Sa oled siin

Eduard Wiiralti stipendiumi pälvis Mihkel Ilus

5. detsember 2012 - 0:00

Kultuuriminister Rein Lang kinnitas tänavuse Eduard Wiiralti stipendiumi saajaks Eesti Kunstiakadeemia vabade kunstide maalimagistrandi Mihkel Ilusa. Stipendiumi saamiseks esitati 22 taotlust.

Stipendiaadi valimisel hinnati taotlejate loomingulist tegevust ja stipendiumi kasutamise eesmärke. Mihkel Ilusa puhul tõstis komisjon esile jõulise ja isikupärase autoripositsiooni olemasolu, võimet töötada väga erinevates meediumi- ja ruumikontekstides ning julgust luua suuremastaabilisi ambitsioonikaid tervikuid.

Kultuuriministeeriumi kunstinõuniku ja stipendiumikomisjoni esimehe Maria-Kristiina Soomre sõnul on Eesti kunsti järelkasvu üle põhjust heameelt tunda. „Eri õppeastmetes õppivate ja väga erinevates meediumides töötavate stipendiumitaotlejate seas oli tähelepanuväärselt suur hulk väga kõrgel tasemel noori kunstnikke,“ märkis Soomre.

Eesti Kunstiakadeemia magistrant Mihkel Ilus lõpetas 2010. aastal Tartu Ülikooli maalikunsti osakonna. Tänavu on Ilusal toimunud kaks isikunäitust: „Rokokoo“ (festivali „Alternatiivne Ameerika kino“ raames) ning „24 prelüüdi vaikusele“ (koostöös Märt-Matis Lillega). Samuti on Ilus osalenud 2010. aastal ühisnäitusel „Muutuv maalikunst“ Kumu kunstimuuseumis. Ta on osalenud ka etenduskunstiprojektides, sh olnud etenduse ja näituse „Kapriisid“ üks autoreid (koos Henri Hütt`iga). Mihkel Ilusa viimase aja loomingu fookuses on töö ruumiga.

3000 euro suuruse stipendiumi eesmärk on edendada kunstiüliõpilaste iseseisvat õppe- ja loomingulist tööd ning võimaldada enesetäiendamist. Lisaks stipendiumile saab võitja Eesti Kunstimuuseumilt (EKM) kingiks muuseumi kuldkaardi, mis annab selle omanikule eluaegse tasuta külastusõiguse kõigis EKMi muuseumides.

Stipendiumikomisjoni kuulusid Eesti Kunstiakadeemia, Tartu Kõrgema Kunstikooli, Tartu Ülikooli, Eesti Kunstnike Liidu, Kultuuriministeeriumi, Eesti Kunstimuuseumi ning Kaasaegse Kunsti Eesti Keskuse esindajad.

Wiiralti stipendiumi makstakse kunstniku teoste kasutamise eest kogutud autoritasudest alates 2004. aastast ja seda anti tänavu välja 8. korda. Kultuuriministeerium on Eduard Wiiralti autoritasude seadusjärgne pärija.

Seni on Wiiralti stipendiumi pälvinud:
2004: Alvar Reisner, EKA maali III kursus
2005: Merike Estna, EKA interdistsiplinaarsete kunstide magistrant
2006: Flo Kasearu, EKA maali III kursus, Eike Eplik, TKK skulptuuri IV kursus
2007: Villem Jahu, Martinus Daane Klemet, Maris Palgi
2008: Laura Põld, Eva Labotkin, Einike Leppik, Olivia Verev, Veiko Klemmer, Margus Tamm, Eva Jakovits
2009: Sigrid Viir, Laura Toots, Lauri Koppel
2011: Paul Kuimet, EKA fotograafia magistrant