Sa oled siin

Eestistumise spordikonverentsil arutati rahva liikumisaktiivsuse tõstmist

23. september 2017 - 23:12
Tartu XX Rattamaratoni lasteüritused. Foto: Mats Kangur
Tartu XX Rattamaratoni lasteüritused. Foto: Mats Kangur

Eile, 22. septembril päädis Tartus kahepäevane rahvusvaheline konverents „Sport, haridus, ülikool: ühendades jõud sportlaste topeltkarjääri ja aktiivse ühiskonna nimel”, mis tõi kokku Euroopa Liidu spordijuhid, poliitikakujundajad, sportlased, rahvusvaheliste spordiorganisatsioonide ja  haridusvaldkonna esindajad. Konverents keskendus esimesel päeval sportlase topeltkarjäärile spordis ja hariduses. Viimasel päeval oli tähelepanu keskmes sport ja arutati võimalusi rahva liikumisaktiivsuse tõstmiseks.

Liikumine on inimeste  tervise, arengu ja heaolu seisukohast väga oluline, kuid paraku on ühiskonna areng kaasa toonud inimeste liikumisaktiivsuse vähenemise. Maailma Terviseorganisatsiooni  (WHO) andmetel ei ole ligi kolmandik Euroopa täiskasvanutest kehaliselt piisavalt aktiivsed ning koguni pea 70% noorte puhul jääb liikumisaktiivsus alla WHO soovituste.*

Konverentsi peakõneleja, rahvusvahelise spordi ja kultuuriühenduse (ISCA) president Mogens Kirkeby sõnul on kehalise inaktiivsuse hind ühiskonnale ränk. „Vähene liikumisaktiivsus on tõsine probleem: igal aastal sureb Euroopa Liidus selle tagajärjel umbes 500 000 inimest ning see nõuab 80 miljardit eurot aastas“, ütles Kirkeby. Ta selgitas, et vähene liikumisaktiivsus, istuv eluviis ja ebatervislik toitumine moodustavad Euroopas tõsise ühiskondliku probleemi, mis mõjutab negatiivselt rahvastiku tervist ja heaolu, majandust ja tervishoiusüsteeme. Lahendusteni jõudmine nõuab Kirkeby sõnul poliitilisi otsuseid ja tõhusat valdkondade vahelist koostööd.  

Kultuuriminister Indrek Saar nentis, et elanikkonna kehalise aktiivsuse edendamine on Eestis spordivaldkonna üks olulisemaid tegevussuundi. Saar selgitas, et kuigi liikumisaktiivsuse näitajad on viimasel ajal tõusnud, on meil siiski arenguruumi, sest iga viies Eesti inimene ei ole täna kehaliselt aktiivne,“ ütles Saar. „On heameel tõdeda, et Euroopa Komisjon kuulutas eile Eesti Rahva Muuseumis toimunud seminaril välja niinimetatud Tartu üleskutse edendada Euroopa Liidus tervislikke eluviise edaspidi valdkondade üleselt  (Tartu Call for a Healthy Lifestyle). Äsja lõppenud Eesti Eesistumise spordikonverentsil arutasime, kuidas elanikkonna liikumisaktiivsust paremini edendada. Ka täna Tartus ametliku avalöögi saanud üleeuroopaline spordinädal on selleks hea võimalus, sest võimaldab igaühel meelepärase spordialaga tutvust teha enam kui 900 avalikkusele suunatud spordiürituse kaudu“ ütles Saar. ​„Usun, et sammud, mida oleme Eestis teinud - järgmisest aastast jõustuv kauaoodatud seadusemuudatus, mis võimaldab tööandjal katta töötaja sportimisega seotud kulusid 400 euro ulatuses aastas maksuvabalt; 1. septembrist jõustunud huvitegevuse täiendav toetusskeem, mis tagab igale lapsele võimaluse osaleda meelepärases huviringis; laste ujumise algõppe täiendav rahastamine ja viimine uutele alustele ja senisest suurem noorte treenerite tasustamine - on tõhusaks toeks selle eesmärgi saavutamisel,“ ütles Saar. “Olen veendunud, et lõppenud spordikonverents, ning teised eesistumisega seotud spordivaldkonna  ettevõtmised sel nädalal, aitavad meil eesistujana kehalise aktiivsuse teemaga edasi liikuda, koostöös Euroopa Komisjoni, rahvusvahelise spordiliikumise ja kohalike omavalitsustega,” kinnitas Saar.  

Eesti Euroopa Liidu eesistumiskonverents, mis toimus 21.-22. septembrini Kultuuriministeeriumi eestvedamisel  Tartus, oli ühtlasi pühendatud 20. septembril tähistatavale UNESCO rahvusvahelisele üliõpilasspordi päevale ning  samuti 23. septembril Tartu Tähtvere spordipargis toimunud III Euroopa spordinädala ametlikule avamisele Eestis.

Konverentsi salvestust on võimalik järelvaadata SIIT.

Vaata ka Kultuuriministeeriumi varasemat  pressiteadet samal teemal.

 

Lisainformatsioon
Tarvi Pürn
Kultuuriministeeriumi spordi asekantsler
tarvi.pyrn@kul.ee
6282206

 

 

* Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) andmetel peaksid täiskasvanud vanuses 18-64 nädalas sooritama vähemalt 150 minutit mõõduka intensiivsusega aeroobset kehalist tegevust või vähemalt 75 minutit kõrge intensiivsusega aeroobset treeningut. Samuti võib neid kahte kombineerida. Aeroobset tegevust peaks sooritama vähemalt 10-minutiliste intervallidena. 

 

Veel uudiseid samal teemal

Kultuuriministeeriumi hoone
07.07.2020|Kultuuriministeerium

Spordialaliitudele ja spordiobjektidele jagati 1,1 miljonit kriisiabi

Lõppenud on viimased kaks spordivaldkonna taotlusvooru, mille eesmärk oli toetada koroonaviiruse levikust tingitud kriisist mõjutatud spordivaldkonda. Spordialaliite ja spordiobjektide valdajaid toetati kokku ligi 1,1 miljoni euroga.

05.06.2020|Kultuuriministeerium

Spordile jagati ligi 1,6 miljonit eurot kriisiabi

Lõppenud on meistriliigade jätkusuutlikkuse, liikumisharrastuse ürituste jätkusuutlikkuse ning noori treenivate treenerite täiendava toetuse taotlusvoorud, mille tulemusena toetati koroonakriisist räsitud spordivaldkonda ligi 1,6 miljonit euroga. Toetused makstakse välja 7 tööpäeva jooksul.