Sa oled siin

Kultuuriminister Indrek Saar: jäägu maailmas ruumi muusikale nii palju kui võimalik

15. oktoober 2018 - 9:30
Hetk Arvo Pärdi Keskuse avamiselt. Foto: Kultuuriministeerium
Hetk Arvo Pärdi Keskuse avamiselt. Foto: Kultuuriministeerium

Laupäeval, 13. oktoobril avati Laulasmaal asuv Arvo Pärdi Keskus. Avamisel kõneles kultuuriminister Indrek Saar.

""Mul ei ole midagi öelda," ütleb Arvo Pärt ühes oma intervjuus. "Muusika ütleb seda, mida ma pean vajalikuks öelda. Ja õigupoolest on ohtlik öelda midagi, sest kui ma olen midagi sõnadesse pannud, ei pruugi enam jääda ruumi muusikale."

Õige kõne Arvo Pärdi keskuse avamise puhul oleks vaikus, ja ainult Laulasmaa mändide nõrk kohin ning meie enda südametest tulevad mõtted oleksid need helid, mis sellesse vaikusesse moodustaksid oma universumi. Õige Arvo Pärdi keskuse arhitektuur oleks maja ilma seinteta, maja ilma vundamendi ja katuseta, see oleks ilma mateeriata rajatud torn, mis kõrgub taevasse ja on ehitatud helidest, mille kokkupanemise mustrit jääme me õppima aegade lõpuni.

Seetõttu tahaksin ma hakata siinkohal juba kõnet lõpetama.

Ja vaid hetkeks, vaid korraks tahaksin ma peatuda enne majja astumist ja küsida iseendalt: mis see on, kuhu ma astun? Kas see on muuseum? Kas see on monument? Kas see on kodu? Kas see on tempel?

Ma ei tea. Ma oskan kirjeldada ainult oma isiklikku tunnet. Ja minu tunne ütleb, et ei, me ei astu kohe muuseumisse ega monumenti. Sest nii muuseum kui ka monument on suunatud aja poole, nende ülesandeks on hoida midagi ajutist alles, säilitada ajas midagi, mis muidu võiks ununeda. Ent nagu on öelnud Arvo Pärt: "Ajal on sügav mõte, aga ta on ajutine, nagu meie eludki. Ainult igavik on ajatu."

Minu tunne ütleb ka, et see maja siin meie ees ei ole kodu ega tempel, sest ta ei ole koht, kus muusika kodustatakse ning muudetakse meile kõigile arusaadavaks, kergesti tarbitavaks ning mõnusalt hommikukohvi ja pontšiku kõrvale raadiost kostuvaks taustaheliks. Ning muusikat ei muudeta siin majas ka kättesaamatuks pühaduseks, inimestest eemal ja kaugel seisvaks millekski, mille poole me ei tohi vaadata ning millest oma südametega arusaamiseks meil puudub jõud. Miks ma nii tunnen? Sest ma arvan, et säärane on ka Arvo Pärdi muusika. Korraga inimlik ja püha, korraga ülev ja lihtne, ühtaegu kusagilt teisest maailmast ja samas ometi siinsamas sinuga koos − sinu sees.

Ma kutsuksin siiski üles mitte muutuma liiga pidulikuks. Olgem täna rõõmsad, löögem patsi ja kinkigem lilli, sest midagi ilusat on sündinud. Ja parandagem ka üks viga. See on üks Arvo Pärdi viga. Nimelt ütleb ta ühes intervjuus: "Ma kirjutan muusikat vaid iseendale." Hea Arvo Pärt − te eksite. Vaadake siin ringi. Kas näete meie südametesse? Kas kuulete meie vaikust? Te ei ole kunagi kirjutanud muusikat ainult iseendale. Ma tänan teid, kogu oma südamest, ja vabandage, et ma pikemalt ei kõnele, sest ma tahan jätta maailmas nii palju ruumi teie muusikale kui võimalik.

Aitäh kõigile, kes on aidanud ime sünnile kaasa. Sest tegelikult on meil ju väga hea meel, et sellel majal ikkagi on seinad, vundament ja katus. Aga ma usun endiselt, et see maja on ehitatud millestki muust kui ehitusmaterjalid."

Veel uudiseid samal teemal

Kultuuriministeeriumi hoone.
15.04.2019|Kultuuriministeerium

Toetusprogrammi „Eesti kultuur maailmas“ 2019. aasta teine taotlusvoor on avatud

Tänasest, 15. aprillist avanes Kultuuriministeeriumi toetusprogrammi „Eesti kultuur maailmas“ 2019. aasta teine taotlusvoor. Taotlusi oodatakse hiljemalt 15. maiks.

Foto: Kultuuriministeerium
15.04.2019|Kultuuriministeerium

Riigi kultuuristipendiumide ettepanekuid saab teha 22. aprillini

Veel on võimalus teha ettepanekuid riigi kultuuristipendiumide määramiseks. Kultuuriministeerium toetab stipendiumiga peamiselt õpinguid välisriigis ning võimalusel kaalukaid kultuuriprojekte ja loomingulisi tellimusi.