Sa oled siin

Indrek Saar: uus taotlusvoor elavdab meie kultuuri- ja spordielu ning majandust

31. oktoober 2017 - 11:34
Kultuuriminister Indrek Saar. Foto: Hendrik Osula
Kultuuriminister Indrek Saar. Foto: Hendrik Osula

Septembris kiitis valitsus heaks Kultuuriministeeriumi ettepaneku luua uus toetusprogramm rahvusvahelise mõjuga kultuuri- ja spordisündmuste toetamiseks. Loomisel olev taotlusvoor annab Eesti kultuuri- ja spordivaldkonna tegijatele võimaluse korraldada suursündmusi, mis seni on rahanappuse tõttu jäänud toimumata, või täiustada oma seniseid suurprojekte. Taotlusvoor avatakse 2018. aasta alguses ning selle maht on 2 miljonit eurot. Kultuuriminister Indrek Saar selgitab lähemalt.

Mis oli selle taotlusvooru loomise peamine tõuge?

Seda tingisid mitmed asjaolud. Meie kultuuri- ja spordisündmuste korraldajad on end rahvusvaheliselt tõestanud, viies edukalt läbi suursündmusi. Nende kogemuste põhjal ollakse valmis uuesti Eestisse tulema. Praegu toetatakse Eestis toimuvaid rahvusvahelisi kultuuri- ja spordisündmusi peamiselt turismivaldkonna meetmest ja Euroopa Liidu vahenditest, kuid eraldi Eesti riigieelarvelist rahastamisallikat nende tarbeks pole. Eelarvevahendite nappuse tõttu on aga toimumata jäänud mitmed potentsiaalsed Eesti majandust elavdavad rahvusvaheliselt mõjusad kultuuri- ja spordisündmused. Vooru abil soovime toetada oma professionaalseid tegijaid, sündmuste mitmekesisust ja meelitada siia rohkem väliskülalisi ning elavdada ka seeläbi Eesti majandust.

Milles oodatav mõju täpsemalt seisneb ja kuidas seda hinnatakse?

Eesti Konjunktuuriinstituudi uuring kinnitab, et rahvusvahelise mastaabiga sündmused elavdavad väga otseselt regionaalset majandust ja elu väljaspool pealinna, seeläbi Eesti majandust ka üldisemalt. Kultuuri- ja loomesektor ning spordivaldkond loovad ja kujundavad keskkonna, mis võimaldab ka teistel majandusüksustel olla turul konkurentsivõimelisemad. Hea näide on Film Estonia: riik lõi täiendava meetmega positiivse mõju nii valdkonna arengule kui ka riigieelarvele. Uues taotlusvoorus oleme ka nüüd sätestanud, et toetuse andmise tulemusena peaks riigile laekuv hinnanguline maksutulu olema vähemalt võrdne toetuse kahekordse suurusega.

Kas toetust võivad saada ka juba praegused Eestis toimuvad rahvusvahelised sündmused?

Siinkohal tuleb rõhutada, et uue taotlusvooruga ei kao teised rahastamisvõimalused ära. Toimuvad rahvusvahelised sündmused saavad taotleda toetust sealt, kust neid varemgi on toetatud. Uue taotlusvooru tingimusi alles koostatakse, kuid ettepaneku kohaselt saaksid senised rahvusvahelised suursündmused uuest taotlusvoorust toetust juhul, kui nad loovad ja pakuvad oma sündmusega välja ka midagi uut ja täiendavat, mis tooks Eestisse uusi välisosalejaid ja –külastajaid, ning näitavad laekuva maksutulu tõusu väliskülastajatelt.

Kuivõrd ühte sammu astub see taotlusvoor üleüldise Eesti turundamise prioriteetidega?

Väga hästi astub ühte sammu. Näiteks on Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EAS) üks eesmärke, et Eesti turismiatraktsioonid ja siinsed sündmused on rahvusvaheliselt huvipakkuvad ja loovad reisimotivatsiooni. Me näeme siin väga suurt koostöö kohta EASiga, et selle toetusprogrammi abil meie riiki jõudva publiku-osaleja-huvilise siinviibimine oleks võimalikult meeldiv ja huvitav ning annaks meile omakorda tuntust ja tulu. Sellepärast on ka planeeritud, et taotlusvooru hakkab rakendama ning hindama Kultuuriministeeriumi komisjon, kuhu kuulub EASi esindaja. Oluline on rõhutada, et EASi praegune meede toetab peamiselt välisturundust, kuid maailmas on palju sündmusi, mis ei vaja välisturundust, vaid külastajad saabuvad koos sündmusega. Siin on ka meie meetme oluline vahe, meie toetus on mõeldud ennekõike üldkorralduslike kulude katmiseks.

Millises valdkonnas on meil suurim kasvupotentsiaal  ja võimalus luua rahvusvahelist mõju?

Pole vist keeruline arvata, et tõenäoliselt on suurem potentsiaal spordisündmustel. Tiitlivõistluste, nende alagruppidega või üksikute suurvõistlustega kaasas käiv publik ja osalejad on arvu poolest praegu suuremad kui enamik kunstide valdkonna sündmusi. Siiski on muusikavaldkonnast hea näide järgmisel aastal toimuv festival Europa Cantat, mis toob meile välismaalt üle 3000 koorilaulja. Nad tasuvad ise nii oma majutuse kui ka söögi eest ning jätavad meie riiki arvestatava hulga maksuraha. Kunstide valdkonnale on see praegu võimalus ellu viia sündmusi, mille peale varem rahanappuse tõttu ei ole juletud mõeldagi. Sellegipoolest on toetuse saamise eeldus nii-öelda uue raha siia toomine ja seeläbi meie majanduse elavdamine.

 

Taotlusvooru hakkab rakendama ning hindama Kultuuriministeeriumi komisjon, kuhu kuuluvad ka Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse ja Rahandusministeeriumi esindajad.

 

Veel uudiseid samal teemal

Kohtumine Treski küünis augustis 2019
09.09.2019|Kultuuriministeerium

Kultuuri- ning lõimumispoliitika uued strateegiadokumendid hakkavad kuju võtma

Kultuuriministeerium jätkab sügiskuudel kultuuri- ja ka lõimumispoliitika strateegia väljatöötamist. Aastani 2030 kehtivate dokumentide seni kogutud sisu üle peetakse paari kuu jooksul arutelusid kõigis maakondades, esimene arutelupäev on juba homme, 10. septembril Pärnus.

Foto: tartu2024.ee
28.08.2019|Riigikantselei

Euroopa kultuuripealinnaks 2024 valiti Tartu

Rahvusvaheline sõltumatu ekspertkomisjon otsustas täna, 28. augustil Tallinnas, et Euroopa 2024. aasta Eestist valitud kultuuripealinnaks saab Tartu. Lisaks Eestile saab kultuuripealinna tiitlit kanda ka üks Austria linn ning üks linn Euroopast, mis ei kuulu Euroopa Liitu.