Sa oled siin

Värvikirev aasta Eesti kultuuri tutvustamisel maailmas

25. juuni 2019 - 15:45
Fragment Kaido Ole teosest, mida saab vaadata Ole isikunäitusel Arsenālsi näitusemajas Riias. Foto: Maria-Kristiina Soomre

Eesti kultuuri tutvustamine maailmas on olnud EV100 juubeliaasta jätkuna ka tänavu väärikas ja värvikirev ning seda maakera eri pooltel. Kultuuriministeeriumi välissuhete osakonna nõunik Kristel Üksvärav tutvustab juunikuises infokirjas lähemalt sündmusi, mis on saanud hoogu juurde ministeeriumi taotlusvoorust „Eesti kultuur maailmas“.

Aasta algus tõi suure ettevõtmisena kaasa Eesti Filharmoonia Kammerkoori menuka kontsertreisi maakera kuklapoolele – koostöös Austraalia kammerorkestriga anti kontserte Austraalias ja osaleti Perthi festivalil.

Eesti kultuur jõudis kevade hakul ka Jaapanisse, kus Paavo Järvi dirigeerimisel tuuritas Eesti Festivaliorkester, andes kokku kuus sümfoonilise kavaga kontserti, ühe neist mainekas Tokyo Suntory kontserdisaalis. Saku linna kaasaegse kunsti muuseumis avati aga Kaljo Põllu näitus – Eesti Kunstimuuseum tähistas sellega oma 100. juubeliaastat.

Ameerika mandril oli säravateks hetkedeks kindlasti Arne Maasiku fotonäituse „Saarelt saarele“ avamine ÜROs ja New Yorgi uue ning unikaalse kultuurikeskuse The Shed avamine Arvo Pärdi loominguga.

Eesti osalemine Veneetsia kunstibiennaalil on saanud juba kenaks traditsiooniks ja nii oli see ka tänavu. Tänavusel biennaalil esindab Eestit oma isikunäitusega „Birth V – Hi and Bye” Kris Lemsalu. Esimest korda on Eesti paviljon kolitud Giudecca saarele, kuhu saabumiseks tuleb võtta vaporetto ehk kohalik veebuss. Paviljoni avamine toimus 10. mail spetsiaalselt selleks sündmuseks valminud rituaalse performance’iga. Näitus jääb avatuks 24. novembrini.

Kunstimaastikult tuleb kindlasti esile tuua ka Kaido Ole isikunäituse avamine Läti kunstimuuseumi Arsenālsi näitusemajas Riias ning Temnikova & Kasela galerii edukas osalemine Art Basel kunstimessil Šveitsis.

Mai teises pooles toimus Lõuna-Prantsusmaal Cannes'is 72. korda rahvusvaheline filmifestival – Euroopa suurim ja tähtsaim kinosündmus. Seal osales ka kultuuriminister Tõnis Lukas, kes kutsus välisriikide filmitootjaid Eestisse filme tegema.

Mari Kalkun rõõmustas aga mai lõpus publikut debüütkontsertidel New Yorgis ja Londonis. Londonis andis Mari Kalkun soolokontserdi Songlines Encounters festivalil, mis koondab hetkel kuumimad ja põnevaimad maailmamuusika tegijad.

Juuni alguses esindasid meie lavastuskunstnikud Eestit maailma suurimal teatrikunstisündmusel – Praha Kvadriennaalil PQ2019.  Kord nelja aasta tagant sõidavad teatrikunstnikud üle maailma kümneks päevaks Euroopasse kokku, et ühiselt luua üks tõeliselt värvikas näitus ja festival, millest on poole sajandi jooksul saanud maailma teatrivaldkonna oluline mõjutaja. Praha Kvadriennaal 2019 toimus 6.-16. juunini Praha Näituste väljakul, hõlmates 79 maad, 800 kunstnikku, 600 üritust. PQ 2019 teema oli ”Kujutlus. Muutus. Mälu.”

Eeltoodu on ainult väike osa meie kirevast kultuurielust väljaspool Eestit ning pool aastat erinevaid tegevusi on veel ees.

Etteulatuvalt tasub kindlasti ära märkida Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri kontsert 11. juulil Prantsusmaal maestro Neeme Järvi dirigeerimisel (Festival Radio France Occitanie Montpellier) ja septembris toimuv kontserttuur Euroopas.

Sügis toob Louis Kahni näituse Franklin D. Roosevelti memoriaalis Four Freedoms Park´is New Yorgis, Eesti fookuse Galway filmifestivalil Iirimaal, EV100 muusikasündmuste programmis valminud balleti „Keres“ etendused Hiinas, Eesti muusikute ja delegatsiooni osalemise WOMEX festivalil Soomes, Estonian Music Week´i Kanadas, Eesti disainipäevad Jaapanis jpm.

Teeb suurt rõõmu, et meie loovisikud ja nende looming on maailmas üha enam tuntud ning rahvusvahelistumisest on saanud meie kultuurimaastikul üks olulisi tegevussuundasid. Kultuuri kaasabil loodav positiivne kuvand loob omakorda soodsa pinnase koostööks teistes eluvaldkondades.

 

Veel uudiseid samal teemal

Haapsalu muinsuskaitseala. Foto: Reio Avaste
01.07.2020|Kultuuriministeerium

Ajalooliste linnakeskuste muinsuskaitsealade korrastamist toetatakse ligi 2,9 miljoni euroga

Tänasest, 1. juulist avanes taotlusvoor, kust rahastatakse väikelinnade muinsuskaitsealadel asuvate hoonete restaureerimise ja avalikku kasutusse võtmisega seotud tegevusi.

Kalmar Kurs
30.06.2020|Kultuuriministeerium

5 küsimust. Uus välissuhete osakonna juhataja Kalmar Kurs

Kultuuriministeeriumis asub alates 15. augustist välissuhete osakonda juhtima pikaaegse ametnikukogemusega Kalmar Kurs. Saame tuttavaks!