, seni veel otsustamisel olnud 2024. aasta Euroopa kultuuripealinn. Vastavalt reeglitele tuleb see linn Austriast, kus võitjaks ostus väikelinn Bad Ischl. Lisaks on 2024. aastal Euroopa kultuuripealinnad Tartu ning Norra linn Bodø.

11.11.2019|Kultuuriministeerium

Konkurss Eesti Hoiuraamatukogu direktori ametikohale

Kultuuriministeerium kuulutab välja konkursi leidmaks Eesti Hoiuraamatukogule direktorit. Kandideerimisdokumentide esitamise tähtaeg on 26. november 2019.