Sa oled siin

Lukas: kultuuril on kaalukas roll Euroopa Liidu kestlikus arengus

21. november 2019 - 0:49
Minister Lukas ja suursaadik Kokk. Foto: Kultuuriministeerium
Minister Lukas ja suursaadik Kokk. Foto: Kultuuriministeerium

Kultuuriminister Tõnis Lukas osaleb täna, 21. novembril Brüsselis algaval Euroopa Liidu noorte-, kultuuri- ja spordinõukogu istungil. Ministrite arutelu põhiteema on kestlik areng ning kultuuri kaalukas osa selles.

Ministrite vastu võetav resolutsioon käsitleb kultuuri rolli kestliku arengu eesmärkide saavutamisel, mis on riikidele ühised. Ehkki sellekohane tegevuskava aastani 2030 võeti vastu 2015. aastal ÜRO peaassambleel ning kestlik areng kajastub ka Euroopa Liidu arengueesmärkides, puudub riikide vahel seniajani terviklikum lähenemine kultuurile nende eesmärkide saavutamisel.

„Riikide vahel valitseb üksmeel, et kultuur aitab parandada heaolu ning saavutada ühiskonnas sidusust,“ teatas kultuuriminister Tõnis Lukas. „Siit tuleb astuda samm edasi. Peame leidma lahendused loomemajandusest ja digilahendustest. Ka korras kultuuripärand ja selle kasutamine on osa kestlikust, säästvast majandusest. See kõik peab leidma koha Euroopa Liidu arengudokumentides,“ lisas Lukas. 

Ministrite poliitiline mõttevahetus keskendub audiovisuaalvaldkonna ja loomesektori potentsiaalile üleilmse konkurentsi tingimustes. Ka tutvustab kultuuriminister Lukas põgusalt tulevase Euroopa kultuuripealinna 2024, Tartu plaane. Spordivaldkonnas aga võetakse vastu otsus võitluse kohta korruptsiooni vastu spordis ning järeldused, mis käsitlevad laste kaitsmist spordis. Poliitiline mõttevahetus peetakse seal spordi hea juhtimistava küsimustes. 

Euroopa kultuuriministrite istung, 21. november 2019

Enne saabumist Brüsselisse, nädala esimeses pooles osales kultuuriminister Lukas Pariisis UNESCO kultuuriministrite konverentsil. Enam kui saja maailma riigi ministrid arutasid samuti võimaluste üle, kuidas kultuurivaldkond saaks veelgi enam kaasa aidata ÜRO kestliku arengu eesmärkide saavutamisele. Lisaks kohtus Lukas eraldi Baltimaade kultuuriministritega. Ministrid leidsid, et Balti riigid peaksid vastastikku märksa paremini tundma üksteise kirjandust, mistarvis kohalikud kirjanike liidud võiksid tulevikus koordineerida Balti Assamblee kirjandusauhinnaga pärjatud teoste tõlkimist ja avaldamist. Kõne alla võeti ka UNESCO nimekirjas olev ühine laulu- ja tantsupidude traditsioon ning koostöö selle tugevdamisel. Balti riikide koostöölepe pidude arendamiseks allkirjastati kultuuriministrite vahel Riias 2018. aastal suvel. 

Lisainfo
Heili Jõe
Kultuuriministeeriumi Euroopa Liidu asjade nõunik
628 2228

Veel uudiseid samal teemal

Haapsalu muinsuskaitseala. Foto: Reio Avaste
01.07.2020|Kultuuriministeerium

Ajalooliste linnakeskuste muinsuskaitsealade korrastamist toetatakse ligi 2,9 miljoni euroga

Tänasest, 1. juulist avanes taotlusvoor, kust rahastatakse väikelinnade muinsuskaitsealadel asuvate hoonete restaureerimise ja avalikku kasutusse võtmisega seotud tegevusi.

Kalmar Kurs
30.06.2020|Kultuuriministeerium

5 küsimust. Uus välissuhete osakonna juhataja Kalmar Kurs

Kultuuriministeeriumis asub alates 15. augustist välissuhete osakonda juhtima pikaaegse ametnikukogemusega Kalmar Kurs. Saame tuttavaks!