Sa oled siin

Kultuuriminister Tõnis Lukas tervitas hõimupäeva puhul Soome ja Ungari ministreid

18. oktoober 2019 - 15:18
Kultuuriminister Tõnis Lukas
Kultuuriminister Tõnis Lukas

Täna, 19. oktoobril tähistatakse hõimupäeva, millega väärtustatakse soome-ugri rahvaste kultuuri ja keeli. Seekordsed Eesti hõimupäevad on pühendatud ÜRO välja kuulutatud rahvusvahelisele põliskeelte aastale.

Soome teadus- ja kultuuriministrile Hanna Kosonenile ja Ungari rahvusressursside ministrile Prof. Dr. Miklós Káslerile saadetud sõnumis (DOCX)ütles minister Tõnis Lukas, et hõimupäev on olnud juba 90 aastat Eesti, Soome ja Ungari kultuurikoostöö sümbol. 2019 aasta Eesti hõimupäevad on pühendatud ÜRO rahvusvahelisele põliskeelte aastale. Täna ja homme toimuvad hõimupäevade peakontserdid Tartus ja Tallinnas, täpsema programmiga saab tutvuda siin.

„Enamik soome-ugri keeli on ohustatud või isegi hääbumas. Seetõttu on väga tähtis hõimupäevade eesmärk rõhutada nende unikaalsete keelte ja kultuuride tähtsust ja meenutada kõigile, et selliste keelte kaitsmine ja alalhoidmine on meie kõigi kollektiivne kohustus,“ ütles minister Lukas.

Tõnis Lukas kutsus Soome ja Ungari kolleegid ka järgmisel aastal Eestis toimuvale VIII soome-ugri rahvaste maailmakongressile. Sündmus toimub Tartus, Eesti Rahva Muuseumis 17.-19. juunini 2020 ning kongressi teema on „Kultuurimaastikud – keel ja meel“.

Hõimupäeva tähistamise traditsioon algas 1931. aastal ning taaselustati 2011. aastal. Alates 2011. aastast on hõimupäev Eestis riiklik tähtpäev ja seda tähistatakse oktoobrikuu kolmandal laupäeval.

Veel uudiseid samal teemal

Kultuuriasutuste teenusedisaini koolitus- ja mentorprogrammis osalejad
30.06.2020|Kultuuriministeerium

Teenusdisaini programm aitab kolmandate riikide kodanikel eesti kultuuri nautida

Siseministeeriumi ja Kultuuriministeeriumi ühisprojekt „Kultuuriasutuste teenusedisaini koolitus- ja mentorprogramm“ toetas kolmandate riikide kodanike osalemist Eesti kultuurielus. Projektist kirjutab lähemalt kultuurilise mitmekesisuse osakonna nõunik Aleksandr Aidarov.

29.05.2020|Kultuuriministeerium

Lõimumispoliitika peab arvestama suureneva sihtrühma ning ühiskonna vajadustega

Igal aastal annab Kultuuriministeerium aru lõimumisvaldkonna tegevustest. 28. mail kiitis Vabariigi Valitsus heaks arengukava „Lõimuv Eesti 2020“ 2019. a aruande. Järgmisel aastal jõuab valdkondlik arengukava lõpusirgele. On aeg teha vahekokkuvõtteid ning seada strateegilised eesmärgid aastateks 2021-2030.