Sa oled siin

JUHENDID JA SUUNISED. Koroonaolukord ja kultuurivaldkond

13. märts 2020 - 15:07

Seoses üleilmse koroonaohuga kehtivad avalikele üritustele mitmesugused kitsendused, mis on olulised viiruse uue leviku ärahoidmiseks. Palume tutvuda reeglitega. Lehekülje viimane uuendus 24. novembril.

Valitsus vaatab regulaarselt üle piirangute vajadust, kuid mitmed tervise hoidmise ja viiruse leviku tõkestamise seisukohast olulised kitsendused jäävad kehtima.

28. novembrist rakenduvad uued piirarvud ning saalide täituvuse reeglid. Maksimaalne publiku arv statsionaarsete istekohtadega saalides on 400, ilma statsionaarsete kohtadeta saalides 250. Välitingimustes toimuvate ürituste publiku piirarv on 500 inimest. Tallinna, Harju- ning Ida-Virumaa puhul hakkab kehtima 50% täituvuse reegel.

Avalikus siseruumides on teisipäevast, 24. novembrist kohustuslik kanda maske või katta nina ja suu. Maski ei pea kandma alla 12-aastased lapsed või inimesed, kellel on meditsiiniline põhjendus.  

Tallinnas, Harjumaal ning Ida-Virumaal kehtib huvitegevuses alates teisipäevast, 24. novembrist 10 osaleja reegel. Reegel ei kohaldu spordialaliidu võistlussüsteemis toimuvale professionaalsele ja poolprofessionaalsele sporditegevusele, sealhulgas noortespordi korral nendele sportlastele ja võistkondadele, kes osalevad spordialaliidu korraldatavatel Eesti tiitlivõistlustel.

16. novembrist kehtib avalikes siseruumides 2+10 reegel, see tähendab, et koos viibida ja liikuda võivad kuni 10 isikut, hoides teistest vähemalt kahemeetrist vahemaad, välja arvatud koos liikuvad või viibivad perekonnad või juhul, kui nimetatud tingimusi ei ole mõistlikult võimalik tagada. See ei kehti teatri-, kontserdi ja kinosaalides, kus on statsionaarsed istekohad. Küll aga kehtib reegel kõikides muudes avalikes siseruumides, sealhulgas näiteks teatri fuajees, kino garderoobis või kontserdimaja kohvikus. 

29. septembrist ei pea kolmandate riikide sportlased jääma Eestisse saabudes kaheks nädalaks eneseisolatsiooni, piisab negatiivsest koroonatestist. Otsus kehtib sportlastele, kes võtavad osa rahvusvahelistest tiitlivõistlustest ning puudutab nii koondisi kui ka klubisid sarjades, kus osalevad Eesti võistkonnad. Valitsus saab otsustada erisuse tegemise ülekaaluka ühiskondliku või riikliku huvi korral. Sellist erandit on otsustatud kohandada praegu vaid mõnel suurel sündmusel.  

Alates 24. septembrist on spordivõistluste puhul maksimaalne osalejate arv siseruumides 250 ja välitingimustes toimuvate üritustel 500 inimest. Endiselt kehtib 50% täituvuse nõue.

Alates 19. juunist kehtib avalikus ruumis inimeste hajutamise nõue. See tähendab, et inimeste vahel tuleb hoida turvalist distantsi. Hajutamise nõue kehtib kõikjal avalikus ruumis, sealhulgas avalikel üritustel, avalikel koosolekutel, sportimisel, muuseumide ja näituste külastamisel jne.

 

Tutvuge sellel lehel olevate juhenditega, kus nõuded on kirjeldatud detailselt (paremas veerus). 

 

Riigiabi, kriisi tõttu tekkinud kahju korvamine, toetused asutustele ja organisatsioonidele. Tagasivaade kevadisele eriolukorrale

Euroopa Komisjon kiitis 21. aprillil 2020 heaks Eesti otsetoetuse ja maksesoodustuse vormis antava riigiabi kavad, mille maht oli ühtekokku 75,5 miljonit eurot. Kokku oli otsetoetuse ja maksesoodustuse vormis antava riigiabi kavasid kaheksa. Nende hulka planeeriti otsetoetused ettevõtetele ja organisatsioonidele, kes tegutsevad koroonaviirusest mõjutatud kultuuri- ja spordisektoris. Tegemist oli Euroopa Liidu ajutise raamistikuga, mis kehtib 2020. aasta lõpuni. 

  • Kultuuri- ja spordivaldkonna kriisipaketi suurus on ühtekokku 25 miljonit eurot. Väljamaksed toimusid juunist. Mõnes valdkonnas korraldati hilissuve ja sügise jooksul lisavoore. Rohkem infot kultuuri- ja spordivaldkonna kriisiabi taotlusvoorude kohta on siin. 
  • Vabakutselistele loovisikutele oli 2020. aasta toeks loovisikute ja loomeliitude seadusest tulenev vabakutseliste loovisikute loometoetus. Loometoetuste eelarve suurenes tunduvalt, sest kriis tabas vabakutselisi loojaid iseäranis teravalt. Loometoetusi sai lisaeelarve abil välja maksta ligi 1000 vabakutselisele loovisikule. Siia alla arvatakse mistahes vormis tegutsevaid loovisikuid, kes ei pea olema ühegi loomeliidu liikmed. 
  • Vähenenud töötasu hüvitist pakkus Töötukassa summas 250 miljonit eurot.

 

Veel uudiseid samal teemal

foto autor: Meelis Kompus
25.11.2020|Kultuuriministeerium

Avanes "Eesti kultuur maailmas" 2021. aasta I taotlusvoor

Alates tänasest, 25. novembrist saab esitada projekte „Eesti kultuur maailmas“ 2021. aasta esimesse taotlusvooru. Taotluste esitamise tähtaeg on 10. detsembril (kell 23:59). Taotluste esitamine toimub elektrooniliselt läbi toetuste menetlemise infosüsteemi.

23.11.2020|Kultuuriministeerium

Valitsus täpsustas piirangute sisu ja kehtima hakkamise aega

Valitsus kinnitas täna, 23. novembril uued koroonaviiruse vastased meetmed. Alates laupäevast, 28. novembrist hakkavad koroonaviiruse laia leviku tõttu kehtima uued piirarvud ning saalide täituvuse reeglid. Palume tutvuda ning tingimustega arvastada. Piirangud kehtivad sellisel kujul senikaua, kuni valitsus ei ole otsustanud teisiti!