Sa oled siin

Kultuuriminister Indrek Saar tervitas tänasel hõimupäeval Soome ja Ungari kultuuriministrit

15. oktoober 2016 - 7:00
Hõimupäevad 2016
Hõimupäevad 2016

Oktoobrikuu kolmandal laupäeval ehk täna, 15. oktoobril tähistatakse Eestis hõimupäeva. Kultuuriminister Indrek Saar rõhutas läkituses Soome ja Ungari kultuuriministrile hõimupäeva tähtsust riikliku tähtpäevana ning kinnitas riikide koostöö jätkumise tähtsust.

Tänavune hõimupäev keskendub soome-ugri rahvaste kultuuripärandi säilitamisele ja põlisrahvaste vaimse kultuuripärandi tänapäevastele ilmingutele muusikas, kirjanduses ja kunstis.

Kultuuriminister Indrek Saar ütles oma läkituses Soome ja Ungari kolleegile, et sel korral võime hõimupäeva tähistada Euroopa modernseimas, vastavatud Eesti Rahva Muuseumis (ERM), mis annab ülevaate soome-ugri põlisrahvaste kultuurist, keeltest ja traditsioonidest. „Hõimupäevade riiklik tähistamine aitab rõhutada soome-ugri rahvaste kultuurilist ja keelelist järjepidevust ning riikidevahelise koostöö tähtsust. Õnnitlen teid hõimupäeva puhul ning soovin meie viljaka kultuurikoostöö jätkumist,“ ütles Saar oma pöördumises.

MTÜ Fenno-Ugria Asutuse eestvedamisel tähistatakse hõimupäevi üle Eesti. Kuni 29. oktoobrini toimub mitmesuguseid hõimurahvaid ja nende kultuuri tutvustavaid sündmusi. Eestisse saabub muusikuid, kirjanikke, kunstnikke ja muid külalisi nii Venemaa soome-ugri aladelt kui ka Soomest ja Ungarist.

Hõimupäevade peasündmus toimub täna, 15. oktoobril Tartus ERMi uues hoones, kus peetakse konverents „Soome-ugri muuseumid – kuidas edasi?“. Homme, 16. oktoobril toimub aga Tallinna Kultuurikatlas hõimupäevade peakontsert, kus kogu päeva kõlab soome-ugri rahvaste muusika nii ehedate pärimusmuusikaansamblite esituses kui ka elektroonilises töötluses.

Hõimupäevade iga-aastase tähistamises leppisid Eesti, Soome ja Ungari kultuuriesindajad kokku Helsingis IV soome-ugri kultuurikongressil 1931. aastal. Hõimupäevade eesmärk on tutvustada ja hoida soome-ugri kultuuri ning tunnustada neid rahvaid ühendavat demokraatlikku liikumist, mille alus on nelja aasta järel toimuvad soome-ugri maailmakongressid. Riikliku tähtpäevana tähistatakse Eestis hõimupäeva alates 2011. aastast.

Lisainformatsioon
Anne-Ly Reimaa
kultuurilise mitmekesisuse asekantsler
6282217
anne-ly.reimaa@kul.ee