Sa oled siin

Kultuuriministeerium suurendab erateatrite rahastamist

22. oktoober 2019 - 17:56
Foto: Kultuuriministeerium
Foto: Kultuuriministeerium

Kultuuriministeerium otsustas kolmapäeval, 22. oktoobril, et Sakala 3 teatrimaja ideekonkurss lõpetatakse. Riik aga rahastab konkursi käigus sündinud ideede elluviimist ning etenduskunstide valdkonnas tervikuna toetatakse jätkuvat loomingulist mitmekesisust.

Kultuuriministeerium katkestas Sakala 3 teatrimaja ideekonkursi möödunud suvel seoses riigieelarve võimaluste muutumisega. Pärast põhjalikku analüüsi otsustati Sakala 3 tarvis planeeritud summa jagada kolmeks. Selle toel hoitakse käigus Sakala 3 teatrimaja ning tõstetakse erateatrite baasrahastust. Lisaks saavad mõlemad Sakala 3 konkursi lõppvooru jõudnud ideed, Lauri Lagle ning ühenduse Ēlektron välja pakutud kontseptsioonid toetuse kolmeks aastaks, et oma loomingulisi plaane ellu viia.

„Peatasime konkursi suvel, kui oli selgunud, et uue suure erateatri ülalhoidmine võib meile järgmistel aastatel hakata üle jõu käima. Uus kompromisslahendus ei sündinud kergelt, aga võimaldab meil ära proovida pikalt idee tasandil arutluse all olnud niinimetatud osakute süsteemi. Konkursi võitjad on selle mõtte heaks kiitnud,“ kinnitas kultuuriminister Tõnis Lukas pärast teisipäeva, 22. oktoobri õhtul toimunud kohtumist konkursil edukalt osalenud meeskondadega.  

Planeeritav osakute süsteem tähendab, et ideekonkursi tulemusena eraldatav rahasumma käib kaasas konkursi võitjatega, kes saavad ise valida, millise loomingulise ühenduse juures nad oma mõtted publiku ette toovad. Kui esimene katsetus õnnestub, plaanib Kultuuriministeerium uue süsteemi muuta teatrite rahastamise püsivaks osaks ning võimaluse korral seda laiendada. Mõlemale Sakala 3 konkursi lõppu jõudnud ideele näeb Kultuuriministeerium alates 2020. aastast ette 200 000 eurot aastas kolme aasta jooksul.

„Otsus jagada esialgne eelarve kolmeks peaks olema soodne ka püsivalt tegutsevatele erateatritele, kelle mure rahastamise pärast on üldteada. Publik saab näha mitmekesist teatrit ja väikesed trupid saavad oma ideid ellu viia,“ lisas minister.

Erateatrite baastoetust on eelarve jagamise järel kavas suurendada 315 000 euro võrra ning Sakala 3 teatrimaja aastaringseks lahtiolekuks tagada eelarves 200 000 eurot. Sakala teatrimaja jääb vastavalt lubadusele etenduskunstide kasutusse, seda üksiti turuhinnast soodsamalt.

Lisainfo
Hillar Sein
Kultuuriministeeriumi kunstide asekantsler
628 2221

Veel uudiseid samal teemal

Haapsalu muinsuskaitseala. Foto: Reio Avaste
01.07.2020|Kultuuriministeerium

Ajalooliste linnakeskuste muinsuskaitsealade korrastamist toetatakse ligi 2,9 miljoni euroga

Tänasest, 1. juulist avanes taotlusvoor, kust rahastatakse väikelinnade muinsuskaitsealadel asuvate hoonete restaureerimise ja avalikku kasutusse võtmisega seotud tegevusi.

Kalmar Kurs
30.06.2020|Kultuuriministeerium

5 küsimust. Uus välissuhete osakonna juhataja Kalmar Kurs

Kultuuriministeeriumis asub alates 15. augustist välissuhete osakonda juhtima pikaaegse ametnikukogemusega Kalmar Kurs. Saame tuttavaks!