Sa oled siin

Kultuuriminister Tõnis Lukas tervitas hõimupäeva puhul Soome ja Ungari ministreid

18. oktoober 2019 - 15:18
Kultuuriminister Tõnis Lukas
Kultuuriminister Tõnis Lukas

Täna, 19. oktoobril tähistatakse hõimupäeva, millega väärtustatakse soome-ugri rahvaste kultuuri ja keeli. Seekordsed Eesti hõimupäevad on pühendatud ÜRO välja kuulutatud rahvusvahelisele põliskeelte aastale.

Soome teadus- ja kultuuriministrile Hanna Kosonenile ja Ungari rahvusressursside ministrile Prof. Dr. Miklós Káslerile saadetud sõnumis (DOCX)ütles minister Tõnis Lukas, et hõimupäev on olnud juba 90 aastat Eesti, Soome ja Ungari kultuurikoostöö sümbol. 2019 aasta Eesti hõimupäevad on pühendatud ÜRO rahvusvahelisele põliskeelte aastale. Täna ja homme toimuvad hõimupäevade peakontserdid Tartus ja Tallinnas, täpsema programmiga saab tutvuda siin.

„Enamik soome-ugri keeli on ohustatud või isegi hääbumas. Seetõttu on väga tähtis hõimupäevade eesmärk rõhutada nende unikaalsete keelte ja kultuuride tähtsust ja meenutada kõigile, et selliste keelte kaitsmine ja alalhoidmine on meie kõigi kollektiivne kohustus,“ ütles minister Lukas.

Tõnis Lukas kutsus Soome ja Ungari kolleegid ka järgmisel aastal Eestis toimuvale VIII soome-ugri rahvaste maailmakongressile. Sündmus toimub Tartus, Eesti Rahva Muuseumis 17.-19. juunini 2020 ning kongressi teema on „Kultuurimaastikud – keel ja meel“.

Hõimupäeva tähistamise traditsioon algas 1931. aastal ning taaselustati 2011. aastal. Alates 2011. aastast on hõimupäev Eestis riiklik tähtpäev ja seda tähistatakse oktoobrikuu kolmandal laupäeval.

Veel uudiseid samal teemal

Foto: Kultuuriministeerium
18.11.2019|Kultuuriministeerium

Reedel koguneb rootsi vähemusrahvuse kultuurinõukogu

Kultuuriministeeriumis koguneb reedel, 22. novembril esimesele istungile oktoobris valitud rootsi vähemusrahvuse 21-liikmeline kultuurinõukogu. Kavas on endi seast juhatuse valimine.

Kultuuriminister Tõnis Lukas
31.10.2019|Kultuuriministeerium

Tõnis Lukas: Integratsiooni Sihtasutus on riigikeele õpetamise masinavärgi hästi tööle pannud

Valitsus otsustas järgmiseks aastaks eraldada kaks lisamiljonit eesti keele õppele, mille abil õpetatakse eesti keele majades riigikeelt 4000 inimesele. Kultuuriminister Tõnis Lukas räägib eesti keele majade tulevikust ning sellest, kuidas välismaal elavaid eestlasi tagasi kodumaale meelitada.