Sa oled siin

Selguvad laulu- ja tantsupidude liikumises osalevate juhendajate ja kollektiivide uuringu tulemused

26. september 2019 - 11:55
Noorte 2017. aasta vihmane tantsupidu. Foto: Merili Reinpalu
Noorte 2017. aasta vihmane tantsupidu. Foto: Merili Reinpalu

Kultuuriministeerium tutvustab esmaspäeval, 30. septembril värsket uuringut, mis käsitleb laulu- ja tantsupeo liikumises osalevate kooride, rahvatantsurühmade ja muusikakollektiivide ning nende juhendajate olukorda. Pressikonverents algab kell 12.00 Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumis (Müürivahe 12, Tallinn).

Uuringu tulemusi tutvustavad mõttekoja Praxis analüütikud Jane Ester ja Kaupo Koppel, Kultuuriministeeriumi edasisi plaane kollektiivide juhtide tasustamise süsteemiga avab kultuuriminister Tõnis Lukas ning vajadusi laulupeoliikumise püsimiseks kollektiivide juhtide vaatepunktist peegeldab dirigent Rasmus Puur.

Pressikonverents kestab umbes 45 minutit, järgneb lisaküsimuste ja intervjuude võimalus. Lisaks ajakirjanikele on oodatud kuulama ja kaasa arutlema valdkondlike katusorganisatsioonide esindajad.

Laulu- ja tantsupidude traditsioon on kantud UNESCO vaimse kultuuripärandi nimekirja kui unikaalne kultuurinähtus terves maailmas. Liikumise kestmise pant on elujõuline kollektiiv ja haritud motiveeritud juhendaja. Vajadus uuringu läbiviimiseks tulenes arusaamast, et laulu- ja tantsupidude traditsiooni jätkumine senisel kujul ei pruugi juba lähitulevikus olla iseenesestmõistetav. Kollektiivide juhendajad on keskealised või vanemad, pidude ettevalmistuses osalemine on juhendajale pigem kõrvaltöö ning enamik juhendajatest tunneb, et nende koormus pole vastavuses makstava töötasuga. Ka on kollektiivide endi eelarved tagasihoidlikud ja kulud ületavad tihtipeale tulusid.

Kultuuriministeerium hakkab vastavalt uuringu tulemusele välja töötama põhimõtteid, kuidas laulu- ja tantsupeo liikumises osalevatele kollektiivijuhtidele kindlustada ametipalk. 2020. aasta kultuurieelarvesse on juba senisele lisaks kavandatud 200 000 eurot, kuid läbirääkimisi on plaanis jätkata 2020. aasta kevadel riigi eelarvestrateegia aruteludel.

Uuringut rahastas Kultuuriministeerium ning selle tellis Eesti Rahvatantsu ja Rahvamuusika Selts koostöös Eesti Kooriühingu ja Eesti Laulu- ja Tantsupeo Sihtasutusega.

Palume osalemisest teada anda Kultuuriministeeriumi kommunikatsiooniosakonna juhtajale Meelis Kompusele telefonil 520 2318 või meelis.kompus@kul.ee

Veel uudiseid samal teemal

Esimesed Lemba stipendiaadid. Foto: Kultuuriministeerium
13.12.2019|Kultuuriministeerium

Jõulueelsel nädalal antakse üle kahe valdkonna stipendiumid

Artur Lemba nimelise stipendiumiga toetatakse heliloomingu, klaveri ja muusikateaduse erialade üliõpilasi, Eduard Wiiralti stipendiumiga toetatakse kunstitudengite õppe- ja loometegevust ning enesetäiendamist. Esimene antakse üle kolmapäeval, 18. detsembril, teine reedel, 20. detsembril.

EMTA saal. Foto: EMTA
12.12.2019|Kultuuriministeerium

Valitsus kinnitas Eesti Kultuurkapitali nõukogu uue koosseisu

Valitsus kinnitas täna, 12. detsembril Eesti Kultuurkapitali nõukogu uue koosseisu. Vastavalt kultuurkapitali seadusele jääb nõukogu ametisse kaheks aastaks. Kultuurkapitali nõukogu juhib kultuuriminister Tõnis Lukas, selle liikmeteks kinnitati Peeter Lusmägi, Lauri Kärk, Jaak Allik, Jorma Sarv, Mait Väljas, Berk Vaher, Marje Lohuaru, Maarin Ektermann, Mart Laar ja Anu Saluäär-Kall.