Sa oled siin

Kalle Vister: uus visuaalne identiteet annab rahvakultuurile suurema tähenduse

30. aprill 2020 - 15:05
Eesti Rahvakultuuri Keskuse logo
Eesti Rahvakultuuri Keskuse logo

2019. aasta oktoobris täitus 25 aastat Eesti Rahvakultuuri Keskuse loomisest. Alates 6. aprillist 2020 kannab asutus just seda nime – Eesti Rahvakultuuri Keskus. Pikk eluiga oli ka asutuse logol ja kodulehel, mis olid paljudele südamelähedased ja täitsid kenasti oma rolli. Asutuse kolimine Viljandisse andis omakorda tõuke, et midagi tuleb muuta – olla veelgi nähtavam ja liikuda kompetentsikeskuse arendamise suunas.

Otsustasime edasi liikuda ning eelmise aasta kevadel ja suvel viis meid nõustav konsultatsiooniagentuur Miltton New Nordics (Miltton JLP OÜ) keskuse töötajate ja koostööpartnerite – peamiselt omavalitsuste kultuuritöötajate ja rahvakultuuri üleriigiliste keskseltside esindajate – seas läbi Eesti Rahvakultuuri Keskust puudutava uuringu. Peamised järeldused olid, et meie koduleht on liiga keeruline ning vajaks uuenduskuuri. Samas leiti, et kuna meid tunnetatakse selgelt pigem sooja ja kodusena kui rangena, siis peaksime seda oma lehel kindlasti väljendama. Lisaks leiti, et keskus on olemuselt traditsioonilise ja nüüdisaegsuse piirimail ning peamised keskust iseloomustavad sõnad olid sõbralikkus, professionaalsus, abivalmidus, vajalikkus, samuti öeldi, et oleme toetav ja traditsiooniline.

Huvitav on märkida, et paljudes tekitas arusaamatust rahvakultuuri mõiste. Arvati, et selle näol on tegemist üksnes rahvatantsu ja koorilauluga. Nii said välja toodud iseloomuomadused ning arusaamatust tekitanud küsimused selgeks lähtekohaks ühtse kujunduskeele loomisel.

Seega, keskuse materjalid pidid saama ühtse väljanägemise ning rahvakultuuri mõiste visuaalselt hoopis suurema tähenduse. Nüüd, kui visuaal on valmis ja koduleht kõigile avatud, võime julgelt öelda, et uue visuaalse identiteediga oleme astunud pika sammu lihtsuse ja arusaadavuse suunas. Seda näitab tagasiside, mida oleme hulgaliselt saanud nii e-kirjade kui vestluste käigus. Keskuse koduleht on uuenenud nii disaini, ülesehituse, funktsionaalsuse, värvigamma kui ka sisu poolest. Samuti valmis uus asutuse sümboolika alates logost ning lõpetades muude visuaalse identiteedi kujunduslike elementidega, näiteks lipp, plakatid, eksponaatide sildid või kirjastiil.

Eesti Rahvakultuuri Keskuse visuaalse keele keskne element, logo, on ilmaratas. Selle kodarad sümboliseerivad kaheksat ilmakaart ja nende keskpunkt pärandi üksikute osade kohtumist. Kui räägime rahvakultuurist, siis kuuluvad siia kahtlemata nii kunst, käsitöö, rahvatants, muusika, näitekunst, luule, tavad kui ka toidukultuur. Just nii kohtuvad meie eri osad ka ilmaratta kaheksa ilmakaardina keskpunktil. Logo stiliseering on omakorda tikandil põhinev ja see väljendab ehedust, isetegemist, erilisust ning teatavat korrapäratust. Olulisi väärtusi, mis on rahvakultuuris traditsioonilised ning mis loovad ja kannavad edasi meie vaimset pärandit.

Asutusena peame meeles pidama väga olulisi märksõnu – järelkasv ja järjepidevus. Seega peame üha rohkem tähelepanu pöörama noortele, pere pesamunadest, lasteaia kasvandikest ülikoolinoorteni välja. Lähtuvalt sellest tõime visuaali mängulisust. Värvigamma  on rõõmsam, sest peale klassikalise musta ja halli on siin ka punast.

Olen kindel, et üllatava energialaengu saavad just need, kes külastavad meie uut kodulehte ning tutvuvad rahvakultuuri valdkondade peremärkide ning nende kasutamisvõimalustega. Just taaselustatud peremärgid aitavad rahvakultuuri olemust paremini välja tuua – tulge ja tutvuge!

Me kasvame ja areneme koos. Innovaatilisusele ja eesmärkidele keskendudes saame üheskoos veel jõudsamalt edasi sammuda. Kindel on see, et ühtne visuaalne identiteet aitab meil kõigil, nii kodanikel, sidusrühmadel kui ka koostööpartneritel tajuda keskuse tegevusi tervikuna. Meile meeldib öelda, et rahvakultuur peab olema ERK – nii nagu Eesti Rahvakultuuri Keskus.

Uue kodulehe ja visuaalse identiteedi valmistas Ad Angels OÜ ja kodulehe jaoks vajaliku uuringu viis läbi Miltton JLP OÜ.

 

 

Veel uudiseid samal teemal

21.05.2020|Kultuuriministeerium

Valitsus täpsustas eriolukorrajärgseid leevendusi

Valitsus täpsustas neljapäeval, 21. mai 2020 toimunud istungil eriolukorrajärgseid leevendusi. Uued leevendused puudutavad otseselt kultuurivaldkonda – nii kinosid, teatreid, kontsertorganisatsioone kui ka näiteks muuseume.

Tehvandi staadion. Foto: Kultuuriministeerium
18.05.2020|Kultuuriministeerium

Eriolukord on lõppenud, piiranguid leevendatakse samm-sammult

Valitsuse 16. mai otsuse kohaselt lõppes pühapäeva, 17. mai keskööl eriolukord Eestis. Eriolukorra ajal kehtestatud piirangud leevenevad samm-sammult. Kehtima jääb kõige olulisem liikumispiirang ehk 2+2 reegel. Tutvu kitsendustega kultuuri- ja spordivaldkonnas.