Sa oled siin

Euroopa kultuuripärandiaasta andis teatepulga üle laulu- ja tantsupeo juubeliaastale

4. detsember 2018 - 15:55
Eesti laulu ja tantsu juubeliaasta logo
Eesti laulu ja tantsu juubeliaasta logo

Tallinna lauluväljaku sammassaalis anti täna, 4. detsembril üle sümboolne teatepulk Euroopa kultuuripärandiaastalt tulevasele teema-aastale. Saabuv laulu- ja tantsu juubeliaasta tõstab esile ja väärtustab Eesti laulu- ja tantsupidude 150 aasta pikkust traditsiooni.

2019. aasta jooksul on tähelepanu all UNESCO inimkonna vaimse kultuuripärandi nimistusse kantud laulu- ja tantsupidude traditsioon. Eelseisval aastal möödub esimesest laulupeost 150 aastat, esimesest tantsupeost 85 aastat ning tantsupidu toimub 20. korda.

Aasta jooksul püütakse läheneva peo valguses tuua esile laulu- ja tantsupeo ajalugu, ulatust ja mõju Eestis. Juubeliaasta tippsündmus on 4.-7. juulini toimuv XXVII laulu- ja XX tantsupidu „Minu arm“ ning sellele eelnev üle-eestiline tuletulemine.

„Laulupidude traditsioon on Eesti omariikluse ja rahvustunde alustala ning ühendav sild põlvkondade vahel. Laulu- ja tantsupidudega oleme ehitanud Eestile tulevikku põlvkondade kaupa – isade, emade, laste ja vanavanemate panuse kaudu, kes on laulukaare all laulnud ja kaasa laulnud, kus oleme end rahvana vabaks laulnud,“ ütles kultuuriminister Indrek Saar.   

„Eesti juubeliaastal on ka kohane mõelda sellele, et just esimesel laulupeol, mille algatajaks ja eestvedajaks oli papa Jannsen, tundisime end esimest korda ühtse ja üksmeelse rahvusena, ning kus kõlas esmakordselt Eesti hümn. Laulupidude traditsioon, mis on inspireeritud Euroopa kultuurihälli eeskujudest ning mida kujundasid meie rahvusliku ärkamise suurkujud, ilmestab selgelt, kui tähtis on hoida avatust ja kultuuridevahelisi lähedasi kontakte. Eesti laulu- ja tantsupidude ühendav ja ülendav jõud on see, mida praegusel ajal eriliselt vajame,“ rõhutas minister Saar.

„2019. aasta on tõenäoliselt lähema 50 aasta perspektiivis erakordseim aasta laulu- ja tantsupeo liikumises. Aegade suurim juubeli laulu- ja tantsupidu „Minu arm“ toob juuli alguses meie rahva taas üle ilma suure perena kokku,“ ütles laulu- ja tantsupeo juubeliaasta koordinaator Sten Weidebaum. „Soovime, et juubeliaastal leiaks igaüks võimaluse osa saada laulu- ja tantsupeo liikumise võlust ja väest. Loodetavasti aitab laulu- ja tantsuväljakul valitsev koosmeel meil targalt sihte seada ning liikumise eestvedajaid hästi hoida ja väärtustada,“ lisas Weidebaum.

Laulupidu 150. Eesti laulu ja tantsu juubeliaasta värskeimad uudised ja tegemised on uuest aastast saadaval siin.  

Kultuuriministeerium on korraldanud teema-aastaid alates 2000. aastast. Saabuvate teema-aastatega saab tutvuda Kultuuriministeeriumi kodulehel siit, varasemate teema-aastatega aga siin.

 

Lisainformatsioon

Sten Weidebaum

Laulupidu 150. Eesti laulu ja tantsu juubeliaasta koordinaator

523 6239

sten.weidebaum@laulupidu.ee

 

Veel uudiseid samal teemal

Kertu Saks
18.09.2019|Kultuuriministeerium

Kertu Saks: pädevad sõltumatud eksperdid mõjutavad vahetult meie kultuuris toimuvat

Eesti Kultuurkapital ehk Kulka ootab 18. septembrist kuni 14. oktoobrini taas ettepanekuid selle kohta, kes võiksid kuuluda sihtkapitalide komisjonidesse. Kulka juhataja Kertu Saks kinnitab kõigi valdkondade esindajatele, et huvide konflikti suudetakse kindlasti vältida ning kandidaatide esitamine on väga vajalik.

Kohtumine Treski küünis augustis 2019
09.09.2019|Kultuuriministeerium

Kultuuri- ning lõimumispoliitika uued strateegiadokumendid hakkavad kuju võtma

Kultuuriministeerium jätkab sügiskuudel kultuuri- ja ka lõimumispoliitika strateegia väljatöötamist. Aastani 2030 kehtivate dokumentide seni kogutud sisu üle peetakse paari kuu jooksul arutelusid kõigis maakondades, esimene arutelupäev on juba homme, 10. septembril Pärnus.