Sa oled siin

Teater NO99 pälvis Euroopa teatrimaailma Oscari

31. oktoober 2017 - 6:00
NO99 hoone. Foto: Delfi
NO99 hoone. Foto: Delfi

European Theatre Prize New Realities on kõrget klassi tunnustus. Varasemate laureaatide seast leiame näiteks Romeo Castellucci, Kristian Smedsi, Anton Vassiljevi, Thomas Ostermeieri ja palude teiste nimekate Euroopa teatrikunsti ja -mõtlemist mõjutanud loovisiku nime. Nüüd on selles uhkes rivis ka meie NO99.

NO99 mõestab end Eesti teatrina Euroopas ja Euroopa teatrina Eestis. Teatri loominguline juht Ene-Liis Semper ütles, et preemia on trupile suur tunnustus ning preemia nimetusest paneb ta rõhu sõnale „reaalsus“.

„Meie jaoks on olnud algusest peale suur vahe "realismi" ja "reaalsuse" vahel. Esimene imiteerib, aimab järele, kopeerib, teine on aga tõeliselt "siin ja praegu". See tähendab näitlejate väga tugevat energiat, lavaliste kujundite nüüdisaegsust, suhestumist kriitiliselt kaasaja problemaatikasse, aga ka tehnilise personali paindlikkust. Mina nimetaksin seda [meie] põhimõtteliseks kunstiliseks hoiakuks. Mis vormi see hoiak ühes või teises lavastuses võtab või mis teemasid puudutab, on juba järgmine küsimus,“ arutles Semper.

Teatrisaal, publiku ja teatritegijate kohtumispaik, pole iial hermeetiline. Kõik, mis toimub tänaval, üldse avalikus ruumis, poliitikas, ka inimeste peades ja hingedes, jõuab alati koos publiku ja näitlejatega saali ning elab seal oma elu edasi. Mis resoneerib täna, ei pruugi mõjuda enam homme. Teatrist tulles oleme kõik natuke muutunud inimesed.

Ene-Liis Semper mõtiskles, et kui teatri tegijad ei loo lavastusi eesmärgiga maailma muuta, siis ei olegi teatril mõtet. „Küsimus ei ole ainult teatri mõjust päevapoliitilistele otsustele, vaid igasugustele otsustele, reaktsioonidele, mõtetele. Kui mõni lavastus liigutab vaatajas midagi, nii et ta avaneb näiteks tulevikus kergemini õrnusele, siis on see teatri suur võit ning samamoodi poliitiline.“

Aga näiteks sotsiaalmeedia, see emotsioonide „kiirtoit“, mõjutab ju teadvust ja teadmisi kiiremini?

„Teatrit ei saa ega tohi kõrvutada tweediga, mis on "efektiivne", kuna on "tabav" ja hetkega omastatav. Teater töötab ju eelistatavalt emotsionaalsel ning katartilisel tasandil, mitte ratsionaalsel. See on ka see, mille eest meid vist tunnustati: et oleme seni, hambad ristis, keeldunud "allavoolu" minemast. Uued reaalsused on need, mida ehitatakse vaatamata rahva ootustele − sest neid ei oska keegi veel oodatagi,“ mõtiskles Semper.

Preemia üleandmise ajal detsembris on Teater NO99 kutsutud Rooma, kus antakse külalisetendused rahvusvahelisele teatrikogukonnale ning esitletakse oma senist loomingut paneeldiskussioonides.

Kultuuriministeerium toetab eesti etenduskunstide rahvusvahelistumist

Etenduskunstide rahvusvahelistumise toetamine on tähtis, et me ei kapselduks. Maailma teater, seega mitte ainult Euroopa teater peab olema Eestis ja eesti teater omakorda maailmas.

Teatrinõunik Katre Väli viitab selleks loodud taotlusvoorule „Rahvusvahelised etenduskunstide festivalid“. Selle eesmärk on aidata kaasa just rahvusvahelistumisele ja etenduskunstide arengule Eestis toimuvate suure mõjuga etenduskunstide festivalide toetamise abil. Eestisse tuuakse silmapaistvaid etenduskunstnikke, tutvustatakse nende loomingut ning meelitatakse siia produtsente ja festivalikuraatoreid vaatama siinseid lavastusi.

Lisaks on tähtis valdkondlike võrgustike tekitamine ja seeläbi uute viljakate loominguliste koostööde avamine. „Seega, toetades Eestis toimuvaid rahvusvahelisi festivale, võidavad sellest nii vaatajad kui ka loojad ehk etenduskunstide valdkond tervikuna,“ rääkis Väli.  

Auhinna European Theatre Prize New Realities asutas Euroopa Komisjon 1990. aastal. Rahvusvaheline žürii valib välja preemia laureaadid, kes on nende arvates enim mõjutanud Euroopa nüüdisaegset teatrikultuuri ning aidanud kaasa sildade loomisele. Nüüdne laureaat, Teater NO99 on asutatud 2004. Aastal. Aastate jooksul on antud sadakond  külalisetendust paljudes riikides ning mängitud teiste seas Wiener Festwochenil, Avignoni teatrifestivalil ja Pariisis Odeoni teatris, aga ka Londonis, Berliinis, Münchenis, Moskvas, Brüsselis, Bernis, Budapestis, Hamburgis, Peterburis, Veneetsias ja mujal.

 

Veel uudiseid samal teemal

riikliku programmi “Pühakodade säilitamine ja areng 2014-2018“ tulemused
14.12.2018|Kultuuriministeerium

Pühakodade programmist on toetatud kirikuid ligi 13 miljoni euroga

Kultuuriministeeriumis toimus täna, 14. detsembril riikliku programmi “Pühakodade säilitamine ja areng 2014-2018“ juhtnõukogu kogunemine, kus võeti kokku lõppeva programmiperioodi tulemused. Programmi viimase viie aasta eelarve oli kokku 3,61 miljonit eurot ja toetust sai 118 pühakoda.

Foto: Eesti Kunstimuuseum
13.12.2018|Kultuuriministeerium

Valitsuse otsus tagab Niguliste jäämise muuseumiks ja kontserdisaaliks

Eesti Evangeelne Luterlik Kirik (EELK) loobus Niguliste kiriku hoone ning selle maa tagastamise ja kompenseerimise nõudest. Niguliste jääb seega muuseumiks ja kontserdisaaliks ka tulevikus.