Sa oled siin

Hillar Sein: teatrite rahastamine peab jääma paindlikuks

29. november 2019 - 10:02
Sakala 3 teatrimaja
Sakala 3 teatrimaja

Kultuuriministeerium teatas oktoobris, et Sakala 3 teatrimaja ideekonkursil edukaks tunnistatud visioonide elluviimist toetatakse vaatamata sellele, et ideekonkurss esialgsel kujul tuli riigieelarve võimaluste muutumise tõttu lõpetada. Igas „halvas“ aga on midagi head.

Kultuuriministeeriumi sügiseste otsuste järel tõuseb erateatrite baasrahastus, alles jääb Sakala teatrimaja ning publik saab ka edaspidi kindel olla, et mitmekesisus meie teatrimaastikul püsib. Samal ajal kestavad valdkonnaga arutelud etendusasutuste seaduse muutmise üle. 

Kunstide asekantsler Hillar Sein kinnitab, et etenduskunstide valdkond tervikuna ei pea pelgama rahastamissüsteemi täielikku pahupidipööramist. Samal ajal peaksid just erateatrid dünaamilise arengu tagamiseks saama suuremat tähelepanu. Seega tuli leida Sakala 3 konkursi peatamise otsuse järel kompromisslahendus, mis sobiks kõigile etenduskunstide maastikul tegutsejatele. Nii sündiski päris uus toetuse liik, mis saab osaks mõlemale Sakala teatrimaja ideekonkursi lõppvooru jõudnule, Lauri Laglele ning ühendusele Ēlektron.

„See kompromisslahendus ei sündinud kergelt, aga võimaldab meil ära proovida juba üsna kaua idee tasandil arutluse all olnud mõtte. Tegemist oleks toetusega, mille saamiseks korraldab Kultuuriministeerium ideekonkursi ning seejärel eraldatav rahasumma käiks kaasas konkursi võitjatega. Nemad saavad siis ise valida, millise loomingulise ühenduse juures mõtted publiku ette tuuakse. Sakala 3 konkursi lõppu jõudnud ideede esitajatele näeb Kultuuriministeerium juba järgmisest aastast ette 200 000 eurot aastas – ja seda kolme aasta jooksul,“ rääkis asekantsler. 

Nii jagatakse Sakala teatrimajale esialgu mõeldud summa kolmeks. Lisaks ideekonkursi võitjatele saab tänu sellele erateatrite baastoetust suurendada 315 000 euro võrra ning Sakala teatrimaja aastaringseks lahtiolekuks tagada 200 000 eurot. Sakala teatrimaja jääb vastavalt lubadusele etenduskunstide kasutusse, seda üksiti turuhinnast soodsamalt.

„Suurim kasu, mis sellest uuest toetusest võib tõusta – nimetame seda raha praegu nii –, on see, et uut hoogu saavad arutelud teatrite rahastamise aluste ja kriteeriumide üle. Kui meil on paigas üks osa, seesama toetus, võib sellele hõlpsasti järgneda ka terviklikum lahendus. Me peaksime arutelusid pidades jälgima seda, et rahastamise aluste kokku leppimisel ei kirjutaks me endid liialt kinni ega looks tarbetult kohmakat bürokraatlikku süsteemi. Hea oleks paindlik, aga samas vähemalt kolmeaastaseid otsuseid tegev ning nii kunstilist kui ka mõnel puhul muid kriteeriume arvestav lahendus,“ selgitas Hillar Sein.

Huvi ja avalik ootus teatrite rahastamise teema vastu on mõistetav, kuivõrd Eesti rahvas tõepoolest armastab teatrit. Kuulume juba aastaid teatrikülastuste arvu poolest Euroopa ja kogu maailma tippu ning meie teatrimaastik on erakordselt rikkalik nii vormiliselt kui sisuliselt. Riigi ülesanne on tagada, et igal ajahetkel on teatrikunst oma mitmekesisuses kättesaadav kõigile soovijatele – igale vanusegrupile ja igale maitsele kõikjal Eestis.

„Meie teatrisüsteemi aluspõhi on riigi või riigi ja kohalike omavalitsuste sihtasutused. Meil ei ole praeguse seisuga järgmisel kümnendil plaanis selle süsteemi aluseid täielikult pahupidi pöörata, kuid riigi tähelepanu eelarvevahendite suurenemise osas peaks olema suunatud just eeskätt erateatrite poole. Erateatrid ja sõltumatud loojad on ju need, kes pakuvad hõrku kunstilist rikastust, milleta meie teatripilt kaotaks midagi väga olulist,“ lõpetas Sein.

 

 

 

Veel uudiseid samal teemal

26.05.2020|Kultuuriministeerium

Kultuuriministeerium jagab kriisiabi perioodiliste ajakirjandusväljaannete kirjastajatele

Kultuuriministeerium avab kriisiabi taotlusvooru perioodiliste ajakirjandusväljaannete kirjastajatele. Selle eesmärk on tagada päeva- ja/või nädalalehtede, ka maakonnalehtede kirjastajate majanduslik jätkusuutlikkus ja väljaannete tellijateni toimetamine olukorras, kus COVID-19 puhangu tõttu on kirjastajate tulud olulisel määral langenud.

21.05.2020|Kultuuriministeerium

Valitsus täpsustas eriolukorrajärgseid leevendusi

Valitsus täpsustas neljapäeval, 21. mai 2020 toimunud istungil eriolukorrajärgseid leevendusi. Uued leevendused puudutavad otseselt kultuurivaldkonda – nii kinosid, teatreid, kontsertorganisatsioone kui ka näiteks muuseume.