Sa oled siin

Head lugemisisu!

31. oktoober 2019 - 9:40
Foto: Andres Raudjalg
Foto: Andres Raudjalg

Kultuuriministeeriumi kirjandusnõunik Asta Trummel on öelnud, et kirjandus ja raamatud saadavad inimest kogu elu. Kirjandus aitab kujundada väärtusi ja hoiakuid, aitab muuta inimesed empaatilisteks, teistega arvestavateks. Riigi siht peaks lähiaastatel olema laste ja noorte lugemus, head raamatud nii lastele ja noortele kui ka täiskasvanutele.

Eesti Lastekirjanduse Keskus aitab neid sihte saavutada. Keskuse direktor Triin Soone küsib, milline on hea lasteraamat, ja ka vastab – eks ikka see, mis on last arendav ja suunav, professionaalselt kirjutatud ja illustreeritud ning kvaliteetselt välja antud.

Keskuse südameasi on pea kõik, mis puudutab lastekirjandust – et meil oleks häid lasteraamatuid, need oleks teada-tuntud ja samuti võimalikult lihtsalt kättesaadavad. Ainult see sillutab tee lugemishuvini. Meie lastekirjandus elab praegu häid aegu, olles rikkalik ja üllatav. Meil on rõõmustavalt palju erisuguse stiili ja käekirjaga autoreid, nii kirjanikke kui ka illustraatoreid. Aastas ilmub lastele ja noortele üle 700 nimetuse. Beebiraamatust noorteromaanini, millest kolmandik on algupärand ja ülejäänud tõlkekirjandus.

Seega on, millega lugemisisu tekitada ja seda juba väga varases eas.

Eestis on ilus traditsioon, et riik kingib igale vastsündinud lapsele raamatu. 2020. aastal jõuab pisikeste lugejateni uus kinkeraamat „Pisike puu“, mis sobib hästi esimeseks sammuks raamatumaailma. Selles on kimp jutte ja luuletusi meie tuntud ja armastatud lastekirjanikelt, sekka muinasjutte ja liisusalme, mille seovad ilusaks tervikuks Anne Linnamägi joonistatud uued pildid. Tänu Välisministeeriumile jõuab raamat ka välismaal sündinud Eesti lasteni.

Aasta alguses käivitus pilootprojektina üle-eestiline lugemisprogramm „Lugemisisu“, mis haaras 26 maaraamatukogu. Heategevusfond Aitan Lapsi kinkis raamatukogudele erilise Rampsu raamaturiiuli, mis on ligikutsuv ning tõstab kogudest esile raamatuid, mida laps-noor võiks kindlasti lugeda. Programmi siht on innustada just 5-10-aastaseid lapsi raamatuid lugema, tutvustada neile uuemat lastekirjandust ning pakkuda mängulist ja loovat tegevust. Kevadeks oli ettevõtmises osalenud ligi 800 noort raamatuhuvilist. See annab kinnitust, et uuel kooliaastal tuleb meil alustada veel suurema hooga. Nüüd on programmiga liitunud juba üle 100 raamatukogu.

Selle programmi oluline osa on ka juhendmaterjalide väljatöötamine ja koolitused raamatukoguhoidjatele. „Lugemisisu“ eeskujuks on Soome raamatukogude lugemisdiplomi programm, mis on meie põhjanaabrite laste lugemisharjumusi edukalt kujundanud juba sajandivahetusest peale. Oleme muidugi tänulikud koostöö eest Soome Instituudile ja heategevusfondile Aitan Lapsi!

Mida toob uus aasta? 5. veebruaril tähistame armastatud illustraatori Ilon Wiklandi 90. aasta juubelit. Et sünnipäevale hoogu juurde anda, läheb mööda Eestit rändama kohvritesse pakitud tegelusnäitus „Pikk-pikk teekond“, mis jutustab lastele mänguliselt ja kaasahaaravalt lugusid Ilonist ja tema illustreeritud raamatutest. Head asjad sünnivad ikka koostöös ja nii on ka selle ettevõtmise puhul keskusele appi tulnud Iloni Imedemaa ja Haapsalu Lasteraamatukogu.

Lastekirjanduse keskusel on mitmeid pikaajalisi traditsioone. Üks vanemaid neist on Nukitsa konkurss, kus kahe viimase aasta lasteraamatuid hindavad lapsed ise. See sai esmakordselt teoks 1992. aastal, kui meie lastekirjanduses valitses üldine mõõn. Jaanuaris algava hääletuse põhjal selgitatakse juba 15. korda välja lastele enim meeldiv lastekirjanik ja illustraator, kes saavad tänutäheks Elo Liivi kujundatud Nukitsa pronkskuju. Olge siis valmis osalema ning juhtige laste tähelepanu sellele, et konkurss on taas tulemas!

20. oktoobril aga oli taas ettelugemise päev, mil tuletasime kõigile meelde, kui tore on ette lugeda, lugemist kuulata ning kui oluline on ettelugemine lastele. Lisaks sellele, et see on ilus peretraditsioon ja mõnusalt koos veedetud aeg, saab just ettelugemisest ja ühisest raamatuvaatamisest alguse meie laste lugemisisu.

See kõik ei nõua pingutust, vaid õige pisut aega. Võtkem siis seda. 

 

 

Veel uudiseid samal teemal

Minister Lukas ja suursaadik Kokk. Foto: Kultuuriministeerium
21.11.2019|Kultuuriministeerium

Lukas: kultuuril on kaalukas roll Euroopa Liidu kestlikus arengus

Kultuuriminister Tõnis Lukas osaleb täna, 21. novembril Brüsselis algaval Euroopa Liidu noorte-, kultuuri- ja spordinõukogu istungil. Ministrite arutelu põhiteema on kestlik areng ning kultuuri kaalukas roll selles.

Stipendiaadid 2018 ning Sirje Helme. Foto: Kultuuriministeerium
19.11.2019|Kultuuriministeerium

Wiiralti stipendiumi konkursile esitati 25 taotlust

Eduard Wiiralti nimelisele stipendiumile esitati tänavu 25 taotlust. Stipendiumi makstakse kunstiüliõpilastele Wiiralti loomingu kasutamisest laekunud autoritasudest ning sellega toetatakse nende õppe- ja loometegevust ning enesetäiendamist.