Sa oled siin

Digikultuuri teema-aastat hakkavad ühiselt vedama mitu suurt kultuuriasutust

14. juuni 2019 - 16:09

Järgmine, 2020. aasta on kuulutatud digikultuuriaastaks. Aasta läbiviija leidmiseks tegi Kultuuriministeerium üleskutse haldusala asutustele ning ühise ideekavandiga vastasid Eesti Rahvusraamatukogu, Muinsuskaitseamet, Eesti Rahvusringhääling ja Eesti Filmi Instituut.

Kultuuriministeeriumi kantsler Tarvi Sits selgitas, et aja jooksul on välja kujunenud tava, mille kohaselt veab teema-aastat eest mõni valdkondlik organisatsioon. „Digikultuur on teema, millel pole ühte konkreetset vastutajat, vastupidi, sellega tegelevad peaaegu kõik. Seepärast otsustasime teha seekord üleskutse ideekavandite esitamiseks. On suur rõõm, et just need neli asutust otsustasid seljad kokku panna ja ühise pakkumise teha,“ ütles Tarvi Sits.

Ühispakkumise ühe osalise, Muinsuskaitseameti peadirektori Siim Raie kinnitusel ei saaks ajastus digikultuuriaasta korraldamiseks olla parem. „Järgmisel aastal on kultuuripärandi massdigiteerimise projekti esimesed viljad valminud, katsetatud on mitmete krati ehk tehisintellekti projektidega ning mitmel kultuuriasutusel on töös teisedki suured digiprojektid. Usume, et digikultuur avab piirid, nii territoriaalsed kui sotsiaalsed,“ märkis Raie.

Teema-aasta toob tähelepanu alla selle, kuidas digitaalsed vahendid avardavad maailma, pakkudes uusi võimalusi nii kultuurist osa saada kui kultuuri luua.

Kultuuriministeerium on järjepidevalt teema-aastaid korraldanud alates 2005. aastast. Aegade jooksul on tähelepanu pööratud kunstile, raamatutele, filmile, aga ka näiteks kultuuripärandile ning lastele ja noortele. Käimasolev 2019. aasta väärtustab laulu- ja tantsupidude ajalugu ning vaatab ka pidude tulevikku. Vaata teema-aastate kohta lähemalt siit.

Veel uudiseid samal teemal

Foto: Rene Mitt
28.02.2020|Kultuuriministeerium

Merilin Piipuu: kuidas toetada laulu- ja tantsutraditsiooni kestmist?

Huvi laulu- ja tantsupidudel osalemise vastu on olnud kasvav, kuid seniajani puudub süsteemne lähenemine pidude liikumise elujõu tagamiseks. Nüüd on valminud kontseptsioon kollektiivide juhtide toetamiseks. Kultuuriväärtuste asekantsler Merilin Piipuu tutvustab alusideed, mis jõuab peatselt arutamiseks valitsusele.

Tänuüritus 14. veebruaril 2020 Proto Avastustehases. Foto: Ardo Kaljuvee
28.02.2020|Kultuuriministeerium

Kultuurisõber 2019: Kultuuriministeerium astub samme kultuuri toetamise hõlbustamiseks

Kultuurisõbra tunnustused 2019. aasta tegevuse eest on jagatud. Peapreemia pälvisid Feliks Mägus ning Olerex. Kultuuriminister Tõnis Lukas lubas, et peagi astub Kultuuriministeerium olulisi kauaoodatud samme kultuuri toetamise hõlbustamiseks.