Sa oled siin

Euroopa kultuuripärandiaasta 2018 kutsub osalema pärandikogumisaktsioonides

28. märts 2018 - 9:45
Euroopa kultuuripärandiaasta 2018

Euroopa kultuuripärandiaasta raames on lahti läinud kolm üle-eestilist pärandikogumisaktsiooni: Päranditegijad, Koolipärimus 2018 ja "Püüa vanaema lugu purki!" Kutsume üles salvestama ja seeläbi ka väärtustama kultuuripärandit.

Päranditegijad

23. aprillini on noored oodatud jäädvustama oma kodukoha pärandobjekte, parim meeskond saab Euroopa kultuuripärandiaasta 2018 raames toimuva Päranditegijate konkursi võitjana sõita auhinnareisile Strasbourgi.

„Ootame lugusid materiaalsest kultuuripärandist ehk kõigest sellest käega katsutavast, mis on meieni möödunud aegadest säilinud ja millel on meie jaoks oluline tähendus. Selleks võib olla vana linnusease, vanavanemate ehitatud maja, aga mõni päris väike asi: tööriist, rõivaese, ehe, kunstiteos, sõiduk,“ ütles Päranditegijate kogumisaktsiooni juht Madle Lippus. Loe edasi >>

Koolipärimus 2018
 
Kuidas teha vahet gripil ja seagripil? Kel on gripp, see köhib, kel seagripp, see röhib.
 
Kuidas nimetad paati, mis on täis hulle? Psühhopaadiks.
 
Meie tänavatel ja parkides võib kohata lapsi söövat onu Vellot, Slendermani ja tapjakloune.
 
Need on vaid mõned nopped tänapäeva õpilaspärimusest, mis jõudsid meieni 2017. aastal laekunud põnevast pilootmaterjalist.
 
2018. aastal kogume suuraktsiooni „Koolipärimus 2018“ raames kuni 24. maini koolipärimust kõikjalt Eestist ja kõik 4.-12. klasside õpilased (nii eesti- kui venekeelsed, samuti kutsekoolide sama vanuserühma õpilased) on väga oodatud meid selles aitama! Me ei püüa välja selgitada lõplikku tõde, vaid tahame saada põhjalikumat ülevaadet sellest, mida õpilased Eestis just praegusel ajahetkel mõtlevad, jutustavad, kardavad, usuvad, fännivad, naljakaks peavad, mängivad jne. Loe edasi >>

„Püüa vanaema lugu purki!“

Kutsume lapsi ja noori osalema rahvaluulearhiivi kogumisvõistlusel „Püüa vanaema lugu purki!“. Euroopa kultuuripärandiaasta 2018 raames toimuva kogumiskampaania eesmärgiks on koguda igalt eesti vanema põlvkonna inimeselt vähemalt üks tema jaoks oluline lugu või laul. See võib olla näiteks ere mälestus või juhtum elust, kelleltki teiselt kuuldud lugu, mis on jutustajat elus saatnud, või hoopis õpetlik lugu, mis on pannud kaasa mõtlema. Teie heli- ja videosalvestused kannavad edasi meie mälu ja kultuuri. Loe edasi >>
 
Kutsume kõiki noori pärandikogumisaktsioonidest osa võtma ja õpetajaid, huvijuhte noori innustama!
 
Euroopa kultuuripärandiaasta sündmustega saab olla kursis www.parandiaasta.ee veebilehel ning Facebookis https://www.facebook.com/kultuuriparandiaasta/.

Veel uudiseid samal teemal

Hasartmängumaksu Nõukogu
22.10.2018|Kultuuriministeerium

Kultuuri ja spordi rahastamine muutub mugavamaks ja selgemaks

Riigikogu kiitis eelmisel nädalal heaks hasartmängumaksu seaduse ja Eesti Kultuurkapitali seaduse muutmise seaduse eelnõu. Kultuuriministeeriumi kommunikatsiooniosakonna juhataja Meelis Kompus selgitab, et kultuurile ja spordile mõeldud raha ära ei kao, spordis summad hoopis suurenevad.

Aasta kodanik 2017 Rasmus Rask
22.10.2018|Kultuuriministeerium

Aasta kodaniku kandidaatide esitamine on avatud 4. novembrini

Kultuuriministeerium ootab kuni pühapäevani, 4. novembrini aasta kodaniku aunimetuse kandidaate. Aasta kodanik 2018 konkursi moto on „Ühine riik liidab“, mis lähtub Eesti Vabariigi saja aasta juubelist ja Euroopa kultuuripärandiaastast.