Sa oled siin

VeniVidiVici õpilasvahetus – Eesti on põnevam, kui vahel arvata oskame

28. veebruar 2019 - 11:07
Irma Jäe vahetusklass Narvas
Irma Jäe vahetusklass Narvas

Õpilasvahetuses osalemiseks ei pea ilmtingimata sõitma välisriiki, vaid seda elumuutvat ja silmaringi avavat kogemust saab edukalt läbida ka Eestis. Kuidas, selgitab Eesti-sisese õpilasvahetuse programmijuht Teele Jakobson.

Alates 2011. aastast on mittetulundusühing VeniVidiVici aidanud kaasa põhikooli vanema astme ja gümnaasiumiaste õpilaste karjäärivalikutele, eesti ja vene emakeelega õpilaste keeloskuse arengule, üldisele silmaringi laiendamisele, uute sõprade leidmisele. Õpilasvahetuses osalemine toetab kõigi aine- ja valdkonnaüleste teadmiste, oskuste ning hoiakute arengut.

VeniVidiVici on laenanud oma nime kuulsa Vana-Rooma väejuhi Julius Caesarilt. Tulla, näha ja võita on õpilasvahetustes palju. Praeguseks on VeniVidiVici õpilasvahetusprogrammides osalenud üle 600 õpilase ning programmiga on liitunud üle 170 kooli. Ühe- ja kahenädalasi ettevõtmisi toetab Haridus- ja Teadusministeerium, neljanädalasi õpilasvahetusi alates 2017. aastast Kultuuriministeerium. Nendele õpilastele makstakse ka stipendiumit ning kaetakse sõidukulud.

Hea meel on tõdeda, et eesti ja vene õppekeelega koolide õpilased ja õpetajad on avatud koostööle. Kooli saab valida õpilane ise. Valdavalt on vene emakeelega õpilased käinud eesti õppekeelega koolides, samuti on mitmed eesti emakeelega noored valinud õpilasvahetuseks vene õppekeelega kooli. VeniVidiVici neljanädalaste õpilasvahetuste eesmärk on hoogustada keeleõpet, aidata kaasa noorte omavahelisele suhtlusele ja karjäärile tulevikus. Just suhtlus ja kontaktid eri rahvuste vahel on need, millest meil sageli puudu on. Isiklik kokkupuude muukeelse kultuuriruumiga aitab murda müüte, pakub äratundmisrõõmu ning annab juurde enesekindlust ja tõdemust, et maailm ei ole must-valge, vaid huvitav, mitmekülgne, täis sõbralikke ja toredaid inimesi.

Neljanädalastes VeniVidiVici õpilasvahetustes on osalenud alates 2017. aasta märtsist kuni tänavu jaanuarini 64 õpilast. Selleks aastaks on organiseeritud vahetuspered ja stipendiumid välja makstud kuuele jaanuaris õpilasvahetusse läinud õpilastele. Osalevaid koole on olnud mitukümmend: nii Tallinnast, Kohtla-Järvelt, Sillamäelt kui ka Narvast, aga ka näiteks Varstust ja Saaremaalt, Tartust ja Viljandist, Tarvastust ja Abjallt ning mitmest paigust mujalt. Kogu käesoleva aasta jooksul plaanib VeniVidiVici „lähetusse saata“ 35 õpilast ja suurendada ettevõtmise vastu huvi ka eestikeelsetes koolises õppivate noorte seas.

Toome rõõmuga teieni mõned edulood innustamaks kõiki noori, kel huvi osaleda õpilasvahetuses, kuid pole olnud veel julgust seda sammu ise ette võtta, ning perekondi, kes soovib saada toreda kogemuse võttes enda perre seiklushimuline noor.

 

Irma Jäe: kuu aega möödub liiga kiiresti...

Olen Saaremaa neiu Irma ja see oli minu kolmas õpilasvahetus. Otsustasin uuesti vahetusse minna juba eelmise vahetuse ajal, sest ma teadsin, et see kogemus saab minna ainult paremaks. Väike täpsustus - eelmine vahetus oli kolm nädalat Narvas ja selle korra oli vahetus neli nädalat Narvas. Sama perekond, aga teine kool ja klassikaaslased.

Selle korra asusin õppima Narva Vanalinna Riigikooli 11. klassi, kus esimesel hommikul ootas mind minu uus klassijuhataja, kes näitas mulle kätte minu kapi. Riided vahetatud, võtsime sammud klassi suunas. Nii see päev möödus, üks tund teise järel. Teisel päeval hakkasime juba klassikaaslastega rohkem suhtlema. Taipasime, et selles ei olegi midagi rasket, ava suu ja jutt hakkabki jooksma. Varsti oligi esimene nädal möödas. Nädala lõpus käisime erinevatel kontsertidel, et osa saada Narva kultuurielust.

Teisel nädalal oli mul juba teada, kus klassides tunnid toimuvad ja ma ei pidanud tormama klassikaaslaste järgi. Jätkus tavaline õppetöö - kodused tööd, tunnikontrollid, kontrolltööd. Siinkohal võrdleksin oma kooli ja vahetuskooli tunni teemasid. Eriliselt suuri vahesid seal muidugi ei olnud, kuid siiski olid asjad nihkes ja enamasti oli vahetuskool oma tegemistega kaugemale jõudnud. See tähendas, et tagasi tulles oli mul lihtsam kohaneda, sest teemad olid läbitud, aga seevastu pidin järgi õppima oma kooli teemad. Teise nädala lõpus käisime Narva-Jõesuu spas, et nautida lõõgastavat nädalavahetust.

Minu klassis koos minuga oli 26 õpilast, poisse ja tüdrukuid täpselt pooleks. Mulle väga meeldis see, et tundides istusime enamasti poiss ja tüdruk kõrvuti, sest siis ei teki nii suurt loba. See klass oli tõesti väga tore, sest kõik hoidsid kokku ja aitasid üksteist. Samuti olid kõik õpetajad selles koolis lihtsalt super head. Nad mõistsid õpilasi nii hästi ja oli näha, et koostöö nende vahel on väga hea. Minu õpitulemused vahetus koolis olid kas väga head või head. See hoidis meele rõõmsana, sest nii lühikese aja jooksul kohaneda uute teemade ja õpetamismeetoditega ei ole kõigi jaoks nii kerge. Samuti sain osaleda koos oma klassiõdedega korvpallivõistlustel.

Üldiselt jäin absoluutselt kõigega rahule, sest kui sinu ümber on nii meeldivad inimesed, siis ei saa teistmoodi olla. Viimasel päeval tegin oma klassile üllatuse, rääkides oma kogemusest vene keeles ja andes neile väikese kingituse, millega kõik jäid rahule, kutsudes mind järgmine aasta tagasi.

See kuu möödus liiga kiiresti, alles läksime ja juba oli aeg tagasi tulla. Olles ümbritsetud nii toredate inimestega, siis aeg lendab tõesti ruttu. Sinna ei ole midagi teha, aga alati saab tagasi minna, eriti kui sind veel oodatakse sinna.

Ärge jätke seda võimalust kasutamata, see on teie võimalus muuta enda elu.

 

Perekond Krjukov Narvast: tore ja kasulik kogemus kõigile

Meie peres elas neli nädalat Saaremaa poiss Gregor, kes soovis õppida ja elada just Narvas. Kooliks valis ta välja Narva Vanalinna Riigikooli, mis on keelekümblusega kool. Gregoril on küll vene juured, aga ta ei ole igapäevases elus vene keelt kasutanud, kuid soov seda õppida ja praktiseerida on.

Gregoril oli meie peres tore, kindlasti muutis tema jaoks aja huvitavamaks perepoeg Aleksandr, kes on samaealine. Gregor ja Aleksandr ei olnud varem tuttavad, aga tundus, et nad said kuu aja jooksul headeks sõpradeks. Nad tegid paljusid asju koos, näiteks käisid trennis, mängisid lauamänge ja jutustasid palju igapäevasest elust.

Poisid osalesid ka programmi Noortekohtumised ettevõtmises „Avasta, suhtle, ela“, mis toimus jaanuarikuus Narvas. Sellega püüti soodustada Eestis elavate 11-19-aastaste erineva emakeelega noorte omavahelist suhtlemist, teineteisemõistmist ja arengut. Väga tore, et see projekt just Gregori vahetuse ajal Narvas toimus.

Gregor sai vahetuse ajal kindlasti palju praktiseerida vene keeles suhtlemist. Ka ta ise tunnistas rõõmsalt, et tema keeleoskus paranes. Kuigi ta peab mõningaid töid nüüd kodukoolis järele tegema, siis ta on täiesti kindel, et neljanädalane õpilasvahetus Narvas andis nii palju kasulikke kogemusi, et pingutamine tasub end sajaprotsendiliselt ära.

Jäime vahetusega väga rahule. Poiss oli väga motiveeritud, tahtis suhelda ja oli huvitatud nii meie perekonnast kui ka üldse Narvast. Veetsime palju aega koos: käisime Meresuu SPAs lõõgastumas, Narva muuseumis ajalugu uurimas ja kinos venekeelset filmi vaatamas. Meie pere jaoks oli õpilase majutamine väga tore ning jääme seda aega rõõmsalt meenutama.

Vahetusvend Aleksandr soovib juba märtsis minna Orissaarde, et tutvuda Saaremaaga, praktiseerida eesti keelt ning õppida Gregoriga samas klassis.

Eestisisesest õpilasvahetusest huvitatutel on VeniVidiVici meeskonnaga võimalik ühendust võtta läbi Facebooki (VeniVidiVici Õpilasvahetus) või kirjutades meiliaadressile vvvopilasvahetus@gmail.com. Neljanädalaste õpilasvahetuste programmijuht on Aleksandra Volkova, temaga saab võtta ühendust: telefon 55 657 263, e-post sasha.wolkova@gmail.com

 

 

 

 

Veel uudiseid samal teemal

15.01.2021|Kultuuriministeerium

Otsime oma meeskonda andmete peaeksperti

Kultuuriministeeriumi strateegia- ja innovatsiooniosakond ootab oma meeskonnaga liituma andmete peaeksperti. Kandideerimise tähtpäev on 2. veebruar.

Kunstihoone
14.01.2021|Kultuuriministeerium

Piirangud Harjumaal ja Ida-Virumaal pikenevad kahe nädala võrra. Osaliselt avanevad muusemid, näituse- ja spordisaalid.

Valitsus otsustas pikendada alates 18. jaanuarist Harjumaa ja Ida-Virumaa piiranguid kahe nädala võrra 1. veeburarini. Erandiks on muuseumid ja näitusesaalid, mis on alates 18. jaanuarist avatud 50% täituvusega ning samuti on sisetingimustes individuaalselt võimalik tegeleda sportimise ja treenimisega.