Sa oled siin

Indrek Saar: oleme eesistumiseks valmis!

28. juuni 2017 - 4:45
Kultuuriminister tutvustamas Eesti prioriteete oma Euroopa kolleegidele. Foto: Kai-Ines Nelson
Kultuuriminister tutvustamas Eesti prioriteete oma Euroopa kolleegidele. Foto: Kai-Ines Nelson

EL Nõukogu eesistujana võtame paari päeva pärast üle vastutusrikka juhtrolli, ning ka võimaluse tuua liikmesriikide ette olulisi teemasid. Kultuurivaldkonnas on eesistumise ajal fookuses ligipääs kultuurile ja pärandile digiajastul. Audiovisuaalvaldkonnas tahame jõuda kokkuleppeni, mis loob Euroopas meediateenustele võrdsema, tehnoloogia arenguid arvestavama ja tarbijatele turvalisema õigusruumi. Spordivaldkonnas suuname tähelepanu treenerite rollile ühiskonnas.

Kõigi oma põhiteemade puhul on meie sihiks saavutada liikmesriikide vahel olulisi kokkuleppeid, mis mõjutavad nii Eesti kui ka Euroopa tulevikku.

Otsime lahendusi publiku ja kultuurisisu paremini kokku toomiseks digiajastul

Kultuurivaldkonnas keskendume eesistujana ligipääsule kultuurile  ja kultuuripärandile digipöörde ajastul. Arutame, kuidas publikut tõhusamalt kaasata ajal, mil digitehnoloogiad on muutnud kultuurisisu tarbimise, loomise ja sellele ligipääsu viise. Peame leidma lahendused, mida nõuavad need muutused kultuuriasutustelt ning kuidas digitaalselt olemas olevad kogud tuua kasutajale üha lähemale. Kogemus näitab, et parima tulemuseni jõutakse kultuuriasutuste ja publiku koostöös.

Juhime audiovisuaalmeedia teenuste direktiivi uuendamist

Euroopa vajab ajaga kaasas käivat audiovisuaalmeedia teenuste õigusruumi. Eesti  seisab jätkuvalt selle eest, et midagi ei reguleeritaks üle, et uute teenuste arengut ei seataks ohtu liiga kitsaste ja jäikade normidega. Samas tuleb kõigil turuosalistel järgida ühtseid reegleid ja see on meie kõigi huvides. Soovime hoida eesistujana siinkohal tasakaalu ning seista ühelt poolt sisuteenuste arenguks soodsa keskkonna ja kõigi osaliste võrdse kohtlemise eest. Teiselt poolt aga Euroopa ühiste väärtuste kaitse eest, et tagada turvalisem keskkond tarbijatele – eriti lastele –, kus pole ruumi vihkamisele, vägivallale ja terrorismile õhutajatele.

Tõstame tähelepanu keskmesse treenerite rolli ühiskonnas

Treenerite nägemine pelgalt sportimise juhendajate asemel laiemalt – ausa mängu põhimõtete ja eluks vajalike oskuste õpetajatena, liikumisharjumuste kujundajatena ning ühiskonna sidustajatena – on nii liikmesriikide kui ka Euroopa Liidu tasandil uudne ja aktuaalne lähenemine. Eesistujana soovime esile tõsta sporditreenerite tegevuse laia ühiskondlikku mõju ja rõhutada, et treenerite rollile avarama pilguga vaatamine avab ka uusi võimalusi mitmete sotsiaalsete kitsaskohtade leevendamiseks.  

On tähendusrikas, et tänavune Euroopa spordinädal, mis on järjekorras juba kolmas, avatakse ametlikult 23. septembril Tartus koostöös Euroopa Komisjoni, Tartu linna ja Klubi Tartu Maratoniga.

Eesistumine on ka võimalus enda tutvustamiseks

Eelseisev poolaasta eesistujana annab meile ka suurepärase võimaluse tutvustada oma riiki läbi meile ainuomase kultuuri: digitänavakunstist kaasaegse kunstini, rahvapillidest arhitektuurini, süvamuusikast jazzini.  

Eesti eesistumise kultuuriprogrammi ja EV100 rahvusvahelise programmi raames 2017. ja 2018. aastal toimub kokku üle 150 kultuuri-, haridus-, teadus- ja tehnoloogiateemalise sündmuse rohkem kui 30 välisriigis.

Me oleme eesistumiseks valmis!

 

Eesti on 2017. aasta juulist kuni detsembrini esmakordselt  Euroopa Liidu Nõukogu eesistuja. Loe Eesti Euroopa Liidu Nõukogu eesistumise prioriteetidest. Kultuuri ja spordivaldkonna prioriteetidest loe lähemalt Kultuuriministeeriumi kodulehelt.

 

---

Artikkel ilmus Kultuuriministeeriumi infokirjas. Infokirju saab lugeda SIIT.

 

Veel uudiseid samal teemal

Lõimumispreemiate saajad (autor: Viktor Burkivski)
04.12.2020|Kultuuriministeerium

Selgusid aasta silmapaistvamad lõimumise edendajad

Kultuuriminister Tõnis Lukas ja Integratsiooni Sihtasutuse juhataja Irene Käosaar kuulutasid täna, 4. detsembril välja  aasta silmapaistvamad lõimumisvaldkonna edendajad. Tunnustuse ja rahalise preemia pälvisid mittetulundusühingud Eestimaa Rahvuste Ühendus, Eesti Pagulasabi, Changemakers ja Regionaalhaigla Kiirabikeskuse juhataja Arkadi Popov.

03.12.2020|Kultuuriministeerium

Puudutab osaliselt ka kultuuri- ja spordivaldkonda: valitsus kehtestas lisapiiranguid

Valitsus kiitis täna, 3. detsembril heaks täiendavad koroonaviiruse leviku tõkestamise abinõud. Muuhulgas piiratakse meelahutuskohtade ja avalike ürituste toimumiskohtade avamisaega. Piirangud hakkavad kehtima laupäevast, 5. detsembrist.