Sa oled siin

Kultuuriministrite selle nädala kohtumised: kultuuril on oluline toetav roll riiklikes arenguplaanides

18. november 2019 - 15:26
Foto: Kultuuriministeerium
Foto: Kultuuriministeerium

Kultuuriminister Tõnis Lukas osaleb sel nädalal UNESCO kultuuriministrite foorumil Pariisis. Nädala teises pooles suundub minister edasi Brüsselisse, et osaleda Euroopa Liidu noorte-, kultuuri- ja spordinõukogu istungil. Nii Pariisis kui ka Brüsselis on läbiva teemana kõne all kestlik areng ning kultuuri kaalukas roll selles.

Teisipäeval, 19. novembril algaval UNESCO kultuuriministrite konverentsil Pariisis arutletakse peamiselt selle üle, kuidas saab kultuurivaldkond veelgi enam kaasa aidata ÜRO kestliku arengu eesmärkide saavutamisele. Need lepiti üleilmselt kokku 2015. aastal ja kehtivad 2030. aastani. Säästvad lahendused on sellest tulenevalt eesmärgiks seatud ka kõigi Euroopa Liidu poliitikate planeerimisel.

„Kultuur on tegelikult kõige alus. Kultuur tervikuna aitab parandada heaolu ning saavutada ja hoida ühiskonnas sidusust. See on ka Eesti valitsuse üks põhiprioriteete,“ kinnitas kultuuriminister Tõnis Lukas. „Väljakutse peitub selles, kuidas veelgi selgemalt kajastada kultuuri kui kestliku arengu toetajat riiklikes arengudokumentides. Loomemajandus, turism, kultuuripärand või ka digilahendused ja tehisintellekt võivad aidata nendele eesmärkidele lähemale. Samal ajal peame muidugi suutma kultuuri soodsat mõju nii uute töökohtade loomisel kui ka kogukondade kaasamisel mõõta ja kirjeldada,“ lisas Lukas. 

Minister Lukas osaleb UNESCO konverentsil ühtlasi haridus- ja kultuuriteemalises arutelupaneelis.

Neljapäeval, 21. novembril Brüsselis algaval Euroopa Liidu noorte-, kultuuri- ja spordinõukogu istungil on kavas vastu võtta nõukogu resolutsioon kultuurimõõtmest kestlikus arengus ning nõukogu järeldused laste kaitsest ja korruptsioonivastasest võitlusest spordis. Ministrid arutavad ka loomemajanduse ja audiovisuaaltööstuse konkurentsivõime ning Euroopa spordimudeli ja hea juhtimistava teemadel. Kuna Tartu on 2024. aastal Euroopa kultuuripealinn, tutvustab kultuuriminister Lukas oma Euroopa Liidu kolleegidele ka sellega seotud plaane.

Euroopa Liidu kultuuri- ja audiovisuaalvaldkonna ning spordi eest vastutavad ministrid kohtuvad kaks korda aastas. Kohtumiste eel on minister Lukasel kavas kohtumine ka oma Balti kolleegidega, kellega võetakse muuhulgas kõne alla ühine laulu- ja tantsupeo traditsioon, samuti koostöö arendamine kirjanduse ja kujutava kunsti valdkonnas.

Lisainfo
Kadri Jauram
Kultuuriministeeriumi välissuhete osakonna juhataja
628 2323

Veel uudiseid samal teemal

Leelo Tungal, 2019. aasta kultuuri elutööpreemia laureaat
21.01.2020|Kultuuriministeerium

Tutvu riigi kultuuri- ja spordipreemiate kandidaatide nimistuga

Riigi kultuuripreemiate komisjonile saabus 88 ettepanekut loovisiku või loomingulise kollektiivi premeerimiseks. Spordivaldkonnast tõsteti esile ning seati üles 43 kandidatuuri. Nii elutöö- kui ka aastapreemiate saajad otsustab valitsus ning kõrged tunnustused antakse üle Eesti Vabariigi aastapäeva eel, 22. veebruaril. 

Foto: Kultuuriministeerium
21.01.2020|Kultuuriministeerium

Kultuuriministeerium otsib finantsnõunikku

Kultuuriministeerium otsib oma meeskonnaga liituma finantsnõunikku, kes osaleb Kultuuriministeeriumi valitsemisala ja asutuste tegevuspõhiste eelarvemudelite väljatöötamises ja arendamises ning tagab nende olemasolu kuluarvestuse infosüsteemis KAIS. Kandideerimise tähtpäev on 4. veebruar.