Sa oled siin

Kultuuriminister: muuseumid on kultuuri elujõu tagatiseks

18. mai 2019 - 8:24
Kultuuriminister Tõnis Lukas. Foto: Riigikantselei

Head muuseumitöötajad ja -huvilised. Täna on muuseumipäev ja täna õhtul avavad sajad muuseumid ja ka muud mäluasutused ning pärandipaigad oma uksed tavapärasest hilisemal ajal.  Nad on avatud rahva jaoks, sest muuseumide mõte seisnebki ainuüksi avatuses. Kultuurivara ei koguta ju ainult kollektsioneerimiskirest, vaid selleks, et seda kasutada rahva järjepidevuse tõendi ja varaaidana ning eelkõige noorte harimisel. Muuseumikogudes ja näitustes on alati oma õpetuse iva! 

Muuseumidesse kogutud esemed ja mälestused ei ole kalmistukaup – muuseumides jätkub nende elu. Kui miski on vahepeal varjusurmas, siis siin puhutakse talle eluvaim sisse! Muuseumipäeva mõte ja olulisus üle maailma ongi tõsta teadlikkust muuseumidest ning nende muutunud rollist ajas. Muuseumid on arenemas pelgalt hoiukohtadest kogukonna peegliks ja suhtlemisplatvormiks. Nad on muutunud paindlikumaks, kiiresti kohanevaks, auditooriume kaasavaks kultuuri- ja hariduskeskuseks, kus loovus on ühendatud teadmisega ning kus külastaja saab ise luua uut teadmist ja jagada oma kogemusi.

Ka muuseumikoguga töötamisele seab see muutus uued suunad. Kogumisel ja säilitamisel tuleb arvestada kogukonna ootuste ja vajadustega. Kogude tõlgendamisel ja vahendamisel ei peaks osalema ainult muuseumivaldkonna eksperdid omakeskis, vaid ka kogukond, kes on tegelikult kõige suurem ekspert selles osas, mis on nende jaoks tähtis ja tähendusrikas. Seda just eriti piirkondlikes ja kohamuuseumides.

Statistika näitab, et enamik muuseumikülastusi toimub meil kas Tallinnas või Tartus, sest nendes linnades on lihtsalt kõige rohkem muuseume ja kõige rohkem elanikke ning turiste. Samas riik püüab rohkem panustada ka teiste piirkondade muuseumidesse, näiteks praegu tehakse korda Narva Muuseumi ja Haapsalu piiskopilinnust, eelmise aasta lõpus valmis Palamuse muuseumi uus külastuskeskus ning renoveeriti ka vana nn Tootsi koolimaja. Eesti on muuseumirikas maa – avastamist jätkub pea igasse linna ja külla.

Muuseumid pole ainult kogud ja näitused, nad on samal ajal ka laia haardega kultuurikeskused, samuti haridusasutused ja majandusüksused. Soovin kõigile muuseumitöötajatele palju õnne rahvusvahelise muuseumipäeva puhul ja tänan teid südamest suurepärase töö eest, mida te üle Eesti suuremates ja väiksemates muuseumides igapäevaselt teete. Muuseumikülastajatele soovin meeldejäävat muuseumiööd ja leidke ikka tee muuseumidesse ka muudel päevadel!

Tõnis Lukas
kultuuriminister

Veel uudiseid samal teemal

Foto: Kultuuriministeerium
22.10.2019|Kultuuriministeerium

Kultuuriministeerium suurendab erateatrite rahastamist

Kultuuriministeerium otsustas kolmapäeval, 22. oktoobril, et Sakala 3 teatrimaja ideekonkurss lõpetatakse. Riik aga rahastab konkursi käigus sündinud ideede elluviimist ning etenduskunstide valdkonnas tervikuna toetatakse loomingulist mitmekesisust.

Eduard Wiiralt "Mon Paris". Foto: muis.ee
21.10.2019|Kultuuriministeerium

Algas konkurss Eduard Wiiralti nimelisele stipendiumile

Kultuuriministeerium kuulutas esmaspäeval, 21. oktoobril välja kunstiüliõpilaste konkursi Eduard Wiiralti nimelisele stipendiumile. Stipendiumi makstakse Wiiralti loomingu kasutamisest laekunud autoritasudest ja sellega toetatakse kunstitudengite õppe- ja loometegevust ning enesetäiendamist.