Sa oled siin

KORDUMA KIPPUVAD KÜSIMUSED. Eriolukorra lõpp ja kultuurivaldkond

13. märts 2020 - 15:07

ERIOLUKORD LÕPPES 17. MAIL! Sellele vaatamata kehtivad avalikele üritustele mitmesugused kitsendused, mis on olulised viiruse uue leviku ärahoidmiseks. Palume tutvuda reeglitega. KKK viimane uuendus 30. juulil kell 16.00.

Valitsus vaatab regulaarselt üle piirangute vajadust, kuid mitmed tervise hoidmise ja viiruse leviku tõkestamise seisukohast olulised kitsendused jäävad kehtima.

Alates 19. juunist ei kehti enam 2+2 reegel, vaid see on asendatud inimeste hajutamise nõudega. See tähendab, et inimeste vahel tuleb hoida turvalist distantsi ning 2+2 reegli kohustuslikus korras täitmist enam ei nõuta. Hajutamise nõue kehtib kõikjal avalikus ruumis, sealhulgas avalikel üritustel, avalikel koosolekutel, sportimisel, muuseumide ja näituste külastamisel jne.

NB! Korraldus puudutab ainult 2+2 reegli leevendamist, kõik teised kehtestatud nõuded osalejate arvu, ruumi täituvuse, desinfitseerimisvahendite ja muu kohta jäävad kehtima.

Lähemalt saab piirangute sisu kohta lugeda eriolukorra veebilehel ning tutvuge sellel lehel olevate juhenditega, kus nõuded on kirjeldatud detailselt (paremas veerus). 

 

Reeglid pärast eriolukorra lõppu spordi- ja kultuurivaldkonnas   

Alates 15. juulist on pealtvaatajega spordivõistlusel ja avalikel üritustel lubatud siseruumides kuni 1500 inimest ning õues kuni 2000 inimest, siseruumides tuleb endiselt täita maksimaalselt 50% täituvuse reeglit. 

Alates. 1 augustist kaob 100 inimese piirang õues sportimisel ja treenimisel ning spordi- ja liikumisürituste korraldamisel. Edaspidi tuleb tagada inimeste hajutamise ja desinfitseerimise nõude täitmine.

Alates 1. augustist kaob seni kehtinud 100 inimese piirang kasiinodes ja mänguautomaatide saalides ning ööklubides, vesipiibukohvikutes ja täiskasvanute klubides. Samas peavad teenuseosutajad jätkuvalt tagama inimeste hajutamise, kinni pidama 50-protsendilise täitumuse nõudest ning tagama desinfitseerimisnõude täitmise.

 

Vastused kultuuriasutuste külastajate küsimustele  

Kas teatrietendused ja kontserdid jäävad kindlasti ära või on siiski ka võimalus, et sündmusi lükatakse edasi?

Seda otsustab iga korraldaja vastavalt oma äranägemisele ja võimalustele. Muutustest mängukavades või programmides annavad asutused ise operatiivselt teada. Seda on juba ka tehtud ning publikut muutustest teavitatud. Tuleb jälgida korraldajate teadaandeid.

Mis saab eelmüügist soetatud piletitest?

Kultuuriministeeriumi hinnangul tuleb COVID-19 viiruse tõttu ära jäänud kultuuriüritustele pileti ostnud inimeste õigusi ja korraldajate kohustusi hinnata juhtumipõhiselt. Hinnata tuleb poolte vahel sõlmitud kokkuleppe sisu ja kokkuleppe muutmise võimalust, et leida vastastikku sobiv lahendus. Sündmusi korraldavad asutused ja organisatsioonid võivad pakkuda näiteks kinkekaarte või sündmuse toimumist alternatiivsel ajal, ent kui pileti ostja pakkumisega nõus ei ole, on tal õigus kokkuleppest taganeda ja piletiraha tagasi küsida. Kuna ära jäävate ürituste hulk on väga suur, tuleb kindlasti varuda kannatust asjaajamisel.

 

Riigiabi, kriisi tõttu tekkinud kahju korvamine, toetused asutustele ja organisatsioonidele 

 

Euroopa Komisjon kiitis 21. aprillil 2020 heaks Eesti otsetoetuse ja maksesoodustuse vormis antava riigiabi kavad, mille maht on ühtekokku 75,5 miljoni eurot. Kokku on otsetoetuse ja maksesoodustuse vormis antava riigiabi kavasid kaheksa. Nende hulka on planeeritud ligi 20 miljonit eurot, mis on mõeldud otsetoetustena ettevõtetele ja organisatsioonidele, kes tegutsevad koroonaviirusest mõjutatud kultuuri- ja spordisektoris. Tegemist on Euroopa Liidu ajutise raamistikuga, mis kehtib 2020. aasta lõpuni. Enne seda tähtpäeva hinnatakse, kas raamistiku kehtivusaega on vaja pikendada.

Rohkem infot kultuuri- ja spordivaldkonna kriisiabi taotlusvoorude kohta. 

  • Kultuuri- ja spordivaldkonna kriisipaketi suurus on ühtekokku 25 miljonit eurot. Väljamaksed toimuvad juunist.  
  • Vabakutselistele loovisikutele on toeks loovisikute ja loomeliitude seadusest tulenev vabakutseliste loovisikute loometoetus. Loometoetuste eelarve suurenes tunduvalt, sest kriis tabas vabakutselisi loojaid iseäranis teravalt. Loometoetusi saab lisaeelarve abil välja maksta umbes 1200 vabakutselisele loovisikule. Siia alla arvatakse mistahes vormis tegutsevaid loovisikuid, kes ei pea olema ühegi loomeliidu liikmed. 
  • Vähenenud töötasu hüvitist pakub Töötukassa summas 250 miljonit eurot.
  • Valitsuse vastu võetud abipaketi kohaselt jääb ära füüsilisest isikust ettevõtja sotsiaalmaksu avansiline makse, s.t FIE esimese kvartali ettemakse tühistati.
  • Maksu- ja Tolliamet peatas 1. märtsist kuni eriolukorra lõpuni intresside võtmise maksuvõlgadelt. Pärast eriolukorra lõppu langeb intress maksuvõlgnevuselt poole võrra (0,06 protsendilt 0,03-le).
  • Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi ettevõtjate jaoks avatud e-maili aadress on covid19@mkm.ee.

Sündmustele keskenduvad Kultuuriministeeriumi taotlusvoorud on ajutiselt peatatud või taotluste esitamise tähtpäev edasi lükatud. Palun lugege üldist informatsiooni siit. Täpsem info on väljas iga vooru juures eraldi ministeeriumi kodulehel. Juba välja makstud toetusi puudutavates küsimuses palume ühenduda Kultuuriministeeriumi vastava valdkonna sisunõunikuga. Juba varem välja makstud toetusi tagasi ei küsita. 

 

Veel uudiseid samal teemal

31.07.2020|Kultuuriministeerium

1. augustil avaneb taotlusvooru „Eesti kultuur maailmas“ 2020. aasta 2. voor

Eesti kultuuri rahvusvahelistumist toetava taotlusvooru „Eesti kultuur maailmas“ tänavune 2. voor avaneb 1. augustil. Taotluste esitamise viimane päev on 17. august.

Balti Assamblee kirjandusauhinna vastastikuse mõistmise memorandumi allkirjastamine
24.07.2020|Kultuuriministeerium

Lukas allkirjastas Vilniuses Balti Assamblee kirjandusauhinna vastastikuse mõistmise memorandumi

Kultuuriminister Tõnis Lukas on täna visiidil Leedus, kus koos Leedu kultuuriminister Mindaugas Kvietkauskase ja Läti kultuuriminister Nauris Puntulisega allkirjastati Balti Assamblee kirjandusauhinna vastastikuse mõistmise memorandum.