Sa oled siin

Kristel Üksvärav: 2018 on erakordne aasta

31. jaanuar 2018 - 7:00
Kujundus: Eesti Kunstimuuseum
Kujundus: Eesti Kunstimuuseum

Eesti 100. aasta juubeli tähistamine pakub mitmekesist kultuuriprogrammi üle maailma.Lähemalt kirjutab Kultuuriministeeriumi välissuhete osakonna nõunik Kristel Üksvärav.

Eesti tähistab sel aastal oma senise ajaloo kõige ümmargusemat tähtpäeva – saja aasta möödumist omariikluse väljakuulutamisest. Juubeliprogramm pakub tuhandeid kaasaelamisvõimalusi üle maailma. Saksamaa, Itaalia, Belgia, USA, Kanada, Austraalia, Jaapan, Hiina, Suurbritannia, Soome ja Prantsusmaa – see on ainult väike loetelu riikidest, kuhu meie kultuurisündmused jõuavad. Ainuüksi aasta esimestel kuudel on neid järjest ning palju.

Eesti juubelipidustuste välisprogrammi üks lipulaev, dirigent Paavo Järvi juhitud Eesti Festivaliorkester (EFO), alustas jaanuaris välisturneed Euroopa suurematesse kontserdimajadesse. EV100 auks jõudis Brüsselis maailmaesiettekandele helilooja Erkki-Sven Tüüri 9. sümfoonia. Lisaks Brüsselile esineti Zürichis, Kölnis, Berliinis, Viinis ja Luksemburgis, augustis lisanduvad Londonis BBC Proms, Amsterdami Concertgebouw ja Hamburg Elbfilharmonie. Septembris aga suundub Paavo Järvi koos Eesti Rahvusmeeskooriga kontserte andma Jaapanisse koos NHK sümfooniaorkestriga.

USAs Washingtonis toimus kauaoodatud suursündmusena Michael Sittowi näituse avamine. Eestist pärit kuulsa renessansiajastu kunstniku esimene isikunäitus toob kokku tema säilinud tööd maailma suurematest kunstimuuseumidest. Sittowi isikunäituse korraldamine oli Eesti Kunstimuuseumi ja mitmete rahvusvaheliste kunstiekspertide salajane unistus ning koostöös Washingtoni Rahvusgaleriiga saab see unistus Eesti Vabariigi sünnipäeva puhul ka teoks. Näitus on aasta esimeses pooles vaadata Washingtoni Rahvusgaleriis, suvel aga juba Tallinnas Kumus.

Kunstisündmusi on veel. Helsingi Kiasma on kiviga visata, seal avatakse eesti kunstnike näitus juba 9. veebruaril. Espoo kultuurikeskuses aga peetakse 26. veebruarist 11. märtsini eesti teatrit tutvustavat festivali, kohal on eripalgeline kolmik: Ugala, Draamateater ja Von Krahl.

Kes satub Tulede Linna ehk Pariisi, siis ilmakuulsas Orsay Muuseumis avatakse 8. aprillil väljapanek „Sümbolism Baltimaade kunstis“. Seegi on tõeline tippsündmus. Rahvusvaheline näitus sünnib koostöös nelja Baltimaa muuseumiga: Läti Rahvusliku Kunstimuuseumi, Eesti Kunstimuuseumi, Leedu Kunstimuuseumi, M. K. Čiurlionise nimelise Rahvusliku Kunstimuuseumiga. Nii jõuavad Pariisi 150 teost Baltimaade kunstiloo märgilistelt autoritelt 19. sajandi lõpust kuni 1930.  aastateni. Pariisi järel näeb näitust Eestis ning seejärel lähiaastatel ka Lätis ja Leedus. Näituse peakuraator on prantsuse väljapaistev sümbolismiuurija Rodolphe Rapetti.

Brüssel. Ühest küljest ruttav lõputute koridoridega Euroopa Liidu pealinn, teisalt põnev keskus, kus on pulbitsev kultuurielu. Nimelt Flagey keskus korraldab iga kahe aasta tagant Läänemere festivali, mis seab fookuse ühele Balti riigile ja selle kultuurile. Tänavu tähistatakse festivaliga ka Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva ning üks nädalavahetus on pühendatud Eesti tuntuimale heliloojale – Arvo Pärdile. Märtsi lõpus aga saab Berliini publik Euroopa ühes väärikamas kontserdisaalis, Berlin Kontzerthausis osa Arvo Pärdi ja Robert Wilsoni ühisteose „Aadama Passioon“ etendustest.

Kultuuri viime ka USAsse, kuna ERSO valmistub oma kolmandaks turneeks, mis on sedakorda, mõistagi, pühendatud Eesti Vabariigi 100. sünnipäevale. Neeme Järvi ja Arvo Volmeri juhatusel antakse 7 kontserti Californiast Floridani. Vokaalansambel Vox Clamantis aga on oma esimesel kontsertreisil Austraaliasse, mis algas Melbourne’is ning jätkub kahe kontserdiga kuulsal Sydney festivalil. Ühtlasi annab koor juubeliprogrammi kontserte Tbilisis, Hong Kongis, Torontos ja mujalgi.

Trad.Attack! tuuritas enne ja tuuritab ka tänavu. Eesti riigi ümmargust sünnipäeva tähistab populaarsust koguv ansambel kontserttuuriga ALL AROUND EUROPE, millega unikaalne lähenemine Eesti pärimusmuusikale viiakse igasse Euroopa Liidu riiki. Eesti Jazzliidu ja Jazzkaare ettevõtmine „Jazzikingitus Euroopale” aga jõuab Eesti jazzi tutvustama Brüsselisse, Londonisse, Soome ja Saksamaale.

Eesti 100. aasta juubelit tähistavad aktiivselt ka väliseesti kogukonnad – nii toimub veebruaris suurejoonelise programmiga Estival Stockholmis, märtsi lõpus Eesti 100 ball ja juubelit tähistav kooride kontsert Lincoln Centeris New Yorgis. Sündmusi jagub ka Floridasse, San Franciscosse, aktiivseima eestlaste kogukonnaga linna Torontosse ja mujale.

Mis on värskeim uudis? New York City Public Radio ja NPR – USA kaks kõige suuremat raadiojaama –  tervitavad Eestit 24. veebruaril eesti muusika programmiga. See on erakordne võimalus jõuda ka selle osani kuulajaist, kes kontserdisaali mingil põhjusel ei jõua. Samuti annab Hollandi tuntud profikoor Cappella Amsterdam Eesti juubeli puhul kontserte meie heliloojate loominguga, kõlavad näiteks Erkki-Sven Tüüri, Tõnu Kõrvitsa ja Arvo Pärdi teoste Hollandi esiettekanded. Esimene kontsert toimub veebruari viimasel päeval Amsterdami Muziekgebouws, kust teeb ülekande Hollandi raadio.

2018 on erakordne. Ja mitte ainult paljude kultuurisündmuste poolest. Erakordseks teeb selle aasta ka ühine jõupingutus. Riigikantselei, Kultuuriministeerium ja meie kultuuriatašeed, Välisministeerium, Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus, arenduskeskused ja paljud teised institutsioonid on teinud selle nimel põhjalikku koostööd, et Eestit sajandal iseseisvusaastal säravalt ja väärikalt tutvustada.

Ning kingituste tegemine Eesti juubeliks ei ole sellega veel lõppenud – juubeliaasta kalender on sündmuste lisamiseks jätkuvalt kõigile avatud!

Veel uudiseid samal teemal

Kultuuriministeeriumi hoone.
15.04.2019|Kultuuriministeerium

Toetusprogrammi „Eesti kultuur maailmas“ 2019. aasta teine taotlusvoor on avatud

Tänasest, 15. aprillist avanes Kultuuriministeeriumi toetusprogrammi „Eesti kultuur maailmas“ 2019. aasta teine taotlusvoor. Taotlusi oodatakse hiljemalt 15. maiks.

Foto: Kultuuriministeerium
15.04.2019|Kultuuriministeerium

Riigi kultuuristipendiumide ettepanekuid saab teha 22. aprillini

Veel on võimalus teha ettepanekuid riigi kultuuristipendiumide määramiseks. Kultuuriministeerium toetab stipendiumiga peamiselt õpinguid välisriigis ning võimalusel kaalukaid kultuuriprojekte ja loomingulisi tellimusi.