Sa oled siin

Ühtne EL arhitektuuripoliitika aitaks seda liikmesriikides tõhusamalt ellu viia

22. september 2017 - 16:17
Kultuuriminister Indrek Saar
Kultuuriminister Indrek Saar

Eile, 21. septembril lõppenud Kultuuriministeeriumi ning Eesti Arhitektide Liidu koostöös toimunud kõrgetasemeline konverents tõi Tallinnasse kokku  Euroopa ruumiloome juhtivad eksperdid, et arutada Euroopa ühtse arhitektuuripoliitika kujundamise võimalusi ja praeguste riiklike arhitektuuripoliitikate tulevikku. Eesti Euroopa Liidu eesistumise raames toimunud konverentsil kõneldi elukeskkonna kavandamise ja ehituskultuuri edendamise viimastest arengutest, mõttesuundadest ja edulugudest nende elluviimisel Euroopa riikides.  

Kultuuriminister Indrek Saar ütles oma konverentsi avasõnavõtus, et  globaalsete väljakutsete valguses ei saa unustada, et arhitektuuri esmane mõju avaldub eelkõige kohalikul tasandil.  „Nähes kuidas paljude riikide arhitektid ja disainerid töötavad õlg-õla kõrval bioloogide, geograafide, sotsioloogide, inseneride ja teadlastega paljudest teistest valdkondadest, on meil vaja senisest enam edendada majandusharude vahelist koostööd nii kohalikul kui riigi tasandil,” ütles Saar. „Seetõttu lansseerisime hiljuti Riigikantselei algatusel ruumilise planeerimise ekspertkogu, et koondada Eestis ruumiloome kompetentsi ja tõsta selle kvaliteeti, suurendada teadlikkust ruumilise planeerimise alalning parandada valdkondadeülest koostööd nii kohalikul kui riiklikul tasandil“.

Jaak-Adam Looveer, Riigikantselei juurde moodustatud ruumiloome  ekspertrühma juht, tõstis oma ettekandes Euroopa arhitektuuripoliitikate tulevikust esile, et tänaste ruumiotsuste lõikuspidu on saja aasta pärast. „Elukeskkonna-  ja arhitektuuriväärtuse kasvatamine on nagu puu kasvatamine metsas või raha kasvatamine pangas. Paned kasvama ja hoolitsed, kui ei hoolitse, siis kidub või kaob sootuks. Seetõttu  peame  järjepidevalt  hoolitsema oma elukeskkonna eest, et luua seda teadlikult eriliseks ja meie vajadusi toetavaks,“ ütles Looveer.

Ruumiloome ekspertrühma loomine põhineb Vabariigi Valitsuse tegevusprogrammil, mis näeb ette üleriigilise ruumilise kompetentsi koondumise ministeeriumideülese ekspertkogu loomiseks koostöös Eesti Arhitektide Liiduga.  Ekspertrühma kuuluvad erialaliitude, ülikoolide  ja ministeeriumide esindajad ja selle tegevus käivitus 2017. aasta juulist üheks aastaks. Rühma tööd koordineerib Riigikantselei koostöös Kultuuriministeeriumiga. 

Loe kultuuriminister Indrek Saare kõne täisteksti SIIN.

Konverentsi on võimalik järelvaadata SIIT.

 

Lisainfo
Indrek Rünkla
Kultuuriministeeriumi arhitektuuri- ja disaininõunik
indrek.runkla@kul.ee
6 282 207

 

Veel uudiseid samal teemal

Eesti Rahva Muuseumi püsinäitus "Kohtumised". Foto: Berta Vosman (ERM)
12.09.2018|Kultuuriministeerium

Uuring: muuseumid ja raamatukogud on populaarsed, arendamist vajavad uued teenused

Kultuuriministeerium koostöös Ettevõtluse Arendamise Sihtasutusega (EAS) ja uuringufirma Kantar Emoriga tutvustas täna, 12. septembril Eesti muuseumide ja raamatukogude külastajate ja mittekülastajate värske uuringu tulemusi. Saadud tulemused aitavad kaasa poliitikakujundamisele ning edasistele tegevustele, mis võiksid veelgi suurendada Eesti muuseumide ja raamatukogude atraktiivsust ja külastatavust.

Valletta, Euroopa kultuuripealinn 2018. Foto: Jason Borg, Malta valitsus
30.08.2018|Kultuuriministeerium

Riik rahastab Euroopa kultuuripealinna 2024 kuni 10 miljoni euroga

Valitsus otsustas täna, 30. augustil, et tulevast Eesti kultuuripealinna rahastatakse kuni 10 miljoni euroga. Kultuuripealinna toetuse kohta esitab Kultuuriministeerium koostöös Rahandusministeeriumiga taotluse tuleval kevadel, kui algab riigi eelarvestrateegia koostamine aastateks 2021 kuni 2024.