Sa oled siin

Kultuurisõber 2019: Kultuuriministeerium astub samme kultuuri toetamise hõlbustamiseks

28. veebruar 2020 - 9:40
Tänuüritus 14. veebruaril 2020 Proto Avastustehases. Foto: Ardo Kaljuvee
Tänuüritus 14. veebruaril 2020 Proto Avastustehases. Foto: Ardo Kaljuvee

Kultuurisõbra tunnustused 2019. aasta tegevuse eest on jagatud. Peapreemia pälvisid Feliks Mägus ning Olerex. Kultuuriminister Tõnis Lukas lubas, et peagi astub Kultuuriministeerium olulisi kauaoodatud samme kultuuri toetamise hõlbustamiseks.

Kokku andis kultuuriminister ettevõtetele ja metseenidele välja 23 preemiat. Neist pälvisid peapreemia ehk aasta kultuurisõbra tiitli Feliks Mägus ning Olerex AS.

Nordic Hotel Forum ja selle juht Feliks Mägus on Kultuurisõbra konkursil aastate pikku korduvalt esile tõstetud. Aasta kultuurisõbra tunnustuse teenis Mägus sel korral toetuse eest nii Pimedate Ööde Filmifestivalile (PÖFF) kui ka Põhjamaade Sümfooniaorkestri tegevusele.

PÖFF-i peakorraldaja Tiina Lokk tõstis oma tänukõnes esile Mägust mitte kui sponsorit, vaid kui partnerit, meeskonna liiget. „Me ju võtame festivali ajal terve tema hotelli „üle“. Me näeme, kuidas me ajame Feliksi meeskonnaga tõepoolest ühist asja,“ ütles Lokk ning lisas, vastastikune usaldus on tulnud aastatega. „Sul on, kelle õla najale nutma minna, kui asjad on väga halvasti, ning kui põhjust, siis tähistada õnnestumist – ja ühiselt,“ ütles Lokk kultuurikorraldajate nimel kõneledes.

Olerex on alates möödunud aastast Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri (ERSO) kuldsponsor, lisaks oldi mulluse laulu- ja tantsupeo „Minu arm“ suurtoetaja ning Saaremaa ooperipäevade peatoetaja.

Sidet kultuuri ja ettevõtluse vahel toonitas ka Piret Miller, Olerexi tegevjuht (fotol). „Tänu headele Eesti inimestele, kes on lubanud meil kasvada ja areneda Eesti jaekütuste turul liidriks, tunneme endal eetilist vastusust ja kohustust oma edust väike osa ühiskonnale tagasi anda,“ lisas ta.

Kultuuriminister Lukas tänas koostöö eest ettevõtjaid ja kultuuritegijaid ning kinnitas, et riigi ülesanne kultuuri toetada ei kao kunagi. Vastupidi – riik otsib võimalusi, kuidas eemaldada finantside liikumise kanalitelt tarbetud takistused.

„Jah, ühelt poolt näeme, et Kultuurisõbra konkursi tiitlitele on esitatud palju kandidaate. Neid on iga-aastaselt rohkelt ja valik on lai. Ka Kultuurkapital toimib ning eraraha jõuab maksuraha kõrval sinnagi. Tänuväärset tööd teeb Rahvuskultuuri Fond. Kuid kindlasti ei saa jääda siia pidama. Lähiajal esitan ma valitsusele kava vabastada maksustamisest Kultuurkapitalile tehtud eraannetused. Kultuurkapitali koondub eesti kultuuri- ja spordirahva taotluste lai ring, sest see organisatsioon on läbi aja näidanud ennast tasakaaluka ja usaldusväärse otsustajana. Turvaline paik on see kindlasti ka koostööks metseenidele ning maksuvabastus annaks sellele koostööle kindlasti hoogu juurde. Loodan väga, et Riigikogu maksumaksjate esindusena toetab seda algatust,“ rääkis Lukas.

Teema Kultuurkapitali annetuste maksuvabastusest jõuab valitsusse riigi eelarvestrateegia 2021-2024 läbirääkimistel.

Konkursil Kultuurisõber 2019 said tunnustuse ühtekokku 23 ettevõtet või metseeni. Kahele laureaadile lisaks said tänukirja 21 ettevõtet või kultuuritoetajat, kelle panus on olnud samuti oluline ja silmatorkav. Nendeks osutusid Rimonne Baltic OÜ ja Tiina Karjahärm, Valev Väljaots, Spacecom AS, Andre Aavastik ja Madis Millistvere, Katrin Förster ja ABB AS, Elisa Eesti AS, Toyota Baltic AS, Paavo Lampinen, Kristjan Rahu ja MTÜ Vöimalus, Kinema OÜ, Peeter Kangur, Eero Nõgene, Arvi Mägin ja Floorin AS, AS G4S Eesti, Rickman Trade OÜ, AS LHV Pank, Meelis Lilbok, Haage Joogid OÜ, Advokaadibüroo Cobalt OÜ, Port Artur OÜ ning Monica ja Ott Kaukver.

Kultuuriministeerium tunnustab valdkonda panustanud organisatsioone ja isikuid alates 2012. aastast. Tänavused tunnustused anti üle PROTO Avastustehases Tallinnas.

 

 

Veel uudiseid samal teemal

Haapsalu muinsuskaitseala. Foto: Reio Avaste
01.07.2020|Kultuuriministeerium

Ajalooliste linnakeskuste muinsuskaitsealade korrastamist toetatakse ligi 2,9 miljoni euroga

Tänasest, 1. juulist avanes taotlusvoor, kust rahastatakse väikelinnade muinsuskaitsealadel asuvate hoonete restaureerimise ja avalikku kasutusse võtmisega seotud tegevusi.

Kalmar Kurs
30.06.2020|Kultuuriministeerium

5 küsimust. Uus välissuhete osakonna juhataja Kalmar Kurs

Kultuuriministeeriumis asub alates 15. augustist välissuhete osakonda juhtima pikaaegse ametnikukogemusega Kalmar Kurs. Saame tuttavaks!