Sa oled siin

Lood põllult: Rebaski kivi

27. märts 2020 - 9:45
Rebaski kivi
Rebaski kivi

Kultuuriministeerium palus Muinsuskaitseameti pärimuspaikade inventeerijatel jagada killukesi oma igapäevatööst. Sellest, kuidas täpsemalt näeb pärimuspaikade kaardistamine välja, kirjutasid Valdo Valper ja Kristel Kivari.

See aare on leitud kabinetis, kuulsa kapten Flinti poolt joonistatud kaartidelt. Aga väikeste kõverustega, nagu ikka.

Pühapaikade inventeerimine käib arhiiviandmete põhjal. Selle koha puhul on koguni kolm teadet, kõik räägivad eri talu maadest. Uusim teade ütleb, et kivi on jäänud maaparandushunnikusse ja võsagi peale kasvanud.

Koha peal on järgnev pilt – üksikud elatanud monoglotid kivi veel mäletavad, üks ka seda, et keelati lapsena sinna juurde minna. Ongi kogu pühapaigapärimus 2019. a seisuga.

1958. a kaardil on kivi, hilisematel kivihunniku märgid. Aga no peab olema üks ja sama koht. Meid aitab lõpuks napp suunis Rait Talvoja raamatus „Lähtru vald Läänemaal“ (Juuru, 2005): otsige musta risti alt. Kirjutan autorile, panen kaardid kaasa. Hr. Talvoja vastab, et ongi üks ja sama kivi, lihtsalt maatükk vahetas suhteliselt lühikese aja jooksul omanikke.

Leitud!

Oleme jõudnud pärale. Küps priske rapsipõld. Talus uksed-aknad valla, aga ei kuke laulu ega koera haukumist. Kivi on käeulatuses, kuid peame ootama saagikoristust.

Ühel augustihommikul, kui ärkame, on raps maha võetud. Koos meiega jälgi ajav koer Minni lippab ees – ta juba teab, et meid huvitavad need kõige hullemad võpsikud.

Objektil arvan, et ilmselt on paigal sama saatus, mis H. küla Pärnamäel. Mingil määral koht ju säilinud, aga kaetud tohutute juurde- ja pealelükatud kividega. On sel vene tehnikal ikka rammu.
Ja siiski on kirjeldatud, veel tohutum kivi teiste vahel alles. Vaid teates öeldud kõrgusest on alumine meeter mattunud juurdelükatud pinnase sisse.

Kivi pealispind jääb meist jällegi puhastamata, sest teated ei räägi lohust ja ühtlasi on keegi kunagi (hinnanguliselt kuni kümmekonna aasta eest) kivile ladunud paekivitükkidest „kaevu“ või altari, mida ei taha kahjustada. Taas ei ole me esimesed olnud.

 

 

Veel uudiseid samal teemal

26.05.2020|Kultuuriministeerium

Kultuuriministeerium jagab kriisiabi perioodiliste ajakirjandusväljaannete kirjastajatele

Kultuuriministeerium avab kriisiabi taotlusvooru perioodiliste ajakirjandusväljaannete kirjastajatele. Selle eesmärk on tagada päeva- ja/või nädalalehtede, ka maakonnalehtede kirjastajate majanduslik jätkusuutlikkus ja väljaannete tellijateni toimetamine olukorras, kus COVID-19 puhangu tõttu on kirjastajate tulud olulisel määral langenud.

21.05.2020|Kultuuriministeerium

Valitsus täpsustas eriolukorrajärgseid leevendusi

Valitsus täpsustas neljapäeval, 21. mai 2020 toimunud istungil eriolukorrajärgseid leevendusi. Uued leevendused puudutavad otseselt kultuurivaldkonda – nii kinosid, teatreid, kontsertorganisatsioone kui ka näiteks muuseume.