Sa oled siin

Homme toimub arutelu laulu- ja tantsupeo liikumise jätkusuutlikkuse üle

9. juuni 2020 - 10:46

Kultuuriminister Tõnis Lukas kohtub homme, 10. juunil valdkonna esindajate ja partneritega, et värskendada mõtteid laulu- ja tantsupeo liikumise elujõulisuse üle. Kohtumine algab Eesti Rahvusraamatukogu suures saalis kell 14.

Kultuuriministeerium plaanib minna riigi eelarvestrateegia läbirääkimistele lisataotlusega, et kindlustada kooride, rahvatantsurühmade ning orkestrite juhtidele palgatoetus, sest pidude kestmise eeldus on elujõuline kollektiiv ja motiveeritud ning haritud juhendaja.

„Laulu- ja tantsupidude liikumine on unikaalne, suurim kodanikuliikumine Eestis üldse. Kriisiaeg näitas meile eriti selgelt, kui väga rahvas vajab ühiseid tegemisi ja õlg õla tunnet, mis loob meie vahel suuremat mõistmist ja seega turvalisust terves ühiskonnas. Mõte laulu- ja tantsupeost ei vaibu tegelikult hetkekski – ka praegu käivad ettevalmistused järgmiseks peoks, arendame koos Tallinna linnaga lauluväljakut ning mõtleme ja loome tingimusi nii rahvakultuuri harrastajatele kui ka loomulikult kollektiivide juhtidele, kunsti edasikandjatele. Kinnitan, et koori-, rahvatantsu- ja orkestrijuhtide töötasuprobleemi lahendamine on tulevikku vaadates valitsuse jaoks prioriteet. Loodan tänaseks välja töötatud palgatoetuse süsteemi rakendada juba järgmisel aastal. Seega ootan edu eesootavatel riigieelarve läbirääkimistel nii valitsuse kui ka Riigikogu tasemel. Meie suurte pidude kestmine sõltub sellest, mida otsustame praegu,“ toonitas kultuuriminister Tõnis Lukas.

Homsel kohtumisel osalevad nii laulu- ja tantsupidude liikumise eestvedajad, esindusorganisatsioonide juhid kui ka pidude korraldajad, samuti omavalitsuste esindajad ning teised olulised liikumisse panustajad. Ühiselt võetakse enne riigi eelarvestrateegia läbirääkimisi kõne alla laulu- ja tantsupeoliikumise kestmise lühi- ja pikaajalised riskid, liikumises osalejate panus, riigi ning omavalitsuste roll ning tehakse ettepanekud järgmisteks sammudeks. Peaprobleem on, et kollektiivide juhendajaid ei jätku juba nähtavas tulevikus. 2019. aastal läbi viidud uuringust selgus, et noori kutse ei motiveeri, üle poole juhendajatest hakkavad peatselt pensionile suunduma ning kollektiivid ei ole jätkusuutlikud. Seega ei ole laulu- ja tantsupidude jätkumine praegusel kujul iseendastmõistetav, kui pidude liikumine ei saa praegu määravat lisatuge.

Kohtumine kestab üks tund, ajakirjanikud on oodatud osalema, järgneb intervjuude võimalus.

 

 

Veel uudiseid samal teemal

Haapsalu muinsuskaitseala. Foto: Reio Avaste
01.07.2020|Kultuuriministeerium

Ajalooliste linnakeskuste muinsuskaitsealade korrastamist toetatakse ligi 2,9 miljoni euroga

Tänasest, 1. juulist avanes taotlusvoor, kust rahastatakse väikelinnade muinsuskaitsealadel asuvate hoonete restaureerimise ja avalikku kasutusse võtmisega seotud tegevusi.

Kalmar Kurs
30.06.2020|Kultuuriministeerium

5 küsimust. Uus välissuhete osakonna juhataja Kalmar Kurs

Kultuuriministeeriumis asub alates 15. augustist välissuhete osakonda juhtima pikaaegse ametnikukogemusega Kalmar Kurs. Saame tuttavaks!