Sa oled siin

Eesti eesistumise spordikonverents keskendub sportlaste topeltkarjäärile ja ühiskonna liikumisaktiivsusele

21. september 2017 - 0:00
Kultuuriministeeriumi spordikonverents
Kultuuriministeeriumi spordikonverents

Täna, 21. septembril algab Tartus kahepäevane rahvusvaheline kõrgetasemeline konverents: „Sport, haridus, ülikool: ühendades jõud sportlaste topeltkarjääri ja aktiivse ühiskonna nimel”. Konverents keskendub sportlaste topeltkarjäärile hariduses ning tõstab teise teemana fookusesse elanikkonna liikumisaktiivsuse. Spordikonverentsist võtavad osa Euroopa Liidu spordipoliitka kujundajad, rahvusvaheliste spordiorganisatsioonide esindajad, sportlased ning haridusvaldkonna esindajad.  Konverentsil osalejaid tervitab kultuuriminister Indrek Saar.

Euroopa Liidus ja rahvusvahelises olümpialiikumises on sportlaste topeltkarjäär olnud aktuaalne teema juba aastaid. Eesti Euroopa Liidu eesistumise raames Tartus toimuv konverents toob Eestisse esinema mitmed selle ala parimad asjatundjad, eesotsas endise tippvehkleja ja endise ROKi sportlaskomisjoni esimehe, ADECCO grupi ROKi ja RPKi sportlaste programmi asepresidendi  Claudia Bokeliga, Inglismaa topeltkarjäärisüsteemi TASS direktori Guy Taylori ning Euroopa Komisjoni spordiüksuse poliitikaametniku Agata Dziarnowskaga. Olümpiavõitja ja Eesti Olümpiakomitee sportlaskomisjoni esimees Gerd Kanteri ning FISU president Oleg Matitsõni esinemised annavad osalejatele võimaluse kaasa mõelda, milline koht on haridusel sportlase karjääris ning kuidas aitab sport kaasa tulevaste liidrite kujundamisele.

Kultuuriminister Indrek Saar selgitas, et  sportlaskarjääri ajal hariduse omandamine loob parema võimaluse, et tippspordist taandumise järel on võimalik leida töö soovitud valdkonnas. „Iga sportlaskarjäär saab mingil hetkel läbi ning oluline on valmistuda eluks pärast tippsporti. Riik, spordiorganisatsioonid ja haridusasutused saavad üheskoos pakkuda meie sportlastele lahendusi, kuidas samaaegselt olla edukas spordis ning omandada haridust. Topeltkarjääri võimaluse loomine on teema, kus meil on õppida teiste riikide kogemusest,“ ütles Saar.

Konverensti üks peakõnelejatest, olümpiavõitja Gerd Kanter lisas, et suhtumises haridusse võib sportlaste juures kohata kahte erinevat arvamust: osalt arvatakse, et õppimine sporditegemise ajal viib tähelepanu kõrvale ja segab sporti ning teisalt arvatakse, et õppimist ja sporti annab ühendada ja õppimine võib tulla spordile kasuks. „Oma näite varal toetan kindlalt teist seisukohta, sest sain kõrgkoolidiplomi sporditegemise ajal.“ Kanter lisas, et spordi ja õppimise variant koos ei pruugi kõigile sobida ja siinkohal on võimalikud erinevad variandid. „Ka Eesti Olümpiakomitee  sportlaskomisjonis on arutatud topeltkarjääri võimalusi, sealhulgas paindlikumat suhet sportlaste ja kõrgkoolide vahel,“ ütles Kanter. „Meie küsitlused on näidanud, et paljude sportlaste probleemide hulgas on just mure tuleviku pärast ehk siis karjäärijärgse elu osas väga kõrgel kohal. Paindlikuma variandi võimaldamine oleks spordile suur teene,“ rõhutas Kanter.

Teise teemana keskendub Tartus toimuv konverents spordile ja liikumisaktiivsusele. Liikumine on tervise, arengu ja heaolu seisukohast väga oluline, kuid ühiskonna areng on kaasa toonud inimeste liikumisaktiivsuse vähenemise. Maailma Terviseorganisatsiooni  (WHO) uuringute järgi ei ole ligi kolmandik Euroopa täiskasvanutest kehaliselt piisavalt aktiivsed ning koguni ca 70% noortest jääb liikumisaktiivsus alla WHO soovitustele. Konverentsil esitletakse kui kalliks läheb kehaline inaktiivsus ühiskonnale maksma, ning mida saaks teha noorte liikumisaktiivsuse suurendamiseks koolides.​

Eesti Euroopa Liidu eesistumiskonverents on ühtlasti pühendatud 20. septembril tähistatavale UNESCO rahvusvahelisele üliõpilasspordi päevale ning  23. septembril Tartu Tähtvere spordipargis toimuvale III Euroopa spordinädala ametlikule avamisele.

Konverentsi on võimalik jälgida veebiülekande vahendusel SIIT.

 
Lisainfo

Kai-Ines Nelson
Kultuuriministeeriumi Eesti EL Nõukogu eesistumise pressiesindaja
55689644
kai-ines.nelson@kul.ee

Veel uudiseid samal teemal

02.09.2019|Kultuuriministeerium

Kultuuriministeerium ootab taas ettepanekuid riigi spordistipendiumide määramiseks

Kultuuriministeerium ootab spordialaliitudelt ja maakondade spordiliitudelt ettepanekuid spordistipendiumite määramiseks. Ettepanekute esitamise tähtaeg on 15. september 2019.

Foto: Kultuuriministeerium
11.07.2019|Kultuuriministeerium

Valitsus on valmis eraldama korvpalli ja võrkpalli EM-i korraldamiseks Tallinnas 5 miljonit eurot

Valitsus otsustas kabinetinõupidamisel toetada Tallinnas 2021. aastal Euroopa võrk- ja korvpalli meistrivõistluste meeste finaalturniiri ühe alagrupiturniiri korraldamist. Kui võistluste korraldusõigused saadakse, siis eraldatakse selleks riigieelarvest kahe aasta jooksul 5 miljonit eurot.