Sa oled siin

Kertu Saks: pädevad sõltumatud eksperdid mõjutavad vahetult meie kultuuris toimuvat

18. september 2019 - 10:50
Kertu Saks
Kertu Saks

Eesti Kultuurkapital ehk Kulka ootab 18. septembrist kuni 14. oktoobrini taas ettepanekuid selle kohta, kes võiksid kuuluda sihtkapitalide komisjonidesse. Kulka juhataja Kertu Saks kinnitab kõigi valdkondade esindajatele, et huvide konflikti suudetakse kindlasti vältida ning kandidaatide esitamine on väga vajalik.

25 aastat on iseseisvuse taastamise järel Kulka kaudu kultuuri ja sporti toetatud kokku peaaegu poole miljardi euroga. Igal aastal saab Kulka 16 000 taotlust ning rahastab neist 11 000. 

Kulka on üks sellistest asutustest, mille töö käib spetsiaalselt selleks loodud seaduse alusel. Selline töövorm on veel avalik-õiguslikel ülikoolidel, rahvusraamatukogul, -ringhäälingul ja -ooperil. Seda on oluline mainida, sest Kulka rahastab praegu oma valdkondi ligi 30 miljoni euroga, aga saab seda teha üksnes väga täpselt seatud piirides – ekspertkogude kaudu. Kolleeg esitab erialaorganisatsiooni kaudu kandidaadiks inimese, keda ta usaldaks oma taotlusi hindama ja nende kohta otsuseid langetama. Igas Kulka sihtkapitali nõukogus on seitse eksperti. Eksperdid kinnitab Kulka nõukogu esimees, kultuuriminister.

Niisiis, erialaorganisatsioonide ja ühenduste ettepanekuid selle kohta, kes võiksid kuuluda Kultuurkapitali sihtkapitalide komisjonidesse, ootame 18. septembrist 14. oktoobrini. Kandidaate vajavad nii kirjanduse, helikunsti, kujutava ja rakenduskunsti, arhitektuuri, näitekunsti, rahvakultuuri kui ka audiovisuaalse kunsti komisjonid.

Muutuv ja elav kultuuripilt

Ekspertide otsustel on suur kaal. Ja kuna see on nii, on ka väga oluline, kes ekspertkogudesse kuuluvad. Just need inimesed kujundavad kaheks aastaks oma valdkonna rahastamise prioriteedid, nad saavad algatada stipendiume, toetustegevusi ning määrata ja muuta toetuste piirmäärasid.

Kui jagatakse raha, on alati paratamatult otsuste osas ka nurinat. Aegade jooksul on ikka kõlanud kriitikat, et komisjonide koosseisud ei meeldi või ei peeta seal olevaid inimesi mõnes valdkonna alategevuses pädevaks.

Kõige tähtsam on, et meil oleks valikut, sest mis seal salata – nii mõnelgi vahetusperioodil on juhtunud, et vähemalt seitsme eksperdi nimetamiseks tuleb vaeva näha. Praegu on valdkondadel just aeg  sekkuda, sest pädevate ekspertide nimetamisega saab meie kultuuri rahastamist kõige otsesemalt mõjutada.

Olen kuulnud räägitavat sedagi, et Kulka komisjoni ei ole loomeinimesel kasulik kuuluda. Et sel perioodil tuleks justkui oma loometöö seisma panna, kuna see sõltub Kulka toetustest. Tahan neid hirme kindlasti hajutada. Kultuurkapitali seaduses öeldakse, et iga sihtkapitali tegevust korraldab selle sihtkapitali nõukogu, kuhu kuulub seitse vastaval kultuurialal tegutsevat isikut, kelle on esitanud selle kultuuriala ühendused. Loodud on väga põhjalik huvide konflikti vältimise süsteem. See tagab, et ekspert ei osale endaga seotud  taotluste arutelul ega hindamisel. Samal ajal ei ole olemas keeldu, et kahe ekspertkogu tööaasta jooksul ei tohiks loomeinimene ise ega temaga seotud organisatsioon Kulkasse taotluseid esitada. Ikka tohib! Peamine on ikkagi eeldus, et ekspertideks tulevad just praegu valdkonda kõige paremini tundvad ja tegutsevad loojad. 

Ekspertnõu Kulka suurtesse eesmärkidesse

Ekspertide esitamine on oluline ka veel seetõttu, et sihtkapitalid nimetavad endi hulgast ühe esindaja ka Kulka suurde nõukokku, kus tehakse kõik Kulkat puudutavad nii-öelda suured otsused. Pean silmas eelarve jaotust, nõukogu rahakotist mastaapsete, valdkondade vaheliste ja üleste projektide rahastamist, aga ka seda, kuhu suunas Kulka liigub ning mida ja millal rahastab.

Lugupeetud kultuurirahvas, palun esitage kandidaate! Veidi aega veel on.

Lisaks sellele, et ekspertide töö on tasustatud, mõjutate ja tõukate just teie otsustusprotsessis osalemisega kõige vahetumalt tagant kultuuri arengut. Mitmed varasemad eksperdid aga on komisjonis töötatud aega nimetanud üheks huvitavamaks oma tööelus. 

 

Seda, kuidas Kulkas töö sisuliselt käib, tutvustasid Kulka 25. aastapäeva konverentsi ettekanded.

 

 

Veel uudiseid samal teemal

Haapsalu muinsuskaitseala. Foto: Reio Avaste
01.07.2020|Kultuuriministeerium

Ajalooliste linnakeskuste muinsuskaitsealade korrastamist toetatakse ligi 2,9 miljoni euroga

Tänasest, 1. juulist avanes taotlusvoor, kust rahastatakse väikelinnade muinsuskaitsealadel asuvate hoonete restaureerimise ja avalikku kasutusse võtmisega seotud tegevusi.

Kalmar Kurs
30.06.2020|Kultuuriministeerium

5 küsimust. Uus välissuhete osakonna juhataja Kalmar Kurs

Kultuuriministeeriumis asub alates 15. augustist välissuhete osakonda juhtima pikaaegse ametnikukogemusega Kalmar Kurs. Saame tuttavaks!