Sa oled siin

Saar: kvaliteetne eesti keele õpe peab olema kättesaadav kõigile

4. aprill 2016 - 7:00
Kultuuriminister Indrek Saar
Kultuuriminister Indrek Saar

Kultuuriminister Indrek Saar annab tänasel Riigikogu istungil algusega kell 15.00 ülevaate eesti keele õppeprogrammi tegevustest ning plaanidest tasuta eesti keele õppe korraldamisel Eestis elavatele muukeelsetele inimestele. Kultuuriministeeriumi eesmärk on tagada kõigile eesti keelt õppida soovivatele inimestele selleks sobiv võimalus.

Alates 2015. aasta sügisest pakub Integratsiooni ja Migratsiooni SA Euroopa Sotsiaalfondi toel tasuta A2, B1 ja B2 keeleõppe kursusi Eestis elavatele muukeelsetele elanikele. Kursustele registreerus ühtekokku 5961 soovijat. Praegu õpib kursustel 1700 ning juba aprillis alustavad õpinguid lisaks 470 inimest. Kultuuriministeerium suurendas tasuta kesktaseme keeleõppe kohtade arvu 600lt 2000 kohani ning eesmärk on jätkata vähemalt samas mahus ka järgnevatel aastatel.

Kultuuriminister Indrek Saare sõnul pakutakse praegu õppimisvõimalust mahus, mida võimaldab Eesti koolitusturg. „Arvestades koolitusturu võimalusi, on keelekursuste pakkumine sujunud planeeritud tempos. Tagasisideuuring näitab, et keeleõppes osalemine on tõstnud osalejate huvi eesti keele õppimise vastu ning julgust suhelda eesti keeles. Peaaegu kaks kolmandikku seni kursuse läbinutest on otsustanud registreeruda ka keeletaseme eksamile,“ rääkis Saar.

Saar nentis, et kursustel osalemiseks on vajalik A1 tase, kuid 900 inimesel keelekursustele registreerunust see puudub. „Praegu pakutakse tasuta A1 tasemel eesti keele õpet ainult uussisserändajatele. Üle 5 aasta Eestis elanutel on võimalik A1 tase omandada e-õppe keskkonnas Keeleklikk ja on rõõmustav, et ligi 40 000 muukeelset seda võimalust kasutavad. Tagamaks A1 taseme omandamine ka auditoorselt, taotleme sel aastal riigieelarvest täiendavat rahastust eesmärgiga luua vajalikud tasuta õppekohad juba 2017. aastal,“ selgitas minister.

Perioodil 2011-2015 pakuti tasuta eesti keele koolitusi 18 841 inimesele nii Kultuuri-, Haridus- ja Teadus-, Sotsiaal- kui ka Justiitsministeeriumi haldusalas. Eesti keele õpet pakuvad oma töötajatele ka mitmed erafirmad. Kodakondsuse taotlejatele ja Keeleinspektsiooni poolt keeleeksamitele suunatud isikutele hüvitatakse keeleõppe kulud riigieelarvest. Kulud hüvitatakse ka isikutele, kes ei saa kulude hüvitamist taotleda kodakondsuse seaduse või keeleseaduse alusel, aga on positiivselt sooritanud eesti keele eksami tasemel A2, B1, B2 või C1.

Lisainformatsioon

Piret Hartman
kultuuriministri nõunik
53405002
piret.hartman@kul.ee

Veel uudiseid samal teemal

31.10.2018|Kultuuriministeerium

Oktoobris tähistasime hõimupäeva

Hõimupäeva kui üht märgilisemat Eesti, Soome ja Ungari koostöö sümbolit tähistatakse riiklikult 20. oktoobril. Hõimuliikumise ajaloost ja tänapäevast räägib lähemalt Kultuuriministeeriumi lõimumisvaldkonna rahvusvaheliste suhete juht Anne-Ly Reimaa.

06.08.2018|Kultuuriministeerium

Ida-Virumaal algavad ametnike välitööd

Tänasest saavad Ida-Virumaal alguse riigiametnike välitööd, mille põhieesmärk on arengustrateegiate jaoks sisuliste ideede kogumine koostöös erinevate ametkondade ning kohalike partnerorganisatsioonidega. Kahenädalase programmi käivitab avakonverents Kohtla-Järve Kultuurikeskuses.