Sa oled siin

Selgusid Artur Lemba stipendiumi laureaadid

19. veebruar 2019 - 13:45
Artur Lemba stipendiumi laureaadid. Foto: EMTA
Artur Lemba stipendiumi laureaadid. Foto: EMTA

Kultuuriminister Indrek Saar andis täna, 19. veebruaril üle esimest korda välja makstavad Artur Lemba nimelised loomingulised stipendiumid. Laureaatideks osutusid muusikauurija Anna-Sophia Sevagin ning pianistid Johan Randvere ja Sven-Sander Šestakov.

Artur Lemba nimelist loomingulist stipendiumit hakkab riik välja maksma helilooja teoste kasutamise eest kogutud autoritasudest, sest Artur Lemba autorõigused kuuluvad riigile. Stipendiumiga toetatakse heliloomingu, klaveri ja muusikateaduse üliõpilaste loomingulist tegevust, aga ka Lemba loomingu või temaga seotud tegevuste uurimist. Ühe stipendiumi suurus on 2000 eurot. Lisaks annab Eesti Kontsert igale stipendiaadile kinkekaardi võimalusega külastada kuut vabalt valitud kontserti Eesti Kontserdi hooajaprogrammis.

„Erinevalt Artur Lemba ajast saavad praeguse aja noored loojad olla aktiivses kontaktis meie ajaloo, oleviku ja tulevikuga. Viimase kujundamisel on teil kandev roll, sest kunsti- ja loomevabadus ongi suur mõtteline osa vabadusest endast,“ ütles kultuuriminister Indrek Saar oma pöördumises. „Stipendiumiga ei kaasne kohustusi ega ootusi, vaid see on taas üks võimalus alustada midagi, mis seni on olnud ootel. Alustage juba täna,“ lisas minister.

Stipendiaat Anna-Sophia Sevagin on Eesti muusikaelu ja -ajaloo pühendunud uurija ning mõtestaja, muusikaloos ajakriitiliste ning mõjukate teemade märkaja ning tänapäevases võtmes käsitleja. Pianist Johan Randvere on Eesti muusika, sealhulgas Artur Lemba loomingu aktiivne tutvustaja ning interpretatsioonikunsti arendaja ja suunanäitaja. Pianist Sven-Sander Šestakov on mitmekülgne ja isikupärane muusik, kelle aktiivne huvi klaverimängu, aga ka heliloomingu vastu avab ühe uusi muusikalisi maastikke.

Stipendiumi valikukomisjoni kuulusid komisjoni esimees, Kultuuriministeeriumi muusikanõunik Madli-Liis Parts ning Margus Pärtlas ja Mihkel Poll Eesti Muusika- ja Teatriakadeemiast, samuti Ivari Ilja Eesti Interpreetide Liidust, Helena Tulve Eesti Heliloojate Liidust ning Kristo Matson Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumist.

Artur Lemba (1885-1963) on Eesti üks edukamaid kontsertpianiste ning armastatumaid heliloojaid. Ta lõpetas Peterburi konservatooriumi kuldmedaliga klaveri erialal ning hõbemedaliga heliloomingu erialal. Õpingute järel sai temast rahvusvaheliselt edukas interpreet ning lugupeetud professor Peterburi konservatooriumis. Lemba ooper „Sabina“ ja Sümfoonia nr. 1 on nendes žanrites esimesed teosed eesti muusikas. Lemba esimene klaverikontsert, viiulipala „Armastuse poeem“ ning mitmed teisedki teosed on jäänud püsima Eesti muusika kuldvaramus.

Fotol on tänavused stipendiaatid, vasakult Šestakov, Sevagini ja Randvere, foto autor Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia.

Lisainformatsioon
Madli-Liis Parts
Kultuuriministeeriumi muusikanõunik
5620 1108

Veel uudiseid samal teemal

Kertu Saks
18.09.2019|Kultuuriministeerium

Kertu Saks: pädevad sõltumatud eksperdid mõjutavad vahetult meie kultuuris toimuvat

Eesti Kultuurkapital ehk Kulka ootab 18. septembrist kuni 14. oktoobrini taas ettepanekuid selle kohta, kes võiksid kuuluda sihtkapitalide komisjonidesse. Kulka juhataja Kertu Saks kinnitab kõigi valdkondade esindajatele, et huvide konflikti suudetakse kindlasti vältida ning kandidaatide esitamine on väga vajalik.

Kohtumine Treski küünis augustis 2019
09.09.2019|Kultuuriministeerium

Kultuuri- ning lõimumispoliitika uued strateegiadokumendid hakkavad kuju võtma

Kultuuriministeerium jätkab sügiskuudel kultuuri- ja ka lõimumispoliitika strateegia väljatöötamist. Aastani 2030 kehtivate dokumentide seni kogutud sisu üle peetakse paari kuu jooksul arutelusid kõigis maakondades, esimene arutelupäev on juba homme, 10. septembril Pärnus.