Sa oled siin

Visioonikonverentsil arutatakse audiovisuaalvaldkonna sõlmküsimusi ja tulevikuperspektiive

31. oktoober 2017 - 6:00
Kultuuriministeeriumi audiovisuaalvaldkonna nõunik Mati Kaalep. Foto Virge Viertek
Kultuuriministeeriumi audiovisuaalvaldkonna nõunik Mati Kaalep. Foto Virge Viertek

Nii nagu muutis Skype telekomi-, Uber takso- ja Spotify muusikaturgu, on oodata, et sarnased suured raputused tabavad peagi ka audiovisuaalsektorit. Novembri lõpus kogunevad Tallinnasse audiovisuaalvaldkonna juhtivad eksperdid ja visionäärid, et arutada, kuhu on kaasaja meedia- ja filmitööstus suundumas ning kuidas võimalusi ja väljakutseid Euroopas parimal moel ära kasutada. Visioonikonverentsi sihti ja tagamaid avab Kultuuriministeeriumi audiovisuaalvaldkonna nõunik Mati Kaalep.

Konverentsi eesmärk on hinnata tehnoloogiliste muudatuste mõju Euroopa Liidu audiovisuaalmaastiku arengule üldisemalt, vaadates seejuures kaugemale konkreetsetest seadustest ja toetusskeemidest, mis praegu valdkonda reguleerivad. 
 
Praeguseks on selge, et vanaviisi edasi ei saa. Seda näitlikustab ilmekalt piraatluse erakordne lihtsus, mis muudab omakorda kogu audiovisuaalse sektori toimimist. Kui film ühes riigis piisavalt kiiresti välja ei tule, siis leiavad tarbijad internetist võimaluse see ikkagi illegaalselt varem kätte saada ning autoriõiguse efektiivne jõustamine suurel skaalal on äärmiselt keeruline. Netflixi ülemaailmne laienemine ning sisuloomise liikumine eraldi tootjate käest ka otse vahendajatele tõendab, et lahendus võib olla kusagil mujal, kui seaduste muutmises. Seejuures on audiovisuaalse sisu vahendamine vaid üks suurematest muutustest, mida tehnoloogia areng on kaasa toomas – sama suured muutused võivad tulla ka sisu tarbimist võimaldavates meediumites. Konverentsil keskendutakse ka uutele tehnoloogiatele nagu virtuaalne ning augmenteeritud reaalsus, mis piisava kasutuselevõtu korral võivad juba lähiajal oluliselt terve valdkondliku turu toimimist mõjutada.
 
Lisaks on turgu muutmas uute ressursside teke, mida varasemalt isegi väärtustada ei osatud. Näiteks on teenusepakkujal võimalik koguda märkimisväärses koguses andmeid inimeste tarbimisharjumuste kohta ka kõige tavapärasemast filmide vaatamise tegevusest. Selline info võib ühelt poolt küll anda olulist sisendit sisu loomiseks ning vahendamiseks, kuid teisalt võib mõjuda tarbijale tema õigusi riivavalt.  Kas Euroopa kultuuriruumis on see vastuvõetav ning kas see mõjutab tulevikus ka meie käitumist või sisu, mida meile pakutakse? Neile ja paljudele teistele teemadele püütaksegi novembri lõpus Tallinnas keskenduda ning hea õnne korral mõnele isegi vastuseid leida. 
 
Konverents pakub ka tervet hulka nimekaid kõnelejaid. Konverentsil üheks peaesinejaks on Suurbritannia ringhäälingu Sky Groupi tegevjuht Jeremy Darroch, kes analüüsib ringhäälingute ning audiovisuaalmeedia dünaamikat tulevikutehnoloogiate kontekstis. Sky Group on Euroopa suurim meelelahutusettevõte ning tulenevalt hiigelinvesteeringutest, mida iga-aastaselt audiovisuaalsesse sisusse tehakse (ligikaudu 6 miljardit Inglise naela aastas) on tegemist ka vaieldamatult mõjuka suunaseadjaga.  
 
Darrochi sõnavõtule eelneb terve päev kaasakiskuvaid diskussioone paneelides ning ettekandeid tehnoloogia ja audiovisuaalmaastiku koostoimest. Näiteks lahkab USA tehnikaülikooli MIT digitehnoloogiate uuringu keskuse Media Labi üks juhtidest, Barak Berkowitz, ühe kiirenevale kasvule suunatud ettevõtete mõjusid ühiskonnale. Tema mõtted kajavad ilmselt edasi ka järgmises paneelis, kus sektori esindajad ise võtavad sõna algoritmidel ning uutel tehnoloogiatel tuginevate audiovisuaalvaldkonna ärimudelite arengute teemal. Seejuures osaleb paneelis teiste seas Efe Cakarel, kes on art-house filmide digitaalsele laenutamisele fokuseerinud ettevõtte MUBI juht ja asutaja. Järgnevates diskussioonides teiste seas saavad sõna sekka öelda Google, Netflix, Euroopa Ringhäälingute Liit (EBU), Soome rahvusringhääling YLE, Euroopa Komisjon ning Euroopa Filmifondide ühendus (EFADS). 
 

Eesti Euroopa Liidu eesistumise konverents „PICTURED FUTURES: CONNECTING CONTENT, TECH & POLICY IN AUDIOVISUAL EUROPE” toimub 27.–28. novembril Tallinnas, koostöös Pimedate Ööde Filmifestivali ja Eesti Filmi Instituudiga ning Euroopa Komisjoni ja Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse toel. Rohkem infot ürituse kohta leiate SIIT.

 

Veel uudiseid samal teemal

Haapsalu muinsuskaitseala. Foto: Reio Avaste
01.07.2020|Kultuuriministeerium

Ajalooliste linnakeskuste muinsuskaitsealade korrastamist toetatakse ligi 2,9 miljoni euroga

Tänasest, 1. juulist avanes taotlusvoor, kust rahastatakse väikelinnade muinsuskaitsealadel asuvate hoonete restaureerimise ja avalikku kasutusse võtmisega seotud tegevusi.

Kalmar Kurs
30.06.2020|Kultuuriministeerium

5 küsimust. Uus välissuhete osakonna juhataja Kalmar Kurs

Kultuuriministeeriumis asub alates 15. augustist välissuhete osakonda juhtima pikaaegse ametnikukogemusega Kalmar Kurs. Saame tuttavaks!