Sa oled siin

Tehvandi Spordikeskus arendab Lõuna-Eestis maailmatasemel spordikeskusi

29. oktoober 2020 - 9:35
Tehvandi Spordikeskus
Tehvandi Spordikeskus

Sihtasutus Tehvandi Spordikeskus, mis haldab kolme Lõuna-Eesti spordikeskust – Tehvandi ja Kääriku Spordikeskust ning Tartumaa Tervisespordikeskust – plaanib kõigist kolmest arendada maailma tipptasemel spordikeskused. Tulevikuplaane avab lähemalt SA Tehvandi Spordikeskus juhatuse liige Kristjan Karis.

Tehvandi Spordikeskuse eesmärk on välja arendada maailma tipptasemel talispordi võistluskeskus, omades rahvusvahelise laskesuusaliidu A litsentsi, mille saamise nimel viidi viimaste aastate jooksul ellu suuremad investeeringud valgustuse, lasketiirude ning teenistushoonete parendusse. Nii laskesuusastaadion kui suusastaadion, mis on suviti kasutusel naturaalse murukattega jalgpallistaadionina, said IBU, FIS ja UEFA nõuetele vastava valgustuse, mis annab võimaluse korraldada suurvõistlusi teleülekannete seisukohalt õhtusel parimal eetriajal.

2020. aasta novembriks paigaldatakse Tehvandile K-90 hüppemäe lähedusse uus kunstlumetootmise konteiner, mis võimaldab vaatamata Eesti heitlikule ilmastikule toota isegi plusskraadide juures kunstlund, et ükski talvine suurvõistlus enam lume puudumise tõttu pidamata ei jääks. Investeering annab keskusele võimaluse anda võistluste toimumise garantii ning lisaks pikendada talviste treeninglaagrite kestvust nii suusaradadel kui ka hüppemäel. Rahvusvahelise tippspordikeskusena konkureerib Tehvandi parimatega üle maailma. See tähendab seda, et peame liikuma lähiaastatel edasi ka võimaluste loomisega, mis soodustaksid treeningtegevust ka väljaspool suusa- või rolleriradasid. Lähiaastate arengukavas on plaanis Tehvandile projekteerida ja ehitada kaasaegne jõusaali laiendus koos taastuskeskusega, tagamaks klientidele  vajalikud teenused keskuses.

Lisaks spordirajatistele on Tehvandil 84-kohaline hotell ja 20-kohaline puhkemaja, võistlus- ja konverentsikeskus ning toitlustamiseks staadioni kohvik ja hotelli restoran.

Kääriku Spordikeskusest on välja arenenud tänapäevastele tingimustele vastav treening- ja laagrikeskus. Alates 2012. aastast, kui Kääriku Spordikeskust haldab SA Tehvandi Spordikeskus, on etapiti valminud järgmised uued objektid: neli valgustatud kiire kuivamisega savi-liiva tenniseväljakut; pallimängude väliväljakud ja rannaspordiväljakud; 150-kohaline sportlasmajutushoone; täismõõtmetes kunstmurukattega jalgpalliväljak ning eelmisel aastal valminud pallimängude hall. Käesoleval aastal valmisid kergejõustikustaadion ja võistkonnamajad. Keskuse eesmärgiks on rakendada ja anda oma klientidele kasutusse innovaatilisi ning targa treenimise nutikaid vahendeid nüüd ja tulevikus, mida täiendavad kvalifitseeritud füsioteraapia ja spordimeditsiiniala partnerite teenused.

Järgmiseks suveks tehakse korda vana spordihotell, millele lisatakse juurdeehitusega 30 majutuskohta. See tähendab, et korraga suudab Kääriku järgmisest aastast mahutada 350 laagrilist. Lisaks rekonstrueeritakse vana spordihoone ja ühendatakse see hotelliga. Uuenenud spordihoonet hakkavad peamiselt kasutama judokad, maadlejad, poksijad ja tõstjad ning taastatakse kunagine spordimeditsiini ja taastumisala. Kahe aasta perspektiivis uuendatakse ka koolitus- ja toitlustuskeskus.

2014. aastal SA Tehvandi Spordikeskusega ühendatud Tartumaa Tervisespordikeskuse kinnistul asuvad lasketiirude hooned, majutushoone ja kämpingud. Elva Laskespordibaasina üleeestilist tuntust kogunud keskuses on SIUS laskeseadmetega varustatud lasketiirud nii treeningute kui võistluste läbiviimiseks: 30 laskekohaga 25 m tiir, kolm 50 m tiiru, väike 12 kohaga tiir, kus kasutusel ainsad Eestis olevad elektroonilised märklehed, lisaks liikuva märgi tiir ja maastikuvibu rada. Keskuse üheks suurimaks väärtuseks on ilusa männimetsa keskel asuvad liikumis- ja matkarajad.

Kõik tegevused, mis on sihtasutusega liitumisest saadik keskuses ette võetud, on lähtunud tulevikuperspektiivist, et keskuse asukohale kerkib rahvusvahelistele nõuetele vastav laskespordikeskus. Keskuse tulevikunägemus joonistab meile pildi kõrgetasemelisest ja modernsest laskespordikeskusest nii laagrite kui ka treeningute läbiviimiseks. Keskus omab potentsiaali pärast uuendusi olemaks treeninglava ka meie kaitseliidule, kaitsejõududele ning korrakaitsjatele. Kasutades ära lasketiirude laskekohtade ning laskemärkide vahelist ala näeb visioon ette sisetingimustega jalgpalliväljaku loomist suure 50 m lasketiiru alale. See oleks tänase seisuga ainuke sisehall Tallinnast lõunasuunal.

Laskespordi ja jalgpalli kõrval ei unusta nägemus ka tegevusi, mis on keskuses laiemaltki tuntud. Erinevad Tartu Maratoni üritused saavad oma sportlikult väsitavad lõpud just Tartumaa Tervisespordikeskuses ning saavad seda teha tulevikus oluliselt paremini. Mändide vahele peituvad tulevikus ka suvekämpingud ning harrastusspordirajatised, lisana oleks võimalik keskuses tagada kunstlumetootmissüsteemi kaudu rohkem rõõmu ka suusasõpradele. Koostöös Eesti Arhitektide Liiduga on sihtasutus kuulutamas välja arhitektuurikonkurssi keskuse nägemuse visualiseerimiseks ja järgmise aasta lõpuks on seatud eesmärk, et valminud on etapilise ehitustegevuse kõik eelprojektid ning väljastatud ehitusload.

 

 

Veel uudiseid samal teemal

Kultuuriminister Anneli Ott
17.02.2021|Riigikantselei

Kultuuriminister Anneli Ott: dopingutarvitamise suhtes on nulltolerants, ootame selgitusi

Kultuuriminister Anneli Ott teatas maadleja Heiki Nabit puudutava dopingutarvitamise kahtluse avalikuks saamise järel, et igasuguse dopingutarvitamise suhtes kehtib nulltolerants. Sportlasel on õigus taotleda B-proovi avamist, mistõttu tuleb ära oodata asjade edasine käik.

Riigipreemiad 2020
28.01.2021|Kultuuriministeerium

Tänavustele riiklikele spordipreemiatele esitati 30 kandidaati

Kultuuriministeeriumisse laekus tähtajaks, 10. jaanuariks 2021 kokku 30 ettepanekut riigi spordi elutöö- ja aastapreemiate määramiseks. Kahele elutööpreemiale laekus 16 ning kuuele aastapreemiale saabusid esildised 14 kandidaadi kohta.