Sa oled siin

Selguvad laulu- ja tantsupidude liikumises osalevate juhendajate ja kollektiivide uuringu tulemused

26. september 2019 - 11:55
Noorte 2017. aasta vihmane tantsupidu. Foto: Merili Reinpalu
Noorte 2017. aasta vihmane tantsupidu. Foto: Merili Reinpalu

Kultuuriministeerium tutvustab esmaspäeval, 30. septembril värsket uuringut, mis käsitleb laulu- ja tantsupeo liikumises osalevate kooride, rahvatantsurühmade ja muusikakollektiivide ning nende juhendajate olukorda. Pressikonverents algab kell 12.00 Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumis (Müürivahe 12, Tallinn).

Uuringu tulemusi tutvustavad mõttekoja Praxis analüütikud Jane Ester ja Kaupo Koppel, Kultuuriministeeriumi edasisi plaane kollektiivide juhtide tasustamise süsteemiga avab kultuuriminister Tõnis Lukas ning vajadusi laulupeoliikumise püsimiseks kollektiivide juhtide vaatepunktist peegeldab dirigent Rasmus Puur.

Pressikonverents kestab umbes 45 minutit, järgneb lisaküsimuste ja intervjuude võimalus. Lisaks ajakirjanikele on oodatud kuulama ja kaasa arutlema valdkondlike katusorganisatsioonide esindajad.

Laulu- ja tantsupidude traditsioon on kantud UNESCO vaimse kultuuripärandi nimekirja kui unikaalne kultuurinähtus terves maailmas. Liikumise kestmise pant on elujõuline kollektiiv ja haritud motiveeritud juhendaja. Vajadus uuringu läbiviimiseks tulenes arusaamast, et laulu- ja tantsupidude traditsiooni jätkumine senisel kujul ei pruugi juba lähitulevikus olla iseenesestmõistetav. Kollektiivide juhendajad on keskealised või vanemad, pidude ettevalmistuses osalemine on juhendajale pigem kõrvaltöö ning enamik juhendajatest tunneb, et nende koormus pole vastavuses makstava töötasuga. Ka on kollektiivide endi eelarved tagasihoidlikud ja kulud ületavad tihtipeale tulusid.

Kultuuriministeerium hakkab vastavalt uuringu tulemusele välja töötama põhimõtteid, kuidas laulu- ja tantsupeo liikumises osalevatele kollektiivijuhtidele kindlustada ametipalk. 2020. aasta kultuurieelarvesse on juba senisele lisaks kavandatud 200 000 eurot, kuid läbirääkimisi on plaanis jätkata 2020. aasta kevadel riigi eelarvestrateegia aruteludel.

Uuringut rahastas Kultuuriministeerium ning selle tellis Eesti Rahvatantsu ja Rahvamuusika Selts koostöös Eesti Kooriühingu ja Eesti Laulu- ja Tantsupeo Sihtasutusega.

Palume osalemisest teada anda Kultuuriministeeriumi kommunikatsiooniosakonna juhtajale Meelis Kompusele telefonil 520 2318 või meelis.kompus@kul.ee

Veel uudiseid samal teemal

Kultuurikomisjoni koosolek. Foto: Erik Peinar, Riigikogu Kantselei
14.10.2019|Kultuuriministeerium

Kultuuriministeerium tutvustas Riigikogu kultuurikomisjonile 2020. aasta kultuurieelarve suundi

Kultuuriminister Tõnis Lukas tutvustas esmaspäeval, 14. oktoobril Riigikogu kultuurikomisjonile 2020. aasta riigieelarve seaduse eelnõu Kultuuriministeeriumi osa. Samuti anti ülevaade Kultuuriministeeriumi 2019. aasta teise poolaasta eelnõudest ja muudest olulistest teemadest.

Laulupidu "Mina jään". Foto: Raigo Pajula
30.09.2019|Kultuuriministeerium

Kultuuriminister: laulu- ja tantsupeo liikumine vajab kestmiseks kiiresti lisatuge

Kultuuriministeerium tutvustas täna, 30. septembril uuringut, mis käsitles laulu- ja tantsupeo liikumises osalevate kooride, rahvatantsurühmade ja muusikakollektiivide ning nende juhendajate olukorda. Sellest selgus, et noori juhendaja kutse ei motiveeri, töötasud on madalad ning kollektiivid ei tule majanduslikult ots otsaga kokku.