Sa oled siin

Maakondades tulevad laulu- ja tantsupeo ühisvaatamised

25. juuni 2019 - 16:14
Maakondlike rahvapidude plakat

Peagi on käes sellesuvine suursündmus, laulu- ja tantsupidu „Minu arm“. Juubeli vääriliselt jõuab pidu tänavu esmakordselt otsepildis suurte ekraanide vahendusel maakondadesse kohapeale. Tasuta rahvapidudest kirjutab Kultuuriministeeriumi juunikuises infokirjas lähemalt Kaja Mõts Rahvakultuuri Keskusest.

Juba nädala pärast on käes sellesuvine suursündmus, laulu- ja tantsupidu „Minu arm“, millega tähistame 150 aasta möödumist esimesest laulu- ning 85 aasta möödumist esimesest tantsupeost. Juubelile vääriliselt on tänavune pidu enneolematult suur – sellest on võimalik otsepildis osa saada ka maakondades kohapeal.

Idee pidu otsepildis igasse maakonda viia hakkas idanema varakevadel, kui Kultuuriministeeriumi kantsler Tarvi Sits selle mõtte välja käis. Erinevate koostööpartneritega mõtet läbi arutades sündiski ideest teostus ning ürituse korraldamise ülesanne anti Rahvakultuuri Keskusele. Üleskutse rahvapeo korraldamiseks maakondades võeti hästi vastu ja nüüd saab kinnitada, et Kultuuriministeeriumi, Eesti Laulu- ja Tantsupeo Sihtasutuse, Eesti Rahvusringhäälingu ja piirkondlike korraldajate abiga toimuvad pühapäeval, 7. juulil maakondades rahvapeod, kus üheskoos laulu- ja tantsupeol toimuvat jälgida ning miks mitte ka kaasa lauda ja tantsida.

Ühisvaatamise jaoks toimetatakse 14 paika 3x5 meetri suurused mobiilsed LED- ekraanid ning toolid. Kohapealsed korraldajad on hoolitsenud ka lisategevuste eest, et pidu veel meeleolukam oleks. Nii toimub mõnel pool ka käsitöölaat, rahvuslike toodete müük, pakutakse süüa jne.

Näiteks Valgamaal Taagepera lossi pargis on tulemas tore perepäev, kus saab vaadata ja osta mulgi käsitööd, süüa pannkooke ja uudistada ning soetada kohalikke tooteid. Võrumaal Loosis on terve päeva jooksul avatud Uma Meki toiduala ja kohvikud, võimalik on osaleda erinevates õpitubades ja osta kohalike meistrite käsitööd. Silmailu ja uudistamist pakub lapitööde näitus jne. Eriprogramme on teisteski maakondades.

Osades kohtades saab enne laulupeo otseülekannet aga vaadata ka eelmise päeva tantsupeo etendust. Sellise programmiga on liitunud Taagepera lossi park, kus rahvapidu algab juba kell 10 hommikul ning Põlva linn, kus pidu keskväljakul saab alguse kell 11. Samal kellaajal saavad võrokad oma sammud sättida Loosi mõisa hoovi, Jõgevamaa rahvas Jõgeva kultuurikeskuse juurde, narvakad Narva linnuse hoovi ning Läänemaa laulu -ja tantsupeo huvilised Haapsallu Rootsi turu juurde. Tartlased ja ümbruskandi rahvas saab rahvapeo laulu- ja tantsupeo ühesvaatamisest osa Eesti Rahva Muuseumi A sissepääsu ees, katuse all. Viljandi lauluväljakul hakkab pidu kell 11.30 ning Paide keskväljakul alustatakse keskpäeval.

Laulupeo ühesvaatamise ja laulmise rahvapidu saab nautida Rapla ja Kuressaare keskväljakutel, Pärnu lastepargis ning Hiiumaal Orjaku sadamas. Nendes kohtades algab rahvapidu kell kaks päeval, kui algab ka laulupeokontsert Tallinna lauluväljakul.

Kuigi laulu- ja tantsupidu „Minu arm“ toimub Tallinnas, siis on selge, et ka kõik tallinlased ei saa sellel päeval lauluväljakul viibida. Huvilisi oodatakse Vabaduse väljakule, et siis alates kella kahest päeval elada suure LED-ekraani vahendusel otsepildis kaasa laulupeokontserdile.

Kõikides nendes kohtades on sissepääs tasuta ja nagu ikka –  pidu toimub iga ilmaga.

Tunneme koos rõõmu juubeliüritustest, loome ajaloos uue toreda lehekülje ja hoiame oma vaimu ning kultuuri jätkuvalt läbi meie olulise vara – inimese.

Puuetega inimesed on oodatud juubelilaulu- ja tantsupeost osa saama

Tänavusel laulu- ja tantsupeol on kasutusel mitmed erilahendused, mis lubavad ka nägemis- ja kuulmispuuetega inimestel peost paremini osa saada. Tantsukirjeldused, taktiilsed teatmikud ja kavad ning esmakordselt laulupeol kohal olevad viipekeeletõlgid aitavad puuetega inimestel end viia kurssi nii peo kunstilise kui ka korraldusliku poolega.

Nägemispuudega inimesed saavad kirjeldustõlke abil osa tantsupeo peaproovist kohapeal, tantsupeoetenduse teleülekande puhul on osasaajate hulk veel kümneid kordi suurem – kuni 5000 nägemispuudega inimest. Abiks on ka punktkirjas teatmikud ja kavaraamatud nii laulu- kui tantsupeo kohta. Kurtidel avaneb viipekeeletõlkide abil esmakordne võimalus saada osa laulupeost, seda nii lauluväljakul kohapeal kui ka rahvusringhäälingu uudisteportaali vahendusel. Hiljem lisatakse peoülekande salvestusele subtiitrid, mis lubab laulupeost senisest paremini osa saada kuni viiendikul elanikkonnast.

Kultuuriministeerium toetas XXVII laulu- ja XX tantsupeo “Minu arm” puuetega inimeste jaoks ligipääsetavamaks muutmise projekti 15 423 euroga.

Vaata täpsemat infot laulu- ja tantsupeo ametlikult kodulehelt: https://2019.laulupidu.ee/kulastajale/erivajadustega-kulastajale/

   

   

  Veel uudiseid samal teemal

  Haapsalu muinsuskaitseala. Foto: Reio Avaste
  01.07.2020|Kultuuriministeerium

  Ajalooliste linnakeskuste muinsuskaitsealade korrastamist toetatakse ligi 2,9 miljoni euroga

  Tänasest, 1. juulist avanes taotlusvoor, kust rahastatakse väikelinnade muinsuskaitsealadel asuvate hoonete restaureerimise ja avalikku kasutusse võtmisega seotud tegevusi.

  Kalmar Kurs
  30.06.2020|Kultuuriministeerium

  5 küsimust. Uus välissuhete osakonna juhataja Kalmar Kurs

  Kultuuriministeeriumis asub alates 15. augustist välissuhete osakonda juhtima pikaaegse ametnikukogemusega Kalmar Kurs. Saame tuttavaks!