Sa oled siin

Wiiralti stipendiumi pälvisid Villem Jahu, Martinus Daane Klemet ja Maris Palgi

27. november 2007 - 0:00

Kultuuriministeeriumi tänavuse Eduard Wiiralti nimelise stipendiumi pälvisid esmakordselt kolm üliõpilast – Eesti Kunstiakadeemia tudengid Villem Jahu ja Martinus Daane Klemet ningTartu Ülikooli üliõpilane Maris Palgi.

25 000-kroonise stipendiumi eesmärk on edendada kunstiüliõpilaste iseseisvat õppe- ja loomingulist tööd ning võimaldada enesetäiendamist. Stipendiaadi valimisel hinnatakse taotleja õpitulemusi, eelnevat loomingulist tegevust ja stipendiumi kasutamise eesmärke.

Erinevalt varasematest aastatest valis stipendiumi saajad kujutava kunsti erialade tudengitelt laekunud avalduste põhjal Kultuuriministeeriumis kogunenud ministeeriumi, kunstikõrgkoolide ning -galeriide esindajatest koosnenud komisjon.

Eesti Kunstiakadeemia (EKA) graafika üliõpilane Villem Jahu huvitavad video ja heli, kuid samuti tunneb ta jätkuvat külgetõmmet enda sõnul "vanakooli graafika ja maali" vastu. Jahu usub, et kui on hea idee ja tahtmine, siis saab kõik tehtud, mis vaja.

Martinus Daane Klemet, kes samuti Eesti Kunstiakadeemias graafikat tudeerib, tegeleb peamiselt animatsiooni ja graafikaga ning on huvitatud nende žanrite kokkupuutepunktidest. Tema debüütanimatsiooni "Furryflurry" on näidatud nii animatsioonifestivalidel kui ka kunstinäitustel ning kunstniku sõnul näitab see, et interdistsiplinaarne tegevus on viljakas.

Tartu Ülikooli (TÜ) maalikunsti magistrant Maris Palgi on nii maalikunstnik kui kunstiõpetaja. Samuti on ta teinud nii installatsioone kui perfomance´eid koos kunstirühmitusega OMP. Kunstnik sõnab, et maalida tuleb seda, mis on südamelähedane - see on maalimise, õigemini üldse maalikunsti õppimise puhul esimene ja määravaim põhjus.

Eduard Wiiralti nimeline stipendium loodi 2004. aastal ja seda antakse välja kord astas. Stipendiumifond koguneb autoritasudest, mis kogutakse Wiiralti teoste kasutamise eest. Kultuuriministeerium on Eduard Wiiralti autoritasude seadusjärgne pärija.

Seni on Wiiralti stipendiumi pälvinud:
2004: Alvar Reisner, EKA maali III kursus
2005: Merike Estna, EKA interdistsiplinaarsete kunstide magistrant
2006: Flo Kasearu, EKA maali III kursus, Eike Eplik, TKK skulptuuri IV kursus
2007: Villem Jahu, EKA graafika III kursus, Martinus Daane Klemet, EKA graafika III kursus, Maris Palgi, TÜ maalikunsti magistrant.

Eduard Wiiralti (1898-1954) – Eesti graafika silmapaistvaima meistri looming on erakordne nii viljakuse kui ka teostuse meisterlikkuse, teemade rohkuse ja tundelaadi ulatuse poolest.