Sa oled siin

Tallinnas toimuval Euroopa integratsioonivõrgustiku kohtumisel arutatakse lõimumispoliitika aktuaalseid küsimusi

14. november 2017 - 13:58
Euroopa Liidu liikmesriikide lipud Euroopa Komisjoni hoone ees. Foto: Euroopa Komisjon, Georges Boulougouris
Euroopa Liidu liikmesriikide lipud Euroopa Komisjoni hoone ees. Foto: Euroopa Komisjon, Georges Boulougouris

Homme, 15. novembril kohtuvad Tallinnas Eesti Euroopa Liidu Nõukogu eesistumise osana Euroopa integratsioonipoliitika kujundajad ning eksperdid, et  arutada aktuaalseid küsimusi ning vahetada kogemusi. Kaks korda aastas kogunevasse üleeuroopalisse integratsioonivõrgustikku kuuluvad lisaks Euroopa Liidu liikmesriikidele Islandi ja Norra lõimumise eest vastutavate ministeeriumide esindajad.

Kohtumise peamine aruteluteema on Euroopa Liidu väärtused riiklike lõimumispoliitikate kujundamisel ning lõimumiskavadest tulenevad tegevused ühiskondlike väärtuste edendajana. Lisaks vahetatakse kohtumisel eri riikide kogemusi kolmandate riikide kodanike integratsioonilepingute teemal.

Kultuuriminister Indrek Saare sõnul on lõimumine nii Euroopas kui ka laiemalt kogu maailmas praegu üks piroriteetsemaid teemasid. „Lõimumine puudutab kõiki inimesi ja eluvaldkondi lasteaiast kuni tööturuni. Seetõttu on riiklikel lõimumiskavadel tähtis roll väärtuste edasiandjana, mida me ühiskonnana kanname,“ ütles  Saar. “Euroopa riikide parimate praktikate vahetamine on oluline samm ühiskonna sidusamaks muutmisel“, kinnitas Saar. Minister lisas, et 2018. aastal alustatakse uue Eesti lõimumispoliitika alusdokumendi koostamist ning seetõttu on kogemuste vahetamine Euroopa partneritega väga aktuaalne.

Kõneldes Eesti olukorrast, selgitas kultuuriminister, et siinse lõimumispoliitika oluline väljakutse on sektoriteülese koostöö soodustamine. „Ärisektori, avaliku ja kolmanda sektori koostöö aitaks suurendada lõimumistegevuste jätkusuutlikkust ja mõju.  Riigi roll on luua soodsad tingimused selle koostöö edukaks toimimiseks, kuna just siis saavutame parimaid lõimumisalaseid tulemusi, toetudes kõikide osaliste parimatele kogemustele – kaasates avaliku sektori teadmised, ärisektori konkurentsivõimekuse ja mittetulundusühingute tarmukuse.”

Euroopa Komisjoni hinnagul on lõimumisvaldkonna üks olulisemaid aspekte sisserändajate võimalikult kiire tööturule integreerimine. „Aktiivsus sihtriigi tööturul on oluline samm sisserändajate edukas integratsiooniprotsessis ja Euroopa Komisjon on selles vallas hiljuti käivitanud mitmeid algatusi,“ kinnitas Euroopa Komisjoni Migratsiooni ja siseasjade peadirektoraadi migratsiooni-, mobiilsuse- ja innovatsioonidirektor Matthias Oel. „Lisaks sisserändajate tööturule integreerimisele on oluline senisest enam tähelepanu pöörata ka nende võimalusele osaleda sihtriigi kultuurilises, sotsiaalses ja poliitilises elus. Lõimumispoliitika peab põhinema Euroopa ühistel alusväärtustel, kuid väärtustama ka kultuurilist mitmekesisust,“ rõhutas Oel.  

Euroopa integratsioonivõrgustik (EIN) loodi 2016. aastal seoses Euroopa Komisjoni kolmandate riikide kodanike lõimumiskava vastuvõtmisega. Võrgustik koondab lisaks 28 Euroopa Liidu liikmesriigile  Euroopa Majanduspiirkonna riikide Islandi ja Norra lõimumise eest vastutavate ministeeriumite esindajaid. Võrgustiku peamine roll on edendada liikmesriikide koostööd ja soodustada Euroopa, rahvuslike ja regionaalsete riigiasutuste ning kodanikeühenduste valdkondlikku suhtlust, sealhulgas teiste Euroopa Liidu võrgustikega, kes tegelevad sissesõitnute integreerimisega tööhõive, hariduse või võrdõiguslikkuse küsimustes.

 

Lisainfo

Piret Hartman
Kultuuriministeeriumi kultuurilise mitmekesisuse asekantsler
628 2355
piret.hartman@kul.ee

Veel uudiseid samal teemal

Etno Challenge`i projektiidee meeskond
23.12.2020|Riigikantselei

Etno Challenge tõmbab noori kaasa

Pühajärvel peetud Kultuuriministeeriumi ja Integratsiooni Sihtasutuse koostööpäevak tõi kokku hulga Eesti kultuuriseltside ja -asutuste esindajaid. Selgub, et digilahendused tulevad appi ka rahvusliku identiteedi tutvustamisel, kirjutab Integratsiooni Sihtasutuse kultuurilise mitmekesisuse valdkonna juht Kristina Pirgop.

Foto: Ardo Kaljuvee
30.11.2020|Kultuuriministeerium

Integratsioonikonverentsil arutati, kuidas vaatamata erinevustele üksteist paremini mõista

12.-13. novembrini toimus Tallinna Lauluväljakul juba traditsiooniks saanud rahvusvaheline integratsioonikonverents. Konverentsil sai osaleda ka veebi teel ning ettekandeid kuulas üle 1100 osaleja. Konverentsi jälgis ja oma mõtted pani kirja Kultuuriministeeriumi kommunikatsiooninõunik Hannus Luure.