Sa oled siin

Algab kirjaniku- ja kunstnikupalga uus periood

10. oktoober 2018 - 14:40
Kultuuriminister Indrek Saar uut rahastamisperioodi välja kuulutamas
Kultuuriminister Indrek Saar uut rahastamisperioodi välja kuulutamas

Tallinnas Kirjanike Maja musta laega saalis kuulutati kolmapäeval, 10. oktoobril välja uus valikuvoor kirjaniku- ja kunstnikupalga saajate esitamiseks. Uued palgalised kirjanikud ja kunstnikud selguvad hiljemalt detsembriks.

Kirjaniku- ja kunstnikupalga projekt sai alguse 2015. aastal. Kultuuriministeerium tagab nii Eesti Kirjanike Liidu kui ka Kunstnike Liidu välja valitavatele loovisikute palgaraha, millega kaasnevad kõik sotsiaalsed garantiid.

„Seniajani pilootprojektina vastu võetud kirjaniku- ja kunstnikupalga projekt on leidnud riigi silmis toetust ning kuulutatud püsivaks. Kui me soovime tulevikus jätkuvalt lugeda tipptasemel omakeelset kirjandust, siis tuleb toetada inimesi, kes on pühendunud selle loomisele ja vahendamisele, mis on omakorda seotud eesti keele püsimise ja arenemisega. Mul on väga hea meel, et Kultuuriministeerium on selle põhimõtte eest seisnud,” ütles Eesti Kirjanike Liidu esimees Tiit Aleksejev.

„Palgameetme esmane eesmärk on tagada loojatele loomerahu. Kunstnikupalga konkursile iga-aastaselt laekuvate võrdselt tugevate taotluste suur arv ja palka saavate kunstnike edukalt valminud projektid tõestavad selle meetme jätkumise vajalikkust,“ lisas Eesti Kunstnike Liidu asepresident Elin Kard.

„Kunstniku- ja kirjanikupalga algatus on end õigustanud. Seda kinnitavad nii palgasaajate loodud teosed, rahvusvahelist tähelepanu saavutanud kujutava kunsti projektid kui ka ühiskonnas diskussiooni tekitanud raamatud. Raha ainuüksi ei pane kedagi looma, kuid veel vähem paneb seda tegema ebakindlus homse päeva ees. Palga maksmine kinnitab, et looming on töö ka individuaalsetes valdkondades ning seda tuleb väärtustada ka edaspidi,“ kinnitas kultuuriminister Indrek Saar.

Kirjanikupalga kandidaate ootab Eesti Kirjanike Liit ja Eesti Kunstnike Liit 10. novembrini. Palgasaajad selguvad hiljemalt detsembriks, kui lõpeb esimeste palgasaajate kolmaastane ametiaeg. Uue 3-aastase perioodi jooksul valitakse sel sügisel välja viis palgalist kunstnikku ja viis palgalist kirjanikku. Loovisikute palgaraha eraldab Kultuuriministeerium ning palgasaajad valivad välja loomeliidud. Täpsem informatsioon taotlemise kohta tuleb Eesti Kirjanike Liidu ja Eesti Kunstnike Liidu kodulehekülgele.

Kirjaniku- ja kunstnikupalga projekt sai alguse 2015. aastal. Seniajani saavad riigilt palka kokku 22 kirjanikku ja kunstnikku, kellele lisaks on loomeliidud kummastki valdkonnast tagant ühe palgalise koha. Kirjanikest on saanud palka Maimu Berg, Mehis Heinsaar, Maarja Kangro, Kätlin Kaldmaa, Jan Kaus, Indrek Koff, Hasso Krull, Mihkel Mutt, Eeva Park, Piret Raud, Jürgen Rooste ja Triin Soomets ning kunstnikest Denes Kalev Farkas, Edith Karlson, Flo Kasearu, Jass Kaselaan, Kiwa, Kris Lemsalu, Tatjana Muravskaja, Kaido Ole, Mark Raidpere, Tõnis Saadoja, Jaanus Samma ja Anu Vahtra.

Lisainformatsioon

Tiit Aleksejev
Eesti Kirjanike Liidu esimees
5918 0471
 
Elin Kard
Eesti Kunstnike Liidu asepresident
528 5324 

Veel uudiseid samal teemal

ÜRO põliskeelte aasta Eestis logo
15.02.2019|Kultuuriministeerium

ÜRO põliskeelte aasta väärtustab ka Eestis kõneldavaid keeli

Eesti Kirjanike Liidu maja musta laega saalis avatakse täna, 15. veebruaril algusega kell 11.00 pidulikult ÜRO Peaassamblee välja kuulutatud põliskeelte aasta Eestis. Eestis on UNESCO eestvõttel toimuva üleilmse teema-aasta fookuses eesti murdekeeled ja kohalikud keeled.

Telestuudio. Foto: Kultuuriministeerium
14.02.2019|Kultuuriministeerium

Algas konkurss üleriigilise televisiooniteenuse tegevusloa väljaandmiseks

Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Amet (TTJA) kuulutas välja konkursi vaba juurdepääsuga üleriigilise televisiooniteenuse osutamise tegevusloa väljaandmiseks.