Sa oled siin

Creative Narva moekonkursi võitja Milano õppereisist: julgus teha täiesti oma asja inspireeris tohutult

30. aprill 2019 - 10:20
Võidumeeskond k u u l design. Foto: www.creativenarva.com
Võidumeeskond k u u l design. Foto: www.creativenarva.com

Nii Ida-Virumaal kui noorte moehuviliste hulgas tekitas üksjagu elevust jaanuaris päädinud üle-eestiline võistlus – Creative Narva moekonkurss. Narva Vaba Laval kuulutati täismaja ees välja peaauhinna võitja, kelleks oli Tartu meeskonna k u u l design kollektsioon. Ägeda nimega võiduprojekti taga on brändi k u u l design looja Raine Toss ja kaks Tartu neiut: Marta Tuulberg ja Getter Tamme.

Creative Narva moebrändide eksperimentaalplatvormil osalemine andis nii alustajatele kui edasijõudnutele võimaluse luua meeskonnaga päris enda moebränd, mis oleks ka rahvusvaheliselt nähtav. Kokku esitati 2018. aastal alguse saanud konkurss-programmi 100 osavõtutaotlust nii Eestist, Lätist kui Venemaalt. Kolme kuu jooksul osalesid meeskonnad moevaldkonna seminaridel, kus Eesti ja Suurbritannia moepraktikud tutvustasid kollektsiooni loomise aluseid, stilistika põhitõdesid, moetrende ja seda, kuidas töötab meedia. Paralleelselt toimusid mentorsessioonid, kus meeskonnad töötasid oma loodavate kollektsioonidega.

13. jaanuaril andsid 17 finaali jõudnud meeskonda Narva Vaba Laval täismajale moeetenduse, kus kuulutati välja moekonkursi Creative Narva võitjad. Moedisainerite looming oli laia haardega, esindatud oli nii ujumisriiete kollektsioon, klassikalised pidulikud õhtukleidid, futuristlike sugemetega rõivad kui ka kollektsioonid lastele.

Konkursi rahvusvaheline žürii hindas k u u l designi kollektsiooni puhul kõige kõrgemalt nii ideed, teostust kui ka ärilist potentsiaali. Teise koha pälvis lastekollektsiooni loonud meeskond LIKE LOOK, kolmanda koha vääriliseks hindas žürii meeskonna Formés loomingu. Lisaks esikolmikule anti välja mitmeid eriauhindu.

Tartu Loomemajanduskeskus andis auhinna – osalemine Estonian Fashion Festivali raames toimuval Antoniuse moeetendusel – meeskonnale LIKE LOOK. Tallinna Loomeinkubaatori lemmik oli samuti LIKE LOOK, kes sai tunnustuseks brändingu-teemalise koolituse.

Konkursi võiduga kaasnes lisaks suurepärasele kogemusele preemiana õppereis Euroopa moepealinna Milanosse, kus sel kevadel avanes võitjatel võimalus tutvuda maailma parimate moevaldkonna tegijatega. Moebrändi k u u l design looja Raine on oma ettevõttega alustanud Tartu Loomemajanduskeskuses. Marta ja Getter on eelmisest aastast Tartu Kõrgema Kunstikooli Pallas tekstiiliosakonna vilistlased ja kursusekaaslased, keda Creative Narva projekt ja k u u l viis taas mõneks kuuks ühisteks tegemisteks kokku. Hetkel tegutsevad noored tegijad eraldi.

Ligi sajast konkursile taotluse esitanud huvilisest pääses oma moekollektsiooniga finaali 17 meeskonda. Mis oli teie arvates just teie kollektsiooni edu võti?

Raine: Kollektsioon sündis koostöös Tartu kõrgema kunstikooli Pallas vilistlaste Marta Tuulbergi ja Getter Tammega ning Narvast pärit Anastassia Volkovaga. Edu võti oli koostöö ja hea energia, mille tulemusena lõime tervikliku kollektsiooni, pöörates rõhku detailidele ja kogu terviku loomisele. Tahtsime, et oleks lugu, mida jutustasime erinevate toodetega. Suured tänud ka Antti Aalmaa, kellega koostöös sündis kollektsoonile video I ́m real. Olla sina ise, julge, vaba, sõltumatu. ​Olen see kes olen. Olen päris! Olen nii nagu tahan. Eristun ja erinen. Minu juured on minu tugevus. Need on ehtsad ja eestlastlikud.

Getter: Mina arvan, et meie kollektsiooni edu võti on terviklikkus. Ehk siis nii visuaalne kui ka mõtteline seos, mis moodustab tugeva koosluse.

Marta: Edu võti oli kindlasti meeskonnatöö ning üksteise tugevuste oskuslik rakendamine.

Olete nüüdseks tagasi preemia- ja õppereisilt maailma ühte moepealinna Milanosse. Kuidas see kogemus on teid mõjutanud? Mida kindlasti rakendate oma järgnevates tegemistes? 

Raine: Reis oli väga inspireeriv ja andis julguse veel rohkem unistada ja katsetada. Olla julgem ja eksperimenteerida jäädes siiski kuulile iseloomulikuks. Huvitavad messid, stuudiokülastused, Marios Official moeetendus, näitused ja inspireeriv julge stiiliga tänavapilt .

Getter: Milanos jäi silma disainerite julgus olla omanäoline ja jääda truuks iseendale. Oma ideede elluviimine nii, et sellele, mis puudutab oma visioonile truuks jäämist, lisandub ka samm edasiarendust julge nüansi näol. Eks muudmoodi ei saakski, aga just julgus "teha täiesti oma asja" inspireeris tohutult.

Marta: Silma jäi julgus proovida ja teha. Milano messidel sai näha palju väga erilisi, kui ka lihtsaid asju ja see motiveeris kindlasti ka oma ideed ellu viima. Kõigele on ruumi, turgu ja soovi.

Millised on seatud sihid edaspidiseks? 

Raine: Jõuda edasimüüjate ja ekspordini. K u u li selle aasta tegevusplaan on vallutada, vallutada ja vallutada.

Getter: Edasised sihid on vaadata, kuhu ja mida elu mind tegema suunab. Küll aga moest ja rõivaste tegemisest juba erialavaliku tõttu ei pääse.

Marta: Olles k u u l-iga seotud üksnes Creative Narva projekti kaudu, sain siiski k u u l-ilt ja projektilt inspiratsiooni ja soovi arendada ennast ja alustada samuti millegi erilisega.

Kultuuriministeeriumi loomemajandusnõunik Anu-Maaja Pallok ütles projekti lõppedes, et hea ja uhke tunne on näha nõnda suurt hulka noori midagi tõeliselt suurt tegemas. "Kokku said juhus ja võimalus ning inimesed, kel on tahet, ideid ja kompetentse. Selle projekti puhul olid koostöötahe ja oskus ühiselt midagi ära teha enneolematu. Nüüd peame leidma moodused, kuidas edasi minna nii, et positiivne energia ja omandatud kogemus ei jääks ühekordseks projektiks," sõnas Pallok.

Tänaseks on jätkutegevused juba käimas: Tallinna Loomeinkubaator kutsus finaali jõudnud meeskonnad kolm kuud kestvasse eelinkubatsiooni programmi, kavandamisel on Creative Narva formaadi kasutamine ja sidumine teiste loomevaldkondade üritustel.

Projekti elluviimist toetas EAS Euroopa Regionaalarengu Fondist loomemajanduse arendamise meetme kaudu. Projekti aitasid ellu viia Narva Loomeinkubaator “OBJEKT”, Tallinna Loomeinkubaator, Tallinn Design House ja Ida-Virumaa Kutsehariduskeskus.

Soovime omalt poolt noortele moeloojatele palju edu ja jõudu uuteks tegemisteks ja oma ideede ellu viimisel! Loodame neist juba peagi kuulda ja näha nende loomingut nii kohalikel kui rahvusvahelistel moelavadel.

Tutvu k u u l design kollektsiooniga:  https://kuuldesign.com/

Loe lisaks Creative Narva konkursi kohta https://www.creativenarva.com/

 

 

 

Veel uudiseid samal teemal

15.01.2021|Kultuuriministeerium

Otsime oma meeskonda andmete peaeksperti

Kultuuriministeeriumi strateegia- ja innovatsiooniosakond ootab oma meeskonnaga liituma andmete peaeksperti. Kandideerimise tähtpäev on 2. veebruar.

Kunstihoone
14.01.2021|Kultuuriministeerium

Piirangud Harjumaal ja Ida-Virumaal pikenevad kahe nädala võrra. Osaliselt avanevad muusemid, näituse- ja spordisaalid.

Valitsus otsustas pikendada alates 18. jaanuarist Harjumaa ja Ida-Virumaa piiranguid kahe nädala võrra 1. veeburarini. Erandiks on muuseumid ja näitusesaalid, mis on alates 18. jaanuarist avatud 50% täituvusega ning samuti on sisetingimustes individuaalselt võimalik tegeleda sportimise ja treenimisega.